Ciemnogranatowa okładka techniczna porównująca architektury obliczeniowe robotów na urządzeniu i poza nim (chmura/edge).

Obliczenia na robocie czy poza robotem

Każde obciążenie na robocie działa w jednym z dwóch miejsc: pokładowo, zasilane z baterii i chłodzone wentylatorami w korpusie, albo poza pokładem, na serwerze zasilanym z sieci, oddalonym o jeden skok w sieci LAN. Trudne pytanie nie brzmi czy potrzebne są oba — prawie zawsze są — lecz które obciążenie trafia gdzie i dlaczego. R08 uzasadnia samo istnienie dedykowanej warstwy brzegowej. Ten artykuł to decyzja podejmowana osobno dla każdego obciążenia: sterowanie silnikami tutaj, VLM tam, STT zależnie od przypadku i tak dalej.

Ujęcie jest zdecydowane. Dla każdego obciążenia istnieje właściwa odpowiedź, a ta zmienia się w miarę, jak krzem pokładowy nadrabia dystans. Wskazujemy, w którą stronę zmierza każdy element w latach 2026–2027.

Dwa budżety, które przesądzają o wszystkim

Obciążenie może działać pokładowo wtedy i tylko wtedy, gdy mieści się jednocześnie w dwóch budżetach: mocy i pamięci. Opóźnienie jest trzecim ograniczeniem, ale zwykle mówi ono raczej, w którą stronę przesunąć obciążenie, które się mieści, niż czy mieści się ono w ogóle.

Budżet mocy w humanoidzie. Humanoid o masie 30–50 kg ma baterię 700–900 Wh. Ciągły chód pobiera 200–500 W z siłowników, a szczyty podczas ruchu dynamicznego przekraczają 800 W. Stanie w miejscu i „myślenie” pobiera 80–150 W z siłowników (utrzymanie momentu jest tanie, utrzymanie postawy kosztuje). Zostaje mniej więcej 60–120 W na całą resztę — obliczenia, czujniki, wentylatory chłodzące, radio — jeżeli ma się uzyskać użyteczne dwie godziny pracy. Budżet obliczeniowy w tych ramach to 30–80 W w trybie ciągłym. Praca Jetsona na MAX_N (60 W) przez cały czas skraca czas działania robota o połowę. To nienegocjowalna fizyka, a nie decyzja projektowa.

Budżet pamięci. Jetson AGX Orin 64 GB to 64 GB LPDDR5 współdzielonej między CPU a GPU. Należy odjąć system operacyjny (4–6 GB), ROS 2 i SDK producenta (2–4 GB), bufory percepcji (2–4 GB na głębię stereo i chmury punktów) oraz kod aplikacji. Realny budżet dostępny dla LLM/VLM to 40–48 GB. W module Jetson Thor 128 GB pułap rośnie do około 96 GB użytecznych. W Orin NX 16 GB spada do około 8–10 GB — wystarczy na jeden mały model.

Poza pokładem oba budżety to zupełnie inne problemy. Kentino AI 96 (4× RTX 5090) ma 128 GB dedykowanej pamięci VRAM i 1.0–1.5 kW mocy GPU zasilanej z sieci. Kentino AI 256 (8× RTX 5090) podwaja obie wartości. Moc i pamięć po prostu przestają być ograniczeniem — zamienia się je na nakłady inwestycyjne, klimatyzację pomieszczenia i sieć przewodową.

