Anatomia robota czworonożnego
Udostępnij
Robot czworonożny w 2026 roku to najdojrzalsza inżyniersko klasa platform kroczących, jaką można kupić. W świecie humanoidów wciąż trwa spór o konstrukcję dłoni i układ tułowia; czworonogi mają to już za sobą. Dwanaście siłowników, trzy na nogę, kamera głębi na korpusie, górny pokład na czujniki lub ramię, wymienny w locie pakiet akumulatorów, Wi-Fi do stacji bazowej. Ciekawe różnice nie leżą już w topologii nóg — leżą w stopniu ochrony IP, udźwigu, dostępności części zamiennych i cenie.
Zestawem odniesienia w tym artykule jest osiem platform, które czeski nabywca realnie może kupić w 2026 roku: Unitree B2, Unitree B2-W, Unitree Go2, Unitree Go2-W, DeepRobotics X30, DeepRobotics Lite3, Anybotics ANYmal D oraz Boston Dynamics Spot. W pełnej konfiguracji ich ceny mieszczą się mniej więcej między $2,800 a $200,000. To rozpiętość 70×, a na zdjęciach marketingowych wszystkie wyglądają jak to samo zwierzę. Różnice mają ogromne znaczenie.
Topologia nóg — dlaczego wszyscy zatrzymali się na 3 stopniach swobody na nogę
Czworonogi uzgodniły tę samą konstrukcję nóg mniej więcej sześć lat temu i nikt nie ma dobrego powodu, by od niej odchodzić. Każda noga ma trzy napędzane przeguby: odwodzenie/przywodzenie biodra (na boki), zginanie/prostowanie biodra (przód/tył) oraz kolano. Daje to łącznie 12 napędzanych przegubów — dwanaście, ani mniej, ani więcej, w każdej z wymienionych wyżej platform.
Zmienia się natomiast stopa. Trzy rodziny:
- Stopy punktowe z podatną gumową nakładką. Rozwiązanie domyślne. Tanie, wymienne, bez napędu, dobrze radzą sobie na podłogach we wnętrzach, żwirze, ubitej ziemi i schodach.
- Stopy-koła (hybryda). Napędzane koła zamocowane na końcu każdej nogi. Chód w trudnym terenie, jazda na płaskim. Unitree Go2-W i B2-W, DeepRobotics ma swoje warianty, Swiss-Mile przerabia tak ANYmala. Dokłada 4 kolejne napędzane stopnie swobody (po jednym na koło), więc B2-W jest w praktyce platformą o 16 stopniach swobody.
- Stopa przegubowa. Rzadka w urządzeniach komercyjnych; spotykana w pracach naukowych. Dodaje stopień swobody w kostce dla lepszego kontaktu z podłożem. W jednostce produkcyjnej nie warta dodatkowego okablowania, chyba że zadaniem jest ekstremalny teren.
Stopa-koło to nie gadżet. W środowiskach płaskich lub utwardzonych potraja zasięg efektywny i o połowę zmniejsza zużycie energii na metr. B2-W ma deklarowane 50 km na jednym ładowaniu z 40 kg obciążenia, podczas gdy kroczący B2 około 20 km bez obciążenia. Na trasach inspekcyjnych z długimi korytarzami lub utwardzonym dojazdem hybryda jest właściwym wyborem.
