Cena za milion tokenů: on-prem vs. cloud
V roce 2026 existují tři poctivé způsoby, jak nakupovat LLM inferenci: volat cizí hostovaný endpoint a platit za tokeny (cloudové LLM API), pronajmout si GPU na hodiny a provozovat vlastní model (pronájem GPU v cloudu), nebo si koupit server a provozovat jej ve vlastním racku (on-prem). Cena milionu tokenů vypadá u každé z těchto cest dramaticky jinak — a v jiném pořadí, než většina kupujících čeká.
Tento článek počítá v EUR bez DPH. Je určen tomu, kdo se rozhoduje, zda dál platit OpenAI měsíčně, přejít k hostovanému poskytovateli otevřených modelů, pronajmout si H100, nebo koupit stroj se 4 či 8 GPU. Uvádíme ceny z května 2026 a končíme pětiminutovým rozhodovacím postupem. Křížové odkazy: T01 TCO na GPU, W07 výběr karet, I04 čísla na straně zásuvky.
Tři platformy
Cloudové LLM API. OpenAI, Anthropic, Google, Together, Fireworks. Platíte za vstupní a výstupní tokeny. Žádné náklady v nečinnosti, žádné investice, žádný provoz. Zároveň žádná volba modelu mimo jejich katalog, žádné LoRA, žádná kontrola nad kvantizací.
Pronájem GPU v cloudu. AWS p5/p5e/p6, Azure ND H200/B200, GCP A3 Ultra a specializované cloudy (Lambda, CoreWeave, Nebius, RunPod). Pronajmete si GPU instanci na hodiny a spustíte si cokoli. Model, serving stack i provoz jsou na Vás. Platíte, ať už za danou hodinu obsloužíte jeden token, nebo miliardu.
On-prem. Koupíte stroj se 4 nebo 8 GPU. Zaracknete jej u sebe nebo v kolokaci. Napájení, chlazení, síť a provoz si zajistíte sami. Odepisujete tři roky. Mezní náklad tokenu je elektřina. Fixní náklad je všechno, co jste už zaplatili.
Tři různé tvary nákladů — čistě variabilní, čistě fixní se skokem, a investice plus mezní náklad — které se navzájem protínají v různých bodech na ose propustnosti.
Ceník cloudových LLM API
USD za milion tokenů, veřejné ceníky, květen 2026. EUR při kurzu EUR/USD ≈ 1,08.
| Poskytovatel | Model | Vstup $/Mtok | Výstup $/Mtok | Vstup €/Mtok | Výstup €/Mtok |
|---|---|---|---|---|---|
| OpenAI | GPT-5 | 1.25 | 10.00 | 1.16 | 9.26 |
| OpenAI | GPT-5 mini | 0.25 | 2.00 | 0.23 | 1.85 |
| OpenAI | GPT-5 nano | 0.05 | 0.40 | 0.05 | 0.37 |
| OpenAI | GPT-4.1 / o3 | 2.00 | 8.00 | 1.85 | 7.41 |
| Anthropic | Claude Opus 4.7 | 15.00 | 75.00 | 13.89 | 69.44 |
| Anthropic | Claude Sonnet 4.6 | 3.00 | 15.00 | 2.78 | 13.89 |
| Anthropic | Claude Haiku 4.5 | 1.00 | 5.00 | 0.93 | 4.63 |
| Gemini 2.5 Pro | 1.25 | 10.00 | 1.16 | 9.26 | |
| Gemini 2.5 Flash | 0.30 | 2.50 | 0.28 | 2.31 | |
| Gemini 2.5 Flash-Lite | 0.10 | 0.40 | 0.09 | 0.37 | |
| Together | Llama 3.3 70B | 0.88 | 0.88 | 0.81 | 0.81 |
| Together | Qwen 2.5 72B | 1.20 | 1.20 | 1.11 | 1.11 |
| Together | DeepSeek-V3 | 1.25 | 1.25 | 1.16 | 1.16 |
| Together | Llama 3.1 405B | 3.50 | 3.50 | 3.24 | 3.24 |
| AWS Bedrock | Llama 3.3 70B | 0.72 | 0.72 | 0.67 | 0.67 |
| Azure | Llama 3.3 70B | 0.59 | 0.79 | 0.55 | 0.73 |
Dvě poctivá čtení. Špičkové uzavřené modely (Claude Opus 4.7, GPT-5, Gemini 2.5 Pro) jsou o řád dražší než hostovaná API otevřených modelů, která obsluhují Llama 70B nebo DeepSeek-V3 — to je cena za „nejchytřejší teď“ proti „nejlepším otevřeným vahám teď“. U většiny produkčních workloadů (RAG, kroky agentů, kód, klasifikace) je pracovním bodem Sonnet 4.6 nebo GPT-5 mini, ne vlajková loď. Výstupní tokeny stojí u uzavřených poskytovatelů třikrát až sedmkrát víc než vstupní, u hostitelů otevřených modelů zhruba stejně. SKU otevřených modelů u hyperscalerů (Bedrock, Azure) si za stejný model účtují o 30–80 % víc než Together nebo Fireworks — platíte za integraci s IAM a jednu fakturu, ne za levnější tokeny.