Krzem pokładowy — realia roku 2026

Opcje pokładowe, które dziś faktycznie trafiają do poważnych humanoidów i czworonogów:

SoC INT8 TOPS (sparse) Pamięć użyteczna Zakres poboru mocy Co może uruchomić
Jetson Orin NX 16 GB 100 ~10 GB współdzielonej 10–25 W YOLO, mały VLM 3B Q4, wykrywanie słowa aktywującego
Jetson AGX Orin 64 GB 275 ~40 GB współdzielonej 15–60 W YOLO, VLM 7B Q4 z użyteczną wydajnością, LLM 13B
Jetson AGX Thor 128 GB (2026) 2070 FP4 TFLOPS ~96 GB współdzielonej 40–130 W VLM 32B Q4 z zapasem, percepcja dwustrumieniowa
Snapdragon 8 Gen 3 / klasa QRB 45–75 ~6–10 GB współdzielonej 5–15 W Głos, słowo aktywujące, lekkie CV
Hailo-8 (karta M.2) 26 INT8 TOPS 2–4 GB na układzie 2.5 W typowo Odciążenie potoku wizyjnego, MobileNet/YOLO
Hailo-15 (SoC wizyjny) 20 TOPS Rezydentne w potoku 2–5 W Stale włączone CV wielokamerowe
Koprocesor Intel N97 / i7-1370P nd. (CPU + iGPU) DDR5 hosta 6–45 W Orkiestracja wysokiego poziomu, ROS 2, warstwa spajająca

Thor to zmiana skokowa, a nie kolejna iteracja. Pułap 128 GB pamięci i natywne dla FP4 rdzenie tensorowe Blackwell przesuwają granicę pokładową z „VLM 7B, boleśnie” do „VLM 32B, użytecznie” w ciągu jednej generacji. Obciążenia, które w 2025 roku strukturalnie należały do warstwy pozapokładowej — VLM-y średniej wielkości, ciągłe opisywanie sceny, planery LLM średniej skali — stają się w 2026 roku kandydatami do pracy pokładowej, o ile rozwiązanie termiczne robota utrzyma 100–130 W.

Hailo i cała klasa dedykowanych NPU nie są akceleratorami LLM. Służą do odciążania potoku wizyjnego: główny Jetson pozostaje wolny dla większego modelu, a stale działające CV z kamer (detekcja obiektów, śledzenie, uproszczony VLM) pracuje na układzie o poborze 3 W.

Klasa Snapdragon QRB to odpowiedź dla robotów sterowanych przede wszystkim głosem — słowo aktywujące, beamforming, STT — tam, gdzie Jetson jest przesadą, a Cortex-M nie wystarcza. Użyteczne, wąskie i coraz powszechniejsze.

Poza pokładem: warstwa Kentino AI jako punkt odniesienia

Celem pozapokładowym przywoływanym w całej serii jest linia Kentino AI — zasilana z sieci, rack 4U lub 5U, 4 lub 8 GPU na EPYC albo Xeon, podłączona do przełącznika 10 GbE o jeden skok od robota. Trzy warstwy istotne dla robotyki:

Warstwa GPU Łączna pamięć VRAM Moc ciągła Największy realny VLM (INT4)
Kentino AI 64 / 96 (4 GPU) 4× RTX 5090 lub 4× Pro 6000 128–384 GB 1.8–2.4 kW 72B z zapasem na pamięć podręczną KV
Kentino AI 128 (4× Pro 6000 Blackwell) 4× RTX Pro 6000 96 GB 384 GB 2.0–2.6 kW 72B z pełnym kontekstem
Kentino AI 256 (8 GPU) 8× RTX 5090 lub 8× Pro 6000 256–768 GB 3.5–4.5 kW 70B + 32B + 7B jednocześnie

Macierz decyzyjna

Każde obciążenie robotyczne trafia jednoznacznie do jednej z pięciu kategorii: zawsze pokładowo, preferowane pokładowo, dowolnie, preferowane poza pokładem, wyłącznie poza pokładem. Powodem każdego przypisania jest budżet wiążący — moc, pamięć albo opóźnienie.