Porównanie nóg i napędu:
| Platforma | Stopnie swobody nóg | Stopnie swobody kół | Łącznie stopni swobody | Typ stopy | Prędkość maksymalna |
|---|---|---|---|---|---|
| Unitree Go2 | 12 | 0 | 12 | Punktowa + guma | 5 m/s |
| Unitree Go2-W | 12 | 4 | 16 | Stopa-koło | ~5 m/s w chodzie, szybciej na kołach |
| Unitree B2 | 12 | 0 | 12 | Punktowa + guma | >6 m/s |
| Unitree B2-W | 12 | 4 | 16 | Stopa-koło | 5.6 m/s na kołach (20 km/h) |
| DeepRobotics Lite3 | 12 | 0 | 12 | Punktowa + guma | 4.7 m/s |
| DeepRobotics X30 | 12 | 0 | 12 | Punktowa + guma | >4 m/s |
| Anybotics ANYmal D | 12 | 0 | 12 | Punktowa + podatna | 1.2 m/s |
| Boston Dynamics Spot | 12 | 0 | 12 | Punktowa + guma | 1.6 m/s |
Dwie rzeczy warte odnotowania. Po pierwsze, platformy chińskie są radykalnie szybsze niż zachodnie jednostki przemysłowe. B2 osiąga 6 m/s, Spot maksymalnie 1.6 m/s, a ANYmal D 1.2 m/s — nie dlatego, że Boston Dynamics i Anybotics nie potrafią zbudować szybkiego robota, lecz dlatego, że ich klienci z branży naftowo-gazowej i inspekcyjnej nie chcą maszyny pędzącej 6 m/s wśród pracujących urządzeń. Prędkość maksymalna to wskaźnik badawczy, nie przemysłowy. Po drugie, stopa-koło to platforma o 16 stopniach swobody — cztery prawdziwe silniki, które wymagają zasilania, sterowania i sprzężenia zwrotnego, a w jednostce ze stopami-kołami psują się jako pierwsze.
Napędy — wszędzie QDD
Napęd quasi-bezpośredni (QDD) jest w tej skali standardem. Silnik BLDC z wirnikiem zewnętrznym, przekładnia o małym przełożeniu (5:1 do 10:1), odwracalna, odporna na uderzenia. Artykuł o humanoidach (R01) omawia to szerzej. W przypadku czworonogów sprawa jest jeszcze prostsza: nogi muszą być lekkie, dynamiczne i odporne na uderzenia; QDD zapewnia wszystkie trzy cechy.
Szczytowy moment obrotowy na przegub waha się od 30 N·m w biodrze Go2 do 360 N·m w kolanie B2 i niemal dokładnie odpowiada masie platformy. Spot i ANYmal D plasują się pośrodku — dobrane pod udźwig przemysłowy, nie pod rekordową prędkość. Napędy hydrauliczne zniknęły z tej klasy całkowicie; Spot od Boston Dynamics jest elektryczny i zawsze taki był.
Komputery pokładowe
Ten sam podział na dwa komputery co w humanoidach: sterownik silników czasu rzeczywistego zamykający pętlę przegubów z częstotliwością od 500 Hz do 1 kHz oraz procesor aplikacyjny do percepcji, SLAM i lokalnego uczenia maszynowego. Sterownik silników rzadko bywa reklamowany; procesor aplikacyjny — zawsze.
| Platforma | Komputer aplikacyjny | TOPS (INT8) |
|---|---|---|
| Unitree Go2 (konsumencki) | tylko 8-rdzeniowy CPU ARM, bez NPU | nd. |
| Unitree Go2 EDU | + Jetson Orin Nano (~40 TOPS) | ~40 |
| Unitree Go2 EDU+ | + Jetson Orin NX (100 TOPS) | 100 |
| Unitree Go2-W (U4/ENT) | Jetson Orin NX 16 GB (100 TOPS) | 100 |
| Unitree B2 | Intel i5 + Intel i7 + Jetson Orin NX (do 3× moduły) | do 300 |
| Unitree B2-W | Tak samo jak B2 | do 300 |
| DeepRobotics Lite3 | Bazowo CPU ARM; opcjonalnie Jetson Orin Nano/NX | 40–100 |
| DeepRobotics X30 | Wewnętrzna płyta obliczeniowa; opcja integracji Jetson Orin/Xavier | zmienne |
| Anybotics ANYmal D | PC x86 (klasa Intel i7) + płyty pomocnicze | oparty na CPU |
| Boston Dynamics Spot | PC x86 w środku; opcjonalny ładunek NVIDIA (CORE I/O, ładunki z GPU) | zależnie od ładunku |
Warto nazwać pewną prawidłowość: zachodnie jednostki przemysłowe (Spot, ANYmal) dostarczane są z mocnym rdzeniem x86 pod oprogramowanie autonomii, a moc GPU traktują jako ładunek, nie element podwozia. Chińskie jednostki klasy badawczej (Go2 EDU, B2) mają Jetsona wprost na kręgosłupie. Oba podejścia działają; pierwsze jest przyjaźniejsze dla działów IT w firmach, drugie dla robotyków pracujących w PyTorch.
