NVLink a NVSwitch: kdy na nich záleží a proč u sortimentu Kentino většinou ne

Opakující se dotaz z naší schránky: zákazník, který si dimenzuje server se 4 nebo 8 GPU, narazí na marketing NVIDIA DGX chlubící se propustností NVLinku v terabajtech za sekundu a ptá se, jestli sestava Kentino „má NVLink“. Upřímná odpověď zní ne, nemá ji žádná z našich sestav — a pro workloady, které zákazník reálně provozuje, to vůbec nevadí. Tento článek vysvětluje proč.

NVLink je na špici nabídky skutečně působivý a všude jinde zcela chybí. Marketing nikde jasnou hranici nenakreslí, takže kupující buď přeplatí za propojení, které nepotřebují, nebo naopak nakoupí málo v domnění, že PCIe je plošně skokové zhoršení. Ani jedno není pravda. Hranice je ostrá a vede na konkrétním místě.

Co NVLink vlastně je

NVLink je propojení typu point-to-point s vysokou propustností mezi dvěma GPU, které obchází PCIe root complex hostitele. Dvě GPU spojená NVLinkem si přes něj posílají tenzory přímo, bez obcházky přes paměť CPU a bez souboje o pásmo s čímkoli dalším na PCIe stromu. V tom spočívá celá podstata.

Náskok v propustnosti oproti PCIe je výrazný. PCIe Gen5 x16 — dnešní strop pro spotřebitelský nebo workstation slot — dává zhruba 64 GB/s v každém směru, tedy 128 GB/s dohromady. NVLink 5 na B200 a GB200 nabízí 1.8 TB/s souhrnně na jedno GPU, což je zhruba 14× víc než slot PCIe Gen5 x16.

Jakmile takové srovnání napíšete, začne být zavádějící, protože GPU s NVLinkem 5 nemají jako hlavní propojení PCIe Gen5 x16. NVLink žije na datacentrových SKU (A100, H100, H200, B200, GB200); na spotřebitelských a workstation SKU (4090, 5090, RTX Pro 6000 Blackwell, L40, L4) je jedinou cestou PCIe. „NVLink versus PCIe“ v praxi znamená „řada H100 versus všechno ostatní“.

Generace NVLinku v přehledu

Generace GPU Linků na GPU Souhrnně na GPU Rok
NVLink 2 V100 (Volta) 6 300 GB/s 2017
NVLink 3 A100 (Ampere) 12 600 GB/s 2020
NVLink 4 H100 / H200 (Hopper) 18 900 GB/s 2022
NVLink 5 B200 / GB200 (Blackwell DC) 18 1.8 TB/s 2024

Od druhé ke čtvrté generaci rostl počet linků, mezi generací 4 a 5 se pak zdvojnásobila propustnost jednoho linku (z 50 GB/s na 100 GB/s). Proto NVLink 5 působí jako skokový posun — a také jím je.

PCIe v sestavě Kentino:

Standard Na jeden směr, x16 Souhrnně x16
PCIe Gen4 x16 32 GB/s 64 GB/s
PCIe Gen5 x16 64 GB/s 128 GB/s

V nejhorším případě (Gen4) je PCIe zhruba 1/14 NVLinku 4. V nejlepším případě (Gen5) je PCIe zhruba 1/14 NVLinku 5. Ten poměr drží NVIDIA svým návrhem prakticky konstantní.

Upřímná část: nabídka Kentino NVLink nemá

GPU Provedení NVLink?
RTX 4090 PCIe Ne
RTX 5090 PCIe Ne
RTX Pro 6000 Blackwell (WS/Server/Max-Q) PCIe Ne
L40 / L40S PCIe Ne
L4 PCIe Ne
Intel Arc Pro B70 PCIe n/a

NVIDIA odstranila NVLink konektor ze spotřebitelských GeForce počínaje generací Ada Lovelace. Poslední spotřebitelskou kartou s funkčním můstkem byla 3090; 4090 už ho nemá a 5090 také ne. Oficiálním důvodem bylo, že „uživatelé chtějí propustnost uvnitř jednoho GPU, ne mezi dvěma“ — což se příhodně krylo s tím, že zákazníci trénující modely platí za propustnost mezi GPU datacentrové ceny.