Obciążenie Umiejscowienie Ograniczenie wiążące Dlaczego
Pętla sterowania silnikami (500 Hz–1 kHz) Zawsze pokładowo Opóźnienie (< 1 ms) Skok sieciowy to 100–10000× budżetu pętli. Bez wyjątków.
Odruchy bezpieczeństwa przegubów / e-stop Zawsze pokładowo Opóźnienie (< 5 ms) Ten sam powód; musi też działać przy niedostępnej sieci LAN.
Fuzja danych z IMU Zawsze pokładowo Opóźnienie (< 5 ms) Zasila bezpośrednio pętlę sterowania.
Głębia stereo / RGB-D Zawsze pokładowo Przepustowość + opóźnienie Surowy strumień z kamer ma zbyt dużą przepustowość, by go przesyłać; dane o głębi są małe, ale potrzebne szybko.
Detekcja obiektów klasy YOLO Preferowane pokładowo Opóźnienie (10–30 ms, odruchowe) Mieści się na Jetsonie przy 30+ FPS. Nie ma powodu, by przenosić to do sieci.
Wykrywanie słowa aktywującego Preferowane pokładowo Moc + opóźnienie Stale włączone, poniżej wata na QRB lub Hailo. Wersja pozapokładowa obciąża sieć przez całą dobę.
STT klasy Whisper (mały) Dowolnie Tolerancja opóźnienia 100–250 ms na Jetson AGX Orin. Poza pokładem 30–80 ms na 5090. Użytkownik nie odczuje różnicy.
Mały LLM (≤ 8B Q4) do dialogu Dowolnie Opóźnienie a równoległość 15–25 tok/s na Orin AGX, 80–150 tok/s na 5090. Poza pokładem wygrywa, gdy potrzebna jest skala.
VLM 3B Q4 (opis sceny) Preferowane pokładowo Moc + opóźnienie Mieści się na Orinie bez trudu, sieć zbędna, użyteczne ~10 FPS.
VLM 7B Q4 (Qwen2.5-VL, OpenVLA) Dowolnie Moc a liczba klatek Orin AGX osiąga 5–8 FPS przy 30 W. Kentino AI osiąga 30+ FPS. Wybór zależy od zadania.
VLM 32B Q4 Preferowane poza pokładem (Thor: na granicy pokładowo) Pamięć + moc Nie mieści się na Orin AGX. Na granicy na Thorze 128 GB. Komfortowo na Kentino AI 96.
VLM 70B+ Q4 Wyłącznie poza pokładem Pamięć 45–50 GB wag + 10–20 GB KV. W 2026 roku żaden moduł pokładowy tego nie pomieści.
Planer ruchu (krótki horyzont, < 1 s) Preferowane pokładowo Opóźnienie Ciasna pętla ze sterowaniem. Lokalnie to właściwa odpowiedź.
Planer ruchu (długi horyzont, wiele sekund) Preferowane poza pokładem Pamięć + rozmiar modelu Oparty na VLM lub dyfuzji, duży kontekst — wygrywa praca poza pokładem.
Pamięć sceny / RAG Wyłącznie poza pokładem Trwałość + pamięć Musi przetrwać restart robota; baza wektorowa potrzebuje realnej pamięci masowej i RAM-u po stronie CPU.
Fuzja VLM z wielu kamer (3–5 strumieni) Wyłącznie poza pokładem Pamięć + moc obliczeniowa Grupowanie wsadowe między kamerami wymaga serwera wielo-GPU.
Dostrajanie / trening LoRA Wyłącznie poza pokładem Pamięć + moc 2–5× pamięci względem inferencji, ciągła moc rzędu kilowatów. Na baterii to niewykonalne.
Pełne wstępne trenowanie Wyłącznie poza pokładem Nie mieści się nawet na jednym serwerze Obszar wielowęzłowy. Zob. ścieżkę K.
Iteracja polityk w Isaac Sim Wyłącznie poza pokładem Renderowanie GPU + przepustowość RL Z natury obciążenie serwerowe.

Trzy wnioski z tej tabeli warte podkreślenia.

Wiersze „zawsze pokładowo” to fizyka. Żadna przepustowość nie naprawi pętli sterowania wymagającej odpowiedzi 1 kHz. Te pozycje nigdy się nie przesuną, niezależnie od tego, jak dobra będzie sieć czy moc obliczeniowa poza pokładem.

