Budżet mocy i chłodzenia dla laboratorium robotyki i obliczeń AI
Część obliczeniowa laboratorium robotyki to ta, którą fotografuje się na stronę internetową. Gniazdko w ścianie to ta, która decyduje, czy cokolwiek z tego naprawdę zadziała. Większość laboratoriów, które „wrosły w AI”, zaniża swoje trwałe obciążenie elektryczne mniej więcej dwukrotnie, dowiaduje się o tym w pierwszym miesiącu, gdy bezpiecznik wyskakuje w trakcie treningu, a następnie spędza kolejny kwartał na przerabianiu instalacji w pomieszczeniu, które uważało za gotowe.
Ten artykuł to budżetowa wersja tej rozmowy — do przeprowadzenia zanim podpiszą Państwo umowę najmu lub zamówią serwer. Omawiamy pełną listę obciążeń (serwer, roboty, stacje robocze, sieć, oświetlenie), obliczenia chłodzenia decydujące o tym, czy pomieszczenie nadąży, potrzebną instalację elektryczną oraz listę kontrolną do przekazania elektrykowi, zanim przyłoży wiertło do ściany.
Odbiorcy: kierownicy laboratoriów, integratorzy i kupujący w Europie, którzy wstawiają jeden lub dwa serwery AI oraz kilka robotów humanoidalnych lub czworonożnych do jednego pomieszczenia. W całym tekście zakładamy europejskie realia elektryczne 230 V / 400 V. Czytelnicy z Ameryki Północnej mogą podzielić większość napięć przez dwa i dojdą do zbliżonych wniosków.
Pełna lista obciążeń
Laboratorium robotyki z AI ma więcej urządzeń pobierających prąd w sposób ciągły, niż liczą początkujący. Moc obliczeniowa to nagłówek; reszta to treść rachunku.
| Urządzenie | Trwały pobór | Uwagi |
|---|---|---|
| Serwer Kentino AI 4-GPU (4× RTX 5090) | 2.0–2.4 kW | Według W04; piki chwilowe powyżej 3 kW |
| Serwer Kentino AI 8-GPU (8× RTX 5090) | 4.0–5.0 kW | Trening ciągły; zrywy do ~6 kW |
| Serwer Kentino AI 4-GPU (4× RTX Pro 6000) | 2.6–3.0 kW | Twardy limit na kartę, mniej stanów przejściowych |
| Ładowarka humanoida (klasa Unitree G1) | 0.3–1.0 kW | Ładowarka G1 to 54 V × 5 A ≈ 0.27 kW; większe humanoidy pobierają więcej |
| Ładowarka czworonoga (klasa Unitree Go2, B2) | 0.2–0.5 kW | Mniejsza bateria, krótszy cykl |
| Przełącznik ToR / zarządzający | 50–150 W | 10 / 25 GbE, 8–24 porty |
| Punkt dostępowy Wi-Fi 6E (na sztukę) | 15–30 W | Zasilany PoE; liczy się też przełącznik |
| Stacja robocza dewelopera (desktop z 1× 5090) | 400–700 W | Więcej przy lokalnym dostrajaniu modeli |
| Bezgłowy host deweloperski / jump host | 100–200 W | Zawsze włączony |
| Monitor (27" 4K) | 30–60 W | Na monitor; większość biurek ma 2 |
| Oświetlenie (panele LED klasy laboratoryjnej) | 200–400 W | Dla pomieszczenia 30–50 m² |
| Różne (drukarka 3D, lutowanie, oscyloskop) | 100–500 W | Praca dorywcza; budżetować szczyt |
| Klimatyzacja pomieszczenia (odbiór ciepła z powyższych) | 30–50% obciążenia IT | Moc chłodzenia, patrz sekcja o HVAC |
Kilka rzeczy wartych odnotowania, zanim przejdziemy do przykładu:
- Specyfikacja ładowarki G1 (54 V, 5 A ≈ 270 W) jest znacznie mniejsza, niż się sądzi. Większe platformy humanoidalne w klasie 70–130 kg potrafią pobrać 1 kW lub więcej z szybkiej ładowarki; reguła kciuka „ładowanie humanoida = 1 kW” jest zachowawcza, ale nie absurdalna. Prosimy sprawdzić rzeczywistą specyfikację ładowarki swojego egzemplarza.
- Stacje robocze nie są „darmowe”. Deweloper z 5090 w desktopie, prowadzący lokalną inferencję i debugowanie, potrafi utrzymać 500 W. Czterech deweloperów to 2 kW w trybie ciągłym, czyli tyle co serwer 4-GPU.