Zajímavým případem je RTX Pro 6000 Blackwell — 96GB karta pro workstationy i servery na stejném Blackwell křemíku jako B200, tedy zjevná volba pro „seriózní množství GPU paměti bez přechodu na B200“. Ani ona NVLink nemá. Ani ve workstation, ani v serverové, ani v Max-Q variantě. Na plošném spoji není konektor pro můstek. Datasheety NVIDIA uvádějí NVLink jako nepodporovaný u všech tří SKU.

Tohle je záměrná segmentační hranice. NVLink znamená posun k H100, H200, B200 nebo GB200 — provedení SXM, základová deska HGX, jiné šasi, jiné chlazení a alokace, kterou Kentino nemá. Pokud NVLink opravdu potřebujete, obraťte se na dodavatele HGX systémů.

O co bez NVLinku přijdete

Penalizace se projeví u dvou konkrétních typů workloadu:

  1. Tenzorový paralelismus napříč GPU. Když se model nevejde do jednoho GPU a váhovou matici každé vrstvy rozdělíte mezi karty, vyžaduje každá vrstva transformeru operaci AllReduce přes všechny shardy. AllReduce je náročný na propustnost a citlivý na latenci. Úzkým hrdlem je PCIe.
  2. Distribuovaný trénink s jemnozrnnou synchronizací gradientů. DDP, FSDP i trénink ve stylu Megatronu dělají AllReduce gradientů v každém kroku. Čím méně výpočtu připadá na jeden krok a čím větší je model, tím víc propojení určuje celkový čas.

Všechno ostatní — inference na jednom GPU, pipeline paralelismus, datový paralelismus, embeddingy, inference pro počítačové vidění, ASR, TTS, generování obrázků difuzními modely i doladění modelu, který se vejde do jednoho GPU — běží na PCIe bez potíží. NVLink je v těchto případech irelevantní.

Naměřené škálování tenzorového paralelismu u LLM třídy 70B v INT4/INT8 podle publikovaných benchmarků na 3090/4090/L40S:

Konfigurace Škálování TP Poznámky
2× GPU, NVLink (3090 + můstek) ~0.90–0.95 Téměř lineární
2× GPU, PCIe Gen4 ~0.60–0.70 Výrazná ztráta na AllReduce
2× GPU, PCIe Gen5 ~0.65–0.75 Lepší, přesto brzděno
4× GPU, PCIe Gen5 ~0.50–0.65 Náklady na AllReduce rostou
8× GPU, PCIe Gen5 ~0.40–0.55 TP začíná být bolestivý

Berte to jako rozpětí, ne jako slib — přesná čísla závisí na modelu, velikosti dávky, délce sekvence, kvantizaci, NUMA topologii i osazení slotů. Tvar křivky je ale reálný: tenzorový paralelismus na PCIe škáluje podlineárně a penalizace roste s počtem GPU. Právě proto dokumentace vLLM sama doporučuje na systémech s pouhým PCIe a více než dvěma GPU raději pipeline paralelismus než tenzorový.

Praktická náhrada: nechte model na jednom GPU

Nedoceněný fakt o dnešní nabídce GPU: RTX Pro 6000 Blackwell má 96 GB VRAM na jediné kartě — dost na to, aby v jednom GPU hostila 70B model v INT4 nebo INT8 i s místem pro KV cache. Pokud se dělení modelu mezi GPU úplně vyhnete, je otázka NVLinku bezpředmětná.

Model Kvantizace VRAM Jedna Pro 6000?
7B / 8B INT4 ~5 GB Ano, i mnoho kopií
13B INT4 ~9 GB Ano, i mnoho kopií
32B INT4 ~20 GB Ano, 4× souběžně
70B (Llama 3.3, Qwen) INT4 ~42 GB Ano, i s KV cache
70B INT8 ~75 GB Ano, ale těsně
Qwen2.5-VL 72B INT4 ~48 GB Ano
405B (Llama 3.1) INT4 ~240 GB Ne — 3 karty
Mixtral 8×22B INT4 ~80 GB Těsně, jedna karta

Hostování na jedné kartě je správná architektura pro téměř každý model, který v roce 2026 stojí za provozování. Výjimkou jsou velmi velké husté modely (405B, GPT-OSS 120B) a MoE uspořádání, kde se sada aktivních expertů na kartu vejde, ale kompletní váhy už ne.

Pro více karet na PCIe je správnou volbou pipeline paralelismus, nikoli tenzorový. Pipeline paralelismus rozdělí vrstvy do dlouhých souvislých bloků (GPU 0 drží vrstvy 0–39, GPU 1 vrstvy 40–79 atd.). Provoz mezi GPU tvoří jen aktivační tenzor na hranici každého bloku — tedy pár set KB na token, ne gigabajty na vrstvu.