Wiersze „dowolnie” to miejsce, gdzie zapada rzeczywista decyzja inżynierska. Mieszka tu większość ciekawych kompromisów. To, czy VLM 7B działa pokładowo czy poza pokładem, przesądza o sporej części zachowania systemu. Nie ma uniwersalnie właściwej odpowiedzi.

Wiersze „wyłącznie poza pokładem” przesuwają się powoli. Model 72B najpewniej również w 2027 roku pozostanie wyłącznie poza pokładem. Model 32B przeniesie się pokładowo wraz z masowymi dostawami Thora. Granica tego, „co mieści się na urządzeniu”, przesuwa się mniej więcej o jedną klasę wielkości modelu co 18–24 miesiące.

Przyporządkowanie warstw opóźnień

Czterowarstwowy budżet opóźnień z I01 przekłada się wprost na umiejscowienie:

Warstwa Budżet Umiejscowienie
Sterowanie reaktywne < 10 ms Wyłącznie pokładowo. Bez dyskusji.
Percepcja odruchowa 10–50 ms Pokładowo (samo przejście tam i z powrotem przez LAN zjada budżet)
Planowanie deliberatywne 100 ms – 1 s Dowolnie. LAN działa, pokładowo też.
Rozumowanie strategiczne 1 s – kilka s Dowolnie, poza pokładem często wygrywa jakością modelu.

To w dwóch środkowych warstwach zapadają prawdziwe decyzje architektoniczne. Obciążenie odruchowe, które ledwo mieści się w 50 ms, może zmieścić się poza pokładem przy przewodowej sieci LAN (0.5 ms transmisji + 40 ms inferencji + 0.5 ms powrotu = 41 ms), ale przekroczy budżet przez obciążone Wi-Fi 6E (8 ms × 2 + 40 ms = 56 ms, plus jitter). Właśnie dlatego przewodowe uwiązy mają znaczenie na etapie rozwoju: pozwalają sprawdzić, czy obciążenie zasadniczo mieści się poza pokładem, zanim przyjdzie walczyć z siecią bezprzewodową.

Realia sieciowe

Praca poza pokładem działa tylko wtedy, gdy działa sieć. Konkretne liczby:

Łącze Mediana RTT RTT P99 Jitter przy obciążeniu
Przewodowy uwiąz 2.5 / 10 GbE 0.2–0.5 ms 0.5–1 ms Poniżej ms
Wi-Fi 6E, 6 GHz, w zasięgu wzroku, dedykowany AP 3–10 ms 15–30 ms Do opanowania
Wi-Fi 6 / 6E, współdzielone 5 GHz, zatłoczone 8–25 ms 80–200 ms Zły
Wi-Fi 6E pod obciążeniem (transfer plików w tym samym SSID) 10–40 ms 200 ms – 2 s Uniemożliwia pracę robota
Sieć komórkowa 5G, pasmo średnie 20–40 ms 100–300 ms Zmienny
WAN do chmury w UE 15–40 ms (mediana) 80–300 ms Zależny od BGP

Dla obciążeń deliberatywnych (budżet 100 ms – 1 s) Wi-Fi 6E na dedykowanym SSID i AP w zasięgu wzroku w zupełności wystarczy. Dla obciążeń odruchowych (10–50 ms) sieć przewodowa to odpowiedź bezpieczna, a Wi-Fi 6E — odpowiedź na szczęście. Warto to uwzględnić w planach: jeśli zadanie robota ma jakikolwiek odruchowy komponent pozapokładowy, należy przewidzieć opcję przewodową na czas rozwoju oraz tryb zapasowy na wypadek pogorszenia Wi-Fi.