On-prem náklad na Mtok
Náklad na Mtok je tříletý celkový náklad dělený počtem tokenů obsloužených za tři roky. Jmenovatel závisí na vytížení, čitatel je zhruba fixní.
On-prem €/Mtok =
(capex + 3y electricity + 3y maintenance + 3y ops) /
(sustained tok/s × utilization × 3 × 8,760 × 3,600 / 1e6)
Po dosazení TCO na GPU z T01 při 60% vytížení, €0,20/kWh a PUE 1,4:
| Sestava | Tříleté TCO € | Trvalý tok/s | Tokenů / 3 roky (Mtok) | € / Mtok |
|---|---|---|---|---|
| 4× RTX 5090 (Llama 70B INT4 TP=4) | 27,000 | 1,800 | 102,000 | 0.26 |
| 4× Pro 6000 BW SE (Llama 70B FP8 DP) | 58,000 | 1,920 | 109,000 | 0.53 |
| 4× Pro 6000 BW SE (Qwen 32B INT4) | 58,000 | 2,400 | 136,000 | 0.43 |
| 8× Pro 6000 BW SE (Llama 70B FP8 DP) | 115,000 | 3,800 | 215,000 | 0.53 |
| 8× L4 (Llama 8B FP8) | 36,000 | 5,200 | 295,000 | 0.12 |
Snižte vytížení na 30 % a každé číslo se zdvojnásobí. Zvedněte je na 80 % a Llama 8B na L4 se dostane na €0,09/Mtok, tedy pod každé cloudové API v této třídě. Pod 25% vytížením se výpočet hroutí, protože TCO ovládne investice, kterou jste zaplatili bez ohledu na to, zda stroj běžel.
Bod zvratu
Přiložme k tomu cloudovou křivku. Llama 70B při 100 M tokenech měsíčně, v poměru 50/50, u Together: 100 × €0,81 = €81 měsíčně → €2 916 za tři roky. Proti on-prem sestavě 4× 5090 za €27 000 vítězí Together o €24 000. Při 100 M tokenech měsíčně je on-prem naprosto mimo.
Zvedněme to na 1 miliardu tokenů měsíčně: 1 000 × €0,81 = €810 měsíčně → €29 160 za tři roky. Together a 4× 5090 jsou od sebe do €2 000. Při 1,5 mld. měsíčně vítězí on-prem výrazně.
Bod zvratu pro inferenci třídy 70B proti nejlevnějšímu hostovanému API otevřených modelů leží kolem 1,0–1,5 miliardy tokenů měsíčně trvale na sestavě 4× 5090. U uzavřených špičkových API (Claude Sonnet 4.6 při €8,34/Mtok ve směsi, GPT-5 při €5,21/Mtok ve směsi) se bod zvratu posouvá na 80–150 M tokenů měsíčně — cloudová křivka je o řád strmější.
To je nejdůležitější číslo v tomto článku: bod zvratu není „100 M tokenů měsíčně na všechno“. Je specifický pro daný workload a závisí výhradně na tom, s jakou cloudovou křivkou soutěžíte. Kupující, kteří říkají „překročili jsme 50 M, měli bychom jít on-prem“, obvykle porovnávají s Claude Opus — a tam mají pravdu. Přehlížejí ale, že přesun workloadu z Opusu na Sonnet 4.6 jim při tomto objemu ušetří pětkrát víc než přechod ze Sonnetu na on-prem.