Režim paralelismu Provoz mezi GPU na vrstvu Citlivost na propojení?
Tenzorový paralelismus Aktivace × skrytá dimenze, každou vrstvu Ano — chce NVLink
Pipeline paralelismus Aktivace jen na hranicích bloků Ne — PCIe stačí
Datový paralelismus Gradienty na konci kroku (jen trénink) Střední
Expertní paralelismus (MoE) All-to-all při směrování na experty Ano — NVLink pomáhá

Na serveru s 8× 5090, který obsluhuje 70B model, model mezi všech osm karet nedělíte. Spustíte dvě instance se čtyřcestným pipeline paralelismem, nebo čtyři instance s dvoucestným, případně — a to nejčastěji — osm nezávislých instancí menšího modelu za load balancerem. Z osmikartového serveru se stane osminásobný násobič propustnosti místo jednoho obřího virtuálního GPU. U produkční inference bývá replikovaná architektura správnou odpovědí bez ohledu na dostupnost NVLinku: nabízí vyšší souběžnost a při výpadku karty degraduje plynule.

Kdy na NVLinku opravdu záleží

Workloady, u kterých je absence NVLinku skutečný problém, ne jen marketingový:

  • Trénink modelu, který se nevejde do jednoho GPU. Předtrénink nebo plné doladění hustého modelu nad 70B vyžaduje rozdělení modelu mezi GPU s AllReduce gradientů v každém kroku. NVLink tady dělá rozdíl mezi produktivním osmikartovým rigem a čtyřmi kartami, které většinu času čekají na sběrnici.
  • Tenzorově paralelní inference na velmi velkých hustých modelech. Pokud potřebujete obsluhovat 405B model napříč GPU a nemůžete přijmout latenci na token, kterou přináší pipeline paralelismus, NVLink hraje roli.
  • MoE se směrováním na experty napříč GPU. All-to-all u MoE je na PCIe brutální. DeepSeek-V3, Mixtral 8×22B a podobné návrhy z něj těží jednoznačně.
  • Vysokofrekvenční smyčky RLHF / GRPO. Synchronizace policy a reference opakovaná tisíckrát za epochu naráží na stejné náklady AllReduce.
  • Trénink difuzních modelů na více GPU ve velkém. Některé větší video difuzní modely mají aktivační vzorce podobné tenzorovému paralelismu.

Pokud je Váš workload na tomto seznamu, nekupujte server Kentino s 8× 5090 s očekáváním, že se bude chovat jako DGX H100. Pořiďte si HGX systém, nebo si pro fázi tréninku pronajměte H100/B200 v cloudu a váhy si pak přeneste zpět on-prem pro inferenci. To je naprosto rozumný postup a otevřeně ho doporučujeme.

NVSwitch: propojení na úrovni šasi

NVLink je point-to-point — GPU A na GPU B přes svazek linků. Nad dvě GPU v šasi buď dáte každé dvojici vlastní vyhrazený NVLink (což se nad čtyři karty neškáluje), nebo mezi ně postavíte NVLink přepínač. Tím přepínačem je NVSwitch od NVIDIA.

Na osmikartové základové desce HGX H100 dávají čtyři čipy NVSwitch každému GPU plnou propustnost NVLinku 4 ke každému jinému GPU — 900 GB/s, all-to-all, bez soupeření o pásmo. V racku GB200 NVL72 škáluje NVSwitch napříč 72 GPU v jediné neblokující topologii, 1.8 TB/s na GPU a 130 TB/s souhrnně. Teprve NVSwitch způsobí, že „jedno velké virtuální GPU“ skutečně funguje; bez něj je NVLink jen rychlejší kabel mezi dvojicí karet.

Prakticky:

  • V žádné sestavě Kentino NVSwitch není. NVSwitch se dodává jen uvnitř HGX a DGX certifikovaných NVIDIA. Do šasi Supermicro ani Bone64c žádný čip dodatečně nevložíte.
  • V žádné kartě RTX NVSwitch nikdy nebyl. Je výhradně datacentrový.
  • GB200 NVL72 je řešení v měřítku racku, ne jednoho serveru. 72 GPU spolupracuje přes měděně kabelovaný NVLink rychlostí backplane. Kabely, přepínače i backplane jsou proprietární od NVIDIA. Ceníková cena jde do milionů amerických dolarů a dodací lhůty se počítají na čtvrtletí. Je to horní hranice toho, co NVLink v roce 2026 umožňuje. Pro nás to není.