Wzorzec hybrydowy — podział szybki/wolny

Wzorzec, do którego zbiega większość poważnych wdrożeń roku 2026, to podział szybki/wolny VLM: mały VLM pokładowo dla natychmiastowej reakcji, duży VLM poza pokładem dla przemyślanych decyzji, oba zasilające ten sam planer.

Konkretny kształt:

Klatka z kamery — 30 FPS
  • Rytm 33 ms na klatkę
  • Zasila zarówno pokładową, jak i pozapokładową ścieżkę VLM
↓
Pokładowy VLM 7B Q4
  • Qwen2.5-VL-7B na Jetson AGX Orin / Thor
  • Wyjście 5–10 Hz
  • Podsumowanie sceny + natychmiastowe działanie
  • Zasila bezpośrednio warstwę odruchową
⇄
gRPC
Pozapokładowy VLM 72B Q4
  • Qwen2.5-VL-72B na Kentino AI 96 / 256
  • Wyjście 1–3 Hz
  • Przemyślane rozumowanie o scenie + korekta planu
  • Zasila warstwę deliberatywną, może nadpisać decyzję pokładową

Podział szybki/wolny: pokładowy 7B odpowiada za natychmiastową reakcję, pozapokładowy 72B za przemyślane rozumowanie i aktualizacje planu.

Szybki model obsługuje sytuację „idzie w moją stronę człowiek, zwolnij”. Wolny model obsługuje sytuację „człowiek idący w moją stronę to operator, który prosił o zatrzymanie, jeśli podejdzie z czerwonym podkładem na dokumenty, a to jest czerwony podkład — zatrzymaj się”. Szybki model najpierw zobowiązuje się do bezpiecznego zachowania, a wolny je podnosi na wyższy poziom.

Historia migracji — co przenosi się pokładowo w latach 2026–2027

Trzy siły ściskają stronę pozapokładową: Thor wchodzi w masowe dostawy (2070 FP4 TFLOPS, 128 GB pamięci zunifikowanej, zakres 130 W — strukturalny skok względem Orina); efektywność VLM wciąż rośnie („wystarczająco dobry” VLM percepcyjny miał 70B+ w 2024 roku, ma 32B w 2026 i prawdopodobnie będzie miał 13B–20B w 2027); a dekodowanie spekulatywne z małymi modelami szkicującymi pozwala serwować jakość dużego modelu przy opóźnieniu małego.

Obciążenia, które najpewniej przeniosą się pokładowo w ciągu najbliższych 18 miesięcy: VLM sceny klasy 7B (już się przenosi), planer LLM 13B (Thor czyni go komfortowym), krótkokontekstowy łańcuch STT-LLM-TTS dla głosu, dostrojone dziedzinowo VLM-y 7B.

Obciążenia, które się nie przeniosą: cokolwiek 70B+, pamięć sceny w skali floty, trening i symulacja, fuzja VLM z wielu strumieni. Pozostaną poza pokładem co najmniej do końca 2027 roku. Przepustowość pamięci i moc baterii nie zmieniają się tak szybko.

Dwie konkretne konfiguracje

Pojedynczy G1 EDU, laboratorium badawcze. Pokładowy AGX Orin obsługuje ROS 2, YOLOv11-s przy 30 FPS, STT Whisper-distil oraz Qwen2.5-VL 7B INT4 przy 5–8 FPS (deliberatywnie). Pozapokładowe Kentino AI 96 (4× RTX 5090, 128 GB VRAM) uruchamia vLLM z Qwen2.5-VL 72B i Qwen2.5 32B w wersji tekstowej, pamięć sceny na pgvector oraz Isaac Sim na bezczynnych GPU.

Mała flota, 3 humanoidy, pokład klasy Thor. Każda jednostka wykorzystuje SoC wizyjny Hailo-15 do stale włączonej detekcji wielokamerowej, Whisper-small na urządzeniu oraz Qwen2.5-VL 32B INT4 przy 10–15 FPS — natywnie, już bez pracy na granicy. Pozapokładowe Kentino AI 256 (8× RTX 5090, 256 GB VRAM) hostuje współdzielone Qwen2.5-VL 72B i Llama-3.1 70B na potrzeby planowania, wspólny magazyn pgvector dla wszystkich trzech robotów oraz dwa GPU zarezerwowane na nocne dostrajanie LoRA.