Pokładowy Jetson Orin NX (100 TOPS) obsługuje SLAM z LiDAR-u 360° przy 10 Hz, YOLOv8-s na kamerze głowicy przy 30 FPS, model LLM 7B INT4 przy 15–25 tok/s oraz niewielki model VLM (Qwen2.5-VL 3B) w użytecznym tempie. Nie uruchomi natomiast modelu LLM 70B, poważnego VLM 72B ani żadnego obciążenia treningowego. O tej luce jest właśnie I01 — czworonóg realizuje lokalną autonomię na pokładzie, a serwer GPU bierze na siebie ciężkie myślenie po Wi-Fi 6E.
Zestaw czujników
Każdy współczesny czworonóg ma tę samą listę zakupową, z rozszerzeniami zależnymi od platformy. Zestaw bazowy:
| Czujnik | Zadanie |
|---|---|
| 9-axis IMU | Równowaga, orientacja, stan chodu |
| Enkodery przegubów (podwójne) | Pozycja i prędkość każdego przegubu |
| Kontakt stopy (siła lub wyliczany z IMU) | Zdarzenie kontaktu z podłożem dla każdej nogi |
| Kamera RGB-D w głowicy | Głębia i kolor do wykrywania przeszkód i klasyfikacji terenu |
| Mikrofon i głośnik | Komendy głosowe, alarmowanie |
| Radio Wi-Fi i Bluetooth | Komunikacja |
Opcjonalne dodatki, które odróżniają klasy:
- LiDAR 3D (montowany na górze). Unitree 4D LiDAR L1 standardowo w Go2 EDU i B2; Hesai XT16 w Go2-W Ultimate (zasięg 120 m, ±1 cm); Velodyne / Robosense / Ouster w ANYmal D i Spot jako ładunek. To najważniejsza pojedyncza specyfikacja do sprawdzenia.
- Kamera RGB-D skierowana do tyłu. Standard w Spot i ANYmal D, opcja w B2 i X30. Ma znaczenie, gdy robot cofa się lub porusza w korytarzu.
- Kamera termowizyjna. Opcjonalny ładunek w X30, ANYmal D i Spot. Obowiązkowa przy inspekcji elektrycznej i mechanicznej.
- Kamera optyczna PTZ. Punktem odniesienia jest Spot Cam 2 (styczeń 2026): 4K, zoom 25×, zintegrowana termowizja radiometryczna, obraz sferyczny 360°. ANYmal D oferuje odpowiednik.
- Czujniki nacisku w stopach. Spot i ANYmal D mają dedykowane tensometry; Unitree i DeepRobotics wyliczają kontakt z IMU i momentu w przegubach. Tensometry są pewniejsze na śliskich powierzchniach.
Go2 EDU z LiDAR-em L1 wystarczy do mapowania wnętrz i pracy w laboratorium badawczym. Do zewnętrznej inspekcji przemysłowej z głębią 360°, termowizją i zoomem optycznym pozostaje Spot lub ANYmal D — i cena to odzwierciedla.