Pronájem GPU v cloudu — prostřední cesta
Hodinové sazby na GPU, on-demand ceny z května 2026:
| Poskytovatel | Instance | GPU | $/hod instance | $/GPU-hod |
|---|---|---|---|---|
| AWS | p5.48xlarge | 8× H100 SXM | 55.18 | 6.90 |
| AWS | p5e.48xlarge | 8× H200 SXM | 30.00 | 3.75 |
| AWS | p6-b200 | 8× B200 | 74.88 | 9.36 |
| Azure | ND H200 v5 | 8× H200 | 31.00 | 3.88 |
| GCP | a3-ultragpu-8g | 8× H200 | 28.00 | 3.50 |
| Lambda | 8× H100 | 8× H100 | 16.00 | 2.00 |
| CoreWeave | 8× H100 | 8× H100 | 19.20 | 2.40 |
Roční rezervace srazí cenu o 25–35 %. AWS p5 on-demand vychází zhruba 3× dráž než Lambda za stejný křemík H100. Převedeno na tokeny: 8× H100 u Lambdy provozující Llama 3.3 70B FP8 při ~3 500 tok/s trvale → $16/hod × 8 760 × 3 = €389 000 za 3 roky → €1,96/Mtok při 60% vytížení. To je 4× víc než on-prem sestava 8× Pro 6000 SE (€0,53/Mtok) a 2,5× víc, než kdybyste prostě volali Together (€0,81/Mtok).
Pronajmout si H100 na inferenci otevřeného modelu je to nejhorší z obou světů: platíte nájem za stroj a k tomu provoz, který si musíte zajistit. Vychází to jen tehdy, když potřebujete konkrétní model, který nikdo nehostuje, a nemáte objem na on-prem. Pronájem GPU v cloudu má ale jedno poctivé využití: nárazový trénink. LoRA fine-tune na 8× H100 po dobu 8 hodin stojí u Lambdy zhruba $130. Žádné on-prem TCO to pro jednorázovou úlohu nepřekoná. Tahle logika ale neplatí pro inferenci, která je trvalá a běží 24/7. Past jménem „spot“: spotové, preemptivní a komunitní tarify nabízejí slevu 50–80 %, ale mohou být kdykoli ukončeny. Pro bezstavové repliky inference v pořádku. U osmnáctihodinové tréninkové úlohy, která si ukládá checkpoint v každém kroku, dvě přerušení zdvojnásobí náklad na dokončený krok a už nejste levnější než on-demand.
Skryté náklady, které nikdo neuvádí
Cloud: egress za $0,05–0,09/GB Vás dožene, jakmile posíláte zpět obrázky, zvuk nebo video. Logování ve větším měřítku přidá 5–10 %. Nejhorší je opakovaně účtovaný kontext — každé API účtuje celý prompt při každém volání, takže kontext agenta o 50K tokenech stojí 50K vstupních tokenů za každý krok dvacetikrokové smyčky. Cachování promptů (podporují je Anthropic, OpenAI i Google) tohle u cachovaných prefixů sníží o 50–90 %, ale jen pokud na to architekturu připravíte. Produkční limity začínají na 30K–500K TPM a vyžadují historii používání; nový zákazník nemůže jet naplno hned první den. SKU v regionu EU stojí o 10–20 % víc než US East a mají horší dostupnost.
On-prem: provozní čas ve výši 0,1–0,3 FTE na server znamená €8 tis. – €24 tis. ročně, které ve výpočtu na Mtok nejsou. Na výpadky potřebujete záložní stroj nebo elegantní přepnutí do cloudu. Elektřina nestojí všude €0,20/kWh — průmyslové ceny v EU se v roce 2026 pohybují od €0,09/kWh (Švédsko, norská vodní energie) po €0,35/kWh (Itálie, Irsko), Německo má €0,18–€0,22/kWh na dotovaném průmyslovém tarifu, Česko €0,18–€0,25/kWh na volném komerčním trhu. Pro Itálii nebo Irsko se každý řádek s elektřinou v T01 zvedne o 50 %. Kolokační rack vyjde na €100–€300 měsíčně za 4U — tedy €3 600–€10 800 za tři roky navíc k hardwaru.