Cena a dostupnost

Systémy s NVLinkem patří do vlastní cenové kategorie. Přibližný stav trhu v polovině roku 2026, USA/EU:

Třída systému GPU Cenové pásmo Dodací lhůta
4× RTX 5090 (třída Kentino) 4 €25k–€40k 2–4 týdny
8× RTX 5090 (třída Kentino) 8 €50k–€80k 3–6 týdnů
4× RTX Pro 6000 Blackwell 4 €60k–€90k 3–6 týdnů
8× RTX Pro 6000 Blackwell 8 €120k–€180k 4–8 týdnů
HGX H100 SXM (8× H100, NVSwitch) 8 €250k–€350k 8–16 týdnů
HGX B200 SXM (8× B200, NVSwitch) 8 €400k–€550k 12–24 týdnů
GB200 NVL72 (72× B200) 72 €3M–€4M+ 6–12 měsíců

Cenový rozdíl mezi sestavou Kentino s 8× Pro 6000 a systémem HGX H100 je při stejném nominálním počtu GPU zhruba dvojnásobný. Rozdíl ve výkonu je u workloadů nezávislých na NVLinku mnohem menší než dvojnásobek. Pro práci závislou na NVLinku (trénink velkých modelů, tenzorový paralelismus u 405B) je naopak H100 správný nástroj a cena je opodstatněná. Pravidlo palce: pokud se Váš workload vejde do jednoho 96GB GPU, ušetříte se sestavou Pro 6000 přes 50 % rozpočtu. Pokud ne, zaplaťte si NVLink.

Shrnutí

Otázka Odpověď za nabídku Kentino
Má některá současná karta NVLink? Ne
Má některá současná sestava NVSwitch? Ne
Tenzorově paralelizovat 70B? Ano, s penalizací škálování ~0.6–0.7× oproti PCIe
Pipeline paralelismus u 70B? Ano, téměř lineární
Vejde se 70B na jednu kartu? Ano — RTX Pro 6000 Blackwell, 96 GB
Natrénovat 70B od nuly? Ne efektivně — zvolte cloud nebo HGX
Obsluhovat hustý 405B? Jen pipeline paralelismem přes 3 a více Pro 6000
MoE ve velkém? Menší MoE ano; třída DeepSeek ne
Postavit ekvivalent DGX? Ne

Co dělat dál

Pokud dimenzujete systém a nejste si jisti, zda NVLink potřebujete, postupujte v tomto pořadí:

  1. Napište si největší model, který musíte obsluhovat, včetně kvantizace. Pokud se vejde do jednoho GPU, je NVLink irelevantní. Končíte.
  2. Pokud se nevejde, zvažte, zda je přijatelný pipeline paralelismus. Pipeline přidá latenci na token, ale propustnost zůstane v pořádku. Pro dávkovou inferenci a většinu chatovacích workloadů je to přijatelné.
  3. Pokud pipeline paralelismus přijatelný není (potřebujete minimální latenci jednoho streamu na velmi velkém modelu), potřebujete tenzorový paralelismus. Na PCIe za něj zaplatíte daň 30–50 %. Pokud Vám tato daň rozbije ekonomiku, stojí NVLink za přechod na jiný systém.
  4. Pokud trénujete, odpovědí je téměř vždy NVLink. Trénovat husté modely nad 13B na PCIe je špatné využití GPU hodin. Pronajměte si NVLink v cloudu, nebo kupte HGX.
  5. Pro inferenci bývá správnou odpovědí jedna karta Pro 6000 Blackwell nebo sestava 4×/8× 5090 s více replikami. Přesně to si kupuje většina našich zákazníků a funguje to.

NVLink není špatný. V tom, co dělá, je vynikající. NVIDIA ale nakreslila tvrdou segmentační hranici a pod ní je správnou architektonickou odpovědí „hostujte menší modely, replikujte je horizontálně a když už musíte dělit, použijte pipeline paralelismus“. Přesně na to je nabídka Kentino postavená.

Navazující články: InfiniBand a RoCE pro propojení v měřítku clusteru (N02), topologie přepínaných clusterů (N04) a PCIe jako propojení pro malé clustery (K07).


Tento text je součástí Kentino Wiki, referenční série o AI výpočtech, robotice a systémech, které je propojují. Komentáře a opravy uvítáme na info@kentino.com.