Akumulator, czas pracy, wymiana w locie
Tu czworonogi wygrywają z humanoidami: wymiana akumulatora w locie jest normą, a nie wyjątkiem, a czasy pracy są dłuższe, bo robot nie walczy z grawitacją o utrzymanie pionu.
| Platforma | Akumulator | Deklarowany czas pracy | Wymiana w locie |
|---|---|---|---|
| Unitree Go2 | ~8 Ah | 1–2 h | Szybka wymiana |
| Unitree B2 | ~45 Ah / 58 V (~2.6 kWh) | 4 h z 20 kg, 5 h bez obciążenia | Szybka wymiana |
| Unitree B2-W | >2 kWh, 58 V | 25 km z 40 kg, 50 km w wersji rozszerzonej | Szybka wymiana |
| DeepRobotics Lite3 | ~7 Ah | 1.5–2 h | Szybka wymiana |
| DeepRobotics X30 | Duży pakiet | 2.5–4 h, patrol 10+ km | Wymiana w locie |
| Anybotics ANYmal D | ~700 Wh | 2–4 h | Wymiana w locie |
| Boston Dynamics Spot | Akumulator wymienny w locie (605 Wh nom.) | 90 min nominalnie, 60–120 min w praktyce | Prawdziwa wymiana w locie (dwa akumulatory) |
Prawdziwa wymiana w locie — utrzymanie pracy robota podczas wymiany pakietu — to znak firmowy Spota, dostępny także w ANYmal D. Unitree i DeepRobotics nazywają to „szybką wymianą”, bo urządzenie musi przyjąć bezpieczną pozę (usiąść na skokach). Przy wdrożeniach z patrolem ciągłym, gdzie nie można pozwolić sobie na trzydzieści sekund przestoju, kwalifikują się wyłącznie jednostki zachodnie. Warto planować minimum dwa akumulatory na robota, trzy przy długich zmianach.
Stopień ochrony IP — prawdziwa granica przemysłu zewnętrznego
To specyfikacja, która oddziela „psa badawczego” od „psa przemysłowego” wyraźniej niż cokolwiek innego.
| Platforma | Stopień ochrony IP | Realne zastosowanie na zewnątrz |
|---|---|---|
| Unitree Go2 (konsumencki) | IPX4 (bryzgi) | Lekki deszcz, bez zanurzenia, preferowane wnętrza |
| Unitree Go2 EDU | IP54 (niektóre warianty) | Pył, bryzgi; nie do deszczu ani mokrych obiektów |
| Unitree B2 / B2-W | IP67 | Pyłoszczelny, krótkie zanurzenie; przemysł zewnętrzny OK |
| DeepRobotics Lite3 | IP54 | Wnętrza / lekkie warunki zewnętrzne |
| DeepRobotics X30 | IP67, od -20 °C do +55 °C | Pełny przemysł zewnętrzny, praca w mrozie OK |
| Anybotics ANYmal D | IP67 | Pełny przemysł zewnętrzny |
| Anybotics ANYmal X | IP67 + ATEX (Ex-proof) | Certyfikat do stref zagrożonych wybuchem (ropa i gaz) |
| Boston Dynamics Spot | IP54 | Pył, bryzgi; publikowane zdjęcia w deszczu są prawdziwe, ale Spot nie ma klasy do zanurzenia |
Dwie rzeczy warte wiedzy. Spot ma niższy stopień ochrony IP niż Unitree B2. To zaskakuje. Boston Dynamics zbudował autonomię i łańcuch części zamiennych; podwozie ma klasę na typową pogodę przemysłową, nie na monsuny. ANYmal D idzie dalej. ANYmal X (Ex-proof) jest w klasie sam dla siebie, jeśli chodzi o pracę w rafinerii. Ponadto IP67 nie oznacza „można z nim pływać” — oznacza pyłoszczelność i 30-minutowe zanurzenie na 1 m. Ciągły deszcz padający na poruszającego się robota z pracującymi uszczelkami prędzej czy później znajdzie drogę do środka.