Zveřejněná cloudová cena je zhruba 1,2–1,5× skutečné faktury; zveřejněné on-prem TCO je zhruba 1,2–1,5× ceníkové ceny. Pro srovnání se násobky navzájem vyruší.
Faktory mimo náklady
Tři věci u reálných zákazníků přebijí náklad na Mtok.
Datová suverenita. Hlavním důvodem, proč evropští kupující v roce 2026 jdou on-prem, je GDPR a sektorová pravidla (DORA, NIS2, AI Act, MDR). Posílat produkční prompty s osobními údaji, zdravotní dokumentací nebo průmyslovým tajemstvím na endpoint hostovaný v USA je smluvní problém bez ohledu na cenu. SKU v regionu EU neznamená správu v EU. Pro regulovaného zákazníka není příplatek za on-prem nákladem, ale cenou za to, že vůbec smí nasadit.
Spodní hranice latence. WAN k nejbližšímu hostovanému endpointu přidá 15–40 ms RTT uvnitř EU a 80–120 ms přes Atlantik. On-prem na LAN 10 GbE je pod jednou milisekundou. U interaktivního chatu je rozdíl přes WAN proti 800 ms TTFT neviditelný. U řídicí smyčky robotu (I01) nebo hlasového agenta pod 300 ms je WAN fatální.
Možnost přizpůsobení. Cloudová API dodávají model a kvantizaci, které zvolil poskytovatel. On-prem si vybíráte model, kvantizaci, serving stack (vLLM, SGLang, llama.cpp), LoRA adaptéry i spekulativní dekodér. Pro výzkumné laboratoře nebo specializované produkty je právě tohle to, co kupujete — náklad na Mtok je druhotný.
Pokud neplatí nic z toho, patří zákazník pod bodem zvratu do cloudu. Ne každý zájemce by si měl kupovat server.
Modelový příklad: workload třídy 70B při dvou objemech
Profil zákazníka: SaaS, který klasifikuje a shrnuje dokumenty, poměr vstup/výstup 70/30, model třídy 70B s otevřenými vahami.
| Varianta | Při 100 M tok/měs (3 roky) | Při 2 mld. tok/měs (3 roky) |
|---|---|---|
| Together (Llama 3.3 70B) | €2,916 | €58,320 |
| AWS Bedrock (Llama 3.3 70B) | €2,412 | €48,240 |
| Claude Sonnet 4.6 (špičková reference) | €21,996 | €439,920 |
| On-prem 4× 5090 (odepsáno) | €27,000 | €27,000 |
| Lambda 8× H100 ve vlastní režii | €389,000 | €389,000 |
Při 100 M tokenech měsíčně vítězí Bedrock nad on-prem o řád; zákazník si stroj ještě nezasloužil. Při 2 miliardách tokenů měsíčně vítězí on-prem jednoznačně 1,8–2,2× i proti nejlevnější hostované alternativě. Bod zvratu pro tento workload vyšel kolem 800 M – 1,2 mld. tokenů měsíčně. Pod tím pronajímejte. Nad tím vlastněte.
Rozhodovací matice
| Objem / měsíc | Model 8B–13B | Model 32B | Model 70B | Špička (Claude / GPT-5) |
|---|---|---|---|---|
| < 100 M tok | Cloudové API | Cloudové API | Cloudové API | Cloudové API |
| 100–500 M tok | Cloudové API nebo 4× L4 | Cloudové API | Cloudové API | Cloudové API |
| 500 M – 1 mld. | 4–8× L4 on-prem | 4× 5090 nebo cloud | Cloud (Bedrock/Together) | Cloudové API |
| 1–5 mld. tok | 8× L4 on-prem | 4× 5090 | 4× 5090 nebo 4× Pro 6000 SE | Hybrid cloud + on-prem |
| 5–50 mld. tok | Cluster 8× L4 | 4× Pro 6000 BW SE | 4–8× Pro 6000 BW SE | Špičkový cloud + zbytek on-prem |
| > 50 mld. tok | Víceuzlové L4 | 8× Pro 6000 BW SE | 8× Pro 6000 SE × N | Enterprise sazby + hybrid |
Je to konzervativní odhad — regulovaný zákazník posune sloupec on-prem o řádek dřív, experimentující zákazník o řádek později. Špičkový sloupec je zvláštní případ: žádná on-prem sestava nenahradí Claude Opus 4.7 ani GPT-5. To jsou kvalitativní SKU, které zavoláte, když je potřeba, ne workloady, které si hostujete.