Gdzie czyste wdrożenia jednowarstwowe faktycznie się sprawdzają

Czysty pokład sprawdza się w przypadku czworonogów o wąskim zadaniu (patrol obwodowy z YOLO i kamerą termowizyjną), robotów teleoperowanych (planerem jest operator, VLM nie uczestniczy w pętli), robotów demonstracyjnych i edukacyjnych z najmniejszymi modelami oraz każdego wdrożenia zupełnie pozbawionego sieci (inspekcje terenowe, lokalizacje odległe).

Czysta chmura sprawdza się w przypadku asystentów robotycznych wyłącznie głosowych, bez zamkniętej pętli percepcji, prototypów, w których szybkość uruchomienia przeważa nad wszystkim innym, oraz wdrożeń, w których dane i tak celowo trafiają do obciążenia chmurowego.

Hybryda jest odpowiedzią dla wszystkiego pomiędzy — czyli dla mniej więcej 90% poważnej robotyki w 2026 roku. Przy budowie czegokolwiek z percepcją opartą na VLM w pętli i tak powstaną obie warstwy. Warto to zaplanować od pierwszego dnia.

Ścieżka decyzyjna

Przy wymiarowaniu wdrożenia:

  1. Należy wypisać obciążenia. Sterowanie silnikami, percepcja, STT, LLM, VLM, planowanie, pamięć, trening. Konkretnie i wprost.
  2. Każdemu trzeba przypisać warstwę opóźnień i klasę pamięci (≤ 8 GB / 8–40 GB / 40–80 GB / 80+ GB).
  3. Następnie stosuje się powyższą macierz, aby uzyskać wstępne przypisanie.
  4. Stronę pokładową weryfikuje się względem rzeczywistego SoC i budżetu termicznego robota. G1 z Orin NX to zupełnie inna maszyna niż T1 z AGX Orin czy przyszła platforma Thor.
  5. Stronę pozapokładową weryfikuje się względem warstwy Kentino AI, na którą pozwala budżet. Kentino AI 96 to minimum dla jednego robota wykonującego poważną pracę; Kentino AI 256 to minimum dla floty lub jakichkolwiek wymagań treningowych.
  6. Należy zweryfikować sieć. Przewodowy uwiąz na czas rozwoju, dedykowany SSID Wi-Fi 6E na produkcji. Jeżeli warstwa odruchowa przechodzi przez sieć, trzeba przewidzieć łącze przewodowe albo tryb łagodnej degradacji.
  7. Trzeba zaplanować migrację. Gdy Thor trafi do Państwa platformy, które obciążenia przeniosą się pokładowo? Warto już teraz zabstrahować granicę gRPC, aby migracja była zmianą we wdrożeniu, a nie przepisywaniem systemu.

Artykuły uzupełniające (R05, I02, I05) wchodzą głębiej w zagadnienia naszkicowane tutaj. Decyzje o umiejscowieniu opisane w tym artykule stanowią rusztowanie, na którym wisi cała reszta.

Szczera ocena: 90% poważnych wdrożeń robotycznych w 2026 roku potrzebuje obu warstw. Pokład wymiarowany jest pod bezpieczeństwo, odruchy i percepcję z małym modelem. Strona pozapokładowa — pod VLM w pętli, pamięć sceny, planowanie i trening. Wdrożenia jednowarstwowe sprawdzają się w wąskich zastosowaniach — i tylko w nich.


To część Kentino Wiki, serii referencyjnej o mocy obliczeniowej AI, robotyce i systemach, które je łączą. Komentarze i sprostowania prosimy kierować na adres info@kentino.com.

Powrót do blogu