Klasy udźwigu
To w udźwigu widać klasę cenową. Jednostki konsumenckie i badawcze przenoszą czujniki. Jednostki przemysłowe przenoszą czujniki oraz poważne ramię lub dedykowany zestaw inspekcyjny.
| Platforma | Udźwig w ruchu | Stojąc / statycznie | Uwagi |
|---|---|---|---|
| Unitree Go2 | 3–5 kg | 8 kg | Konsumencki / deweloperski |
| Unitree Go2-W | 5–8 kg | ~10 kg | Stopa-koło, nieco wyżej |
| Unitree B2 | 40 kg ciągle, 60+ szczytowo | 120 kg | Klasa przemysłowa |
| Unitree B2-W | 40 kg ciągle | 120 kg | To samo podwozie, mobilność hybrydowa |
| DeepRobotics Lite3 | 2.5–4.5 kg | ~7 kg | Badawczy |
| DeepRobotics X30 | 15 kg ciągle, 40 kg szczytowo | 85 kg | Przemysłowy do ciężkich zadań |
| Anybotics ANYmal D | 10–15 kg | ~30 kg | Inspekcja przemysłowa |
| Boston Dynamics Spot | 14 kg | ~14 kg | Plus Spot Arm (podładunek 11 kg) |
Warto zwrócić uwagę na podział na obciążenie ciągłe i szczytowe. Liczby w klasie konsumenckiej są z grubsza uczciwe; „statyczne” liczby w klasie przemysłowej (120 kg B2 na stojąco) są prawdziwe, ale bez znaczenia dla jakiegokolwiek zadania w ruchu — platforma nie przejdzie z taką masą. Należy czytać udźwig ciągły w chodzie, a nie nagłówek.
Radzenie sobie w terenie
Deklaracje marketingowe bywają tu swobodne. Uczciwe, zaobserwowane możliwości:
| Możliwość | Konsumencki (Go2 / Lite3) | Przemysłowy (B2 / X30 / ANYmal D / Spot) |
|---|---|---|
| Gładkie powierzchnie we wnętrzach | Doskonale | Doskonale |
| Schody (standardowe, 18–20 cm) | Tak, niezawodnie | Tak, niezawodnie (Spot wchodzi i schodzi z ramieniem autonomicznie) |
| Schody (przemysłowe, 40 cm) | Na granicy | Tak (B2 zademonstrowane, ANYmal D certyfikowane) |
| Nachylenia 30–45° | Tak | Tak |
| Luźny żwir | OK przy małej prędkości | Dobrze |
| Śnieg / lód | Słabo | Na granicy — każda platforma w końcu się ślizga |
| Mokra krata stalowa | Słabo | OK z gumowymi stopami |
| Piasek / luźne wydmy | Nie | Na granicy |
Czego żaden czworonóg nie robi dobrze: głęboki śnieg, woda głębsza niż stopa, mokry metal zimą albo teren z nawisami, których planer nie widzi. Wąskie schody kręcone, w których stopień jest krótszy niż nakładka stopy, pokonują je wszystkie.
Komunikacja
| Łącze | Zastosowanie |
|---|---|
| Wi-Fi 6 / 6E | Domyślne łącze do sieci LAN i obliczeń poza robotem |
| Bluetooth 5.x | Parowanie, kontroler, aplikacja mobilna |
| Modem 4G / 5G | Opcjonalnie, do wdrożeń zewnętrznych i wielolokalizacyjnych |
| Przewód | Prace rozwojowe na większości platform; rzadkość w jednostkach przemysłowych |
Wi-Fi 6E to praktyczne minimum przy obliczeniach realizowanych poza robotem. Spot, ANYmal D i X30 bez problemu pracują zamiast tego z prywatnym modemem LTE/5G, co jest standardem w większości wielolokalizacyjnych wdrożeń przemysłowych — robot dołącza do prywatnej sieci komórkowej u klienta, a dane z inspekcji synchronizują się z centralnym serwerem. Praca rozwojowa po przewodzie Ethernet najczęściej zdarza się na jednostkach Unitree EDU podczas prac z SDK; jednostki przemysłowe zakładają rozwój w symulacji i wdrożenie bezprzewodowe.