Poctivý závěr
Většina zájemců, kteří k nám přijdou s přesvědčením, že potřebují server, ho nepotřebuje. Při běžných objemech — 5–50 M tokenů měsíčně u raného produktu, 50–500 M ve střední fázi — budou cloudová API vítězit ještě dalších dvanáct až čtyřiadvacet měsíců. Správná odpověď zní: „Používejte Together nebo Bedrock, sledujte měsíční výdaje a ozvěte se nám, až trvale překročí €1 500 měsíčně.“
Zákazníci, kterým on-prem v roce 2026 dává smysl, spadají do tří skupin. Regulovaní: data nesmí opustit budovu. Trvale ve velkém: 1 mld.+ tokenů měsíčně na modelu třídy 70B, kde výpočet vychází 2–3× lépe. Robotika nebo nízká latence: spodní hranice WAN aplikaci znemožní. Do jedné z nich patří zhruba 30–40 % našich zájemců. Pro zbylých 60–70 % jsou cloudová API v roce 2026 pozoruhodný produkt a měli by u něj zůstat, dokud se čísla nezmění.
Trénink je jiná kapitola. Téměř každý workload v měřítku Kentino AI (LoRA, QLoRA, fine-tune modelu 7B–32B) vyjde on-prem levněji než pronájem GPU v cloudu — stroj během běhu jede na 100 %. Výjimkou je trénink v hyperscale měřítku (plný pretraining 70B+, RLHF ve velkém), kde potřebujete 8× H100 s NVLinkem, což my neprodáváme (W07 vysvětluje proč). Pronajměte si to, spusťte a váhy si odneste domů.
Co dělat dál
Než oslovíte dodavatele, projděte si tento postup:
- Změřte si současný měsíční objem tokenů, rozdělený podle třídy modelu. Pokud to neumíte, dva týdny to měřte. Bez tohoto čísla je každý další krok odhad.
- Odhadněte půl roku dopředu, konzervativně — vynásobte 1,5–2. Účty za LLM rostou rychleji než produkt, protože se rozrůstají kontexty a agenti přidávají kroky.
- Poctivě si rozdělte úrovně. Jaký podíl potřebuje špičkovou kvalitu? Jakému stačí Sonnet 4.6 / GPT-5 mini? Jakému stačí Llama 3.3 70B? Typické rozdělení: 5 % / 25 % / 70 %.
- Spočítejte cloudový účet při odhadovaném objemu po jednotlivých úrovních podle tabulky výše. To je Váš soupeř.
- Spočítejte on-prem pro stroj 4× 5090 nebo 4× Pro 6000 SE při odhadovaném objemu podle T01.
- Pokud cloud převyšuje on-prem méně než 1,5×, zůstaňte v cloudu. Provoz, výpadky a investiční riziko ten malý rozdíl spolknou.
- Pokud cloud převyšuje on-prem 2× a více, je případ pro on-prem reálný. Suverenita, latence a přizpůsobení se stanou jazýčkem na vahách — a v tomto měřítku on-prem skoro vždy ještě posílí.
- Pokud jste regulovaní nebo vázaní latencí, výpočet přeskočte. On-prem kupujete tak jako tak. Dimenzujte podle T01 a W07.
Navazující T03 rozebírá trvalý provoz versus nárazové špičky — kdy dává smysl hybrid a jak dimenzovat on-prem základ s přetokem do cloudu. Křížové odkazy: T01 (TCO na GPU a tok/s), W07 (výběr GPU), I04 (elektrické výpočty na straně zásuvky, ze kterých vychází předpoklad €/kWh).
Jedna věta na závěr: otázka nákladu na milion tokenů nemá obecnou odpověď — má konkrétní odpověď pro Váš workload, Váš objem, Vaši třídu modelu a cenu elektřiny ve Vaší zemi. Než cokoli podepíšete, spočítejte si čísla.
Toto je součást Kentino Wiki, referenční série o AI výpočtech, robotice a systémech, které je propojují. Komentáře a opravy uvítáme na info@kentino.com.