Manipulacja — gdy pies ma ramię
To funkcja, która przesuwa czworonoga z „platformy czujnikowej” do „robienia czegoś”. Trzy platformy oferują poważną opcję ramienia:
- Boston Dynamics Spot Arm. 7 stopni swobody, udźwig 11 kg, ~$65k osobno. Otwiera drzwi, przekręca zawory, podnosi drobne przedmioty. Dojrzała autonomia, działające przykłady w SDK.
- Unitree B2 z ramieniem Z1 (lub innego producenta). 6 stopni swobody, udźwig 5 kg, przykręcane do górnego pokładu. Taniej, ale mniej zintegrowane; stos manipulacji trzeba napisać samodzielnie.
- Anybotics ANYmal D z ładunkiem manipulacyjnym. Integracja pod konkretne wdrożenie z kilkoma dostawcami ramion do zadań inspekcyjnych (przyciski, zawory).
DeepRobotics pokazywał X30 z ładunkami w postaci ramion w kontekstach badawczych, ale nie jest to produkt katalogowy. Unitree Go2 z ramieniem to ciekawostka badawcza — platforma jest za mała, by unieść użyteczne ramię. Jeśli zadanie obejmuje interakcję typu „położyć rękę na czymś”, pozostaje Spot. Przy samym przenoszeniu czujników tańsze platformy sprawdzą się bez zarzutu.
Poziomy cenowe, Q1 2026
Przybliżone ceny katalogowe / rynkowe w USD, bez VAT i bez wysyłki. Tam, gdzie producent nie publikuje cen, użyto cennika dystrybutora. Należy traktować je orientacyjnie.
| Platforma | Cena katalogowa USD | Ok. EUR | Uwagi |
|---|---|---|---|
| Unitree Go2 Air | $2,590 | ~€2,400 | Wejście konsumenckie |
| Unitree Go2 Pro | ~$2,800 | ~€2,600 | Szczyt konsumencki |
| Unitree Go2 EDU | $3,790 | ~€3,500 | + Jetson, dostęp do SDK |
| Unitree Go2 EDU+ | $5,490 | ~€5,000 | Orin NX 100 TOPS |
| Unitree Go2-W U4 | $20,999 | ~€19,400 | Stopa-koło + LiDAR XT16 |
| Unitree Go2-W ENT-U2 | $29,999 | ~€27,700 | Stopa-koło w wersji enterprise |
| DeepRobotics Lite3 (Basic) | ~$8,000 | ~€7,400 | Wejście badawcze |
| DeepRobotics Lite3 (Pro/LiDAR) | $12,000–$18,000 | ~€11–17k | Badawczy z LiDAR-em |
| Unitree B2 | ~$50,000–$70,000 | ~€46–65k | Klasa przemysłowa |
| Unitree B2-W | ~$70,000–$90,000 | ~€65–83k | Mobilność hybrydowa |
| DeepRobotics X30 | $40,000–$60,000 | ~€37–55k | Inspekcja przemysłowa |
| Boston Dynamics Spot (Explorer) | $74,500 | ~€69,000 | Robot + 2 akumulatory + tablet |
| Boston Dynamics Spot + Arm | ~$140,000 | ~€130,000 | Z ramieniem o 7 stopniach swobody |
| Boston Dynamics Spot (pełne wyposażenie) | $150,000–$195,000 | ~€140–180k | Ramię + Cam 2 + termowizja |
| Anybotics ANYmal D | $150,000–$200,000+ | ~€140–185k+ | Przemysłowy, wycena na zapytanie |
| Anybotics ANYmal X | $200,000+ | ~€185k+ | Ex-proof, certyfikat do stref zagrożonych wybuchem |
Uczciwa ocena. Poniżej $10k kupuje się zabawkę dla dewelopera (Go2 w wersji bazowej, Lite3 Basic). $10–30k to optimum klasy badawczej (Go2 EDU+, Go2-W, Lite3 LiDAR) — Jetson na pokładzie, przyzwoity LiDAR, prawdziwe SDK. $40–90k to klasa przemysłowa, w której mieszczą się Unitree B2 i DeepRobotics X30; te same możliwości fizyczne co jednostki zachodnie za połowę ceny, ale cieńsze zaplecze części i wsparcia poza Azją. Powyżej $100k zaczyna się poziom Spot / ANYmal, gdzie płaci się za oprogramowanie autonomii, manipulację i dziesięć lat doświadczenia integracyjnego. Różnica w cenie jest realna, różnica w możliwościach jest realna, a największa jest różnica w sieci wsparcia.
Czym różnią się platformy
Mapa w jednej linii na platformę:
- Unitree Go2 — zabawka deweloperska, a w wersji EDU+ platforma badawcza. Właściwy robot do nauki.
- Unitree Go2-W — mobilność hybrydowa do wnętrz i nawierzchni utwardzonych; tani sposób na LiDAR i stopy-koła w jednym pakiecie.
- Unitree B2 — chińska jednostka klasy przemysłowej, IP67, 60 kg, najszybsza na tej liście, najniższy koszt na kg udźwigu.
- Unitree B2-W — to samo podwozie na stopach-kołach, opcja do patroli dalekiego zasięgu.
- DeepRobotics Lite3 — najtańszy pies badawczy z obsługą LiDAR-u, wiarygodnym SDK i sensownym wsparciem ROS 2.
- DeepRobotics X30 — w pełni przemysłowa jednostka, IP67, certyfikowana do pracy w mrozie, za połowę ceny zachodnich odpowiedników.
- Anybotics ANYmal D — szwajcarska jednostka przemysłowa, zaawansowana autonomia, IP67, wieloletnie wdrożenia referencyjne w branży naftowo-gazowej i energetyce.
- Boston Dynamics Spot — wzorzec autonomii, wzorzec manipulacji, najdojrzalsze SDK i najdroższy w pełnym wyposażeniu.
Jeśli ma to być jedno zdanie na platformę: Go2 = cena, B2 = prędkość za dolara, X30 = przemysł za dolara, ANYmal = odporność, Spot = ekosystem.
Realia utrzymania
Czworonogi zużywają się w przewidywalnej kolejności: najpierw nakładki stóp (tanie, co kwartał), potem moduły QDD w kolanach (interwał serwisowy 2,000–4,000 godzin przy dynamicznej pracy), potem przewody w biodrach (zmęczenie wibracyjne, jedna awaria na kwartał w jednostkach ciężkich), potem silniki w piastach kół w wariantach ze stopami-kołami, a na końcu pakiety akumulatorów (300–500 cykli do spadku pojemności, czyli 6–12 miesięcy przy flocie z wymianą w locie). Złącza LiDAR-u ulegają zmęczeniu; ładunki termowizyjne i optyczne tracą kalibrację i wymagają jej odnawiania co rok.
Na tym poziomie różnicę robi dostępność części u producenta. Unitree ma najdojrzalszy łańcuch dostaw. DeepRobotics szybko nadrabia w Europie. Anybotics (z siedzibą w Zurychu) i Boston Dynamics mają mocne wsparcie europejskie. Terminy dostaw w Pradze i Brnie: 1–2 tygodnie dla Unitree i DeepRobotics, 2–4 tygodnie dla Anybotics, podobnie dla Spota.
Gdzie w tym wszystkim jest Kentino
Tak samo jak w artykule o humanoidach: Kentino jest czeskim partnerem kanałowym i współsprzedającym po stronie mocy obliczeniowej. Nie sprzedajemy czworonogów. Budujemy serwery inferencyjne Kentino AI do wdrożeń on-prem (4× lub 8× RTX 5090 albo RTX Pro 6000 Blackwell, host EPYC lub Xeon), z którymi flota czworonogów komunikuje się po Wi-Fi 6E lub prywatnej sieci komórkowej. Zależność jest symetryczna do humanoidów: robot realizuje bezpieczeństwo i lokalną autonomię na pokładzie, ciężkie myślenie ląduje na serwerze GPU, a sam serwer inferencyjny jest ten sam niezależnie od tego, czy klientem jest Go2, czy Spot.
Rachunek dopasowania — która klasa serwera inferencyjnego pasuje do której floty robotów — znajduje się w I01 i zostanie pogłębiony w I05 (konstrukcja referencyjna z listą części i benchmarkami).
Co dalej
Przy ocenie czworonoga warto odpowiedzieć na następujące pytania, zanim wyda się pieniądze:
- Jakie jest środowisko? Laboratorium we wnętrzu, przemysł we wnętrzu, przemysł na zewnątrz, trudne warunki zewnętrzne, strefa zagrożona wybuchem. To wyznacza wymagany stopień ochrony IP, a ten — klasę urządzenia.
- Jaki jest udźwig? Same czujniki (5–10 kg), zestaw inspekcyjny (10–20 kg), ciężkie ładunki (30+ kg). To zawęża klasę platformy.
- Czy potrzebna jest manipulacja? Jeśli tak — Spot lub B2 z ramieniem. Jeśli nie — dowolna pozycja z listy.
- Jak długa jest praca na jednej zmianie? Poniżej 90 minut — dowolna platforma. Patrol ciągły — wyłącznie prawdziwa wymiana w locie (Spot, ANYmal D, ewentualnie X30 z wymianą w locie).
- Jaka klasa terenu? Standardowe schody i pochylnie — wszystkie. Przemysłowe schody 40 cm, pochylnie, mieszany teren zewnętrzny — tylko klasa przemysłowa. Hybrydowa stopa-koło na długie odcinki utwardzone.
- Jakie są wymagania wobec komputera pokładowego? Jetson Orin NX (100 TOPS) na pokładzie, jeśli potrzebny jest SLAM wielokamerowy w czasie rzeczywistym i niewielki model VLM. Sam CPU, jeśli wszystko przenosi się na serwer.
- Jaki jest plan obliczeń poza robotem? Chmura, on-prem, hybryda. Decyzję warto podjąć przed podpisaniem zamówienia (patrz I01).
- Jak wygląda kwestia części zamiennych? Warto poprosić o wycenę zamiennego modułu kolana, pakietu akumulatorów i kompletu nakładek stóp wraz z terminem dostawy. Jeśli dostawca nie chce wycenić — to już jest odpowiedź.
- Jak wygląda kwestia SDK? Otwarty wrapper ROS 2 (Unitree, DeepRobotics, Boston Dynamics) czy zamknięty stos własnościowy. Zamknięte stosy przywiązują plan integracji do harmonogramu dostawcy.
- Czy uwzględniono pomieszczenie? Stacja ładowania, sieć (co najmniej punkt dostępowy Wi-Fi 6E, prywatne 5G przy poważnych zastosowaniach zewnętrznych), bezpieczna strefa pracy oraz miejsce na 2–3 pakiety akumulatorów na ładowarkach.
Jeśli nie da się odpowiedzieć na co najmniej sześć z nich, nie jest to jeszcze moment na zakup. Warto najpierw porozmawiać z integratorem albo wynająć jednostkę badawczą na tydzień.
Klasa czworonogów jest dojrzała. Różnice między platformami nie dotyczą już topologii nóg — dotyczą stopnia ochrony IP, zaplecza serwisowego, ekosystemu manipulacji i ceny. Robotem nie jest zdjęcie marketingowe. Robotem jest certyfikat IP67.
To część Kentino Wiki — serii referencyjnej o mocy obliczeniowej AI, robotyce i systemach, które je łączą. Uwagi i sprostowania prosimy kierować na adres info@kentino.com.