- Oświetlenie i drobiazgi sumują się. Laboratorium o powierzchni 30 m² z porządnym oświetleniem stanowiskowym, trzema drukarkami i stołem lutowniczym to spokojnie 1 kW, zanim pojawi się jakikolwiek sprzęt AI.
Przykład z życia: jeden serwer, dwa humanoidy, cztery biurka
Realistyczna konfiguracja: 1× serwer Kentino AI 256/8x, 2× roboty humanoidalne na stacjach ładowania, 4× stacje robocze deweloperów z monitorami, sprzęt sieciowy, oświetlenie i mały stół warsztatowy.
1× serwer Kentino AI 8-GPU ~ 4.5 kW
2× ładowarki humanoidów (~1 kW szt.) ~ 2.0 kW (zakładamy większe platformy, zachowawczo)
4× stacje robocze (500 W szt.) ~ 2.0 kW
8× monitory (50 W szt.) ~ 0.4 kW
Sprzęt sieciowy + AP ~ 0.2 kW
Oświetlenie + różne ~ 0.6 kW
--------
Obciążenie IT + laboratorium ~ 9.7 kW trwale
Na potrzeby planowania zaokrąglamy do ~10 kW w trybie ciągłym. Ta liczba napędza każdą kolejną decyzję w tym artykule. Uwaga: te 10 kW zakłada, że oba humanoidy ładują się jednocześnie — a tak będzie, jeśli zespół źle planuje. A będzie planował źle. Prosimy przewidzieć przypadek, w którym wszystko pobiera prąd naraz.
Dla porównania: mniejsze laboratorium z jednym serwerem 4-GPU, jednym humanoidem, dwoma biurkami i resztą w mniejszej skali wychodzi około 5–6 kW. Większe laboratorium z dwoma serwerami 8-GPU i flotą czterech robotów spokojnie dobija do 18–20 kW. „Laboratorium 10 kW” to przypadek medianowy, jaki widzimy w 2026 roku.
Jednofazowo czy trójfazowo: kiedy co wystarcza
To samo pytanie sprowadzone do tego, co dla laboratorium istotne: który obwód uniesie obciążenie?
| Obwód | Teoretycznie | Praca ciągła (80%) | Uniesie laboratorium 10 kW? |
|---|---|---|---|
| 230 V 16 A jednofazowy | 3.7 kW | 2.95 kW | Nie |
| 230 V 32 A jednofazowy | 7.4 kW | 5.9 kW | Nie |
| 400 V 16 A trójfazowy | 11.1 kW | 8.9 kW | Na granicy |
| 400 V 32 A trójfazowy | 22.2 kW | 17.6 kW | Tak, z zapasem |
| 400 V 63 A trójfazowy | 43.6 kW | 34.8 kW | Tak, z miejscem na rozwój |
Laboratorium 10 kW plasuje się tuż powyżej granicy pracy ciągłej obwodu trójfazowego 400 V 16 A, co oznacza, że zasilanie 16 A trójfazowe jest teoretycznie możliwe, ale nie zostawia zapasu na drugi serwer ani trzeciego humanoida. Właściwą odpowiedzią dla laboratorium 10 kW w 2026 roku jest zasilanie trójfazowe 400 V 32 A na czerwonym złączu 5-pinowym IEC 60309 (CEE), rozdzielone wewnętrznie na jednofazowe obwody odbiorcze 16 A w rozdzielnicy.
Wybór 32 A trójfazowo nie dotyczy wyłącznie dzisiejszego obciążenia. To najtańsze ubezpieczenie od niespodzianki „dołożyliśmy serwer”. Różnica w koszcie instalacji między 16 A a 32 A trójfazowo jest niewielka — wyłącznik, złącze i nieco grubszy przewód. Koszt przerobienia tego dwanaście miesięcy później jest kilkukrotnie wyższy, bo trzeba ciągnąć nowy kabel przez wykończone ściany.
Pułapka „po prostu to podłączę”
Niemal każde laboratorium na starcie zakłada, że istniejąca instalacja w pomieszczeniu wystarczy. Prawie nigdy nie wystarcza.
Typowe europejskie pomieszczenie biurowe ma jeden lub dwa obwody jednofazowe 16 A zasilające wszystkie gniazda, często dzielone z oświetleniem na tym samym zasilaniu rozdzielnicy. Wystarczy podłączyć serwer 4-GPU (2.4 kW), ładujący się humanoid (1 kW), dwie stacje robocze (1 kW), monitory i światła (300 W) i mamy 4.7 kW na obwodzie o teoretycznych 3.7 kW / 2.95 kW w pracy ciągłej. Bezpiecznik wyskakuje przy pierwszym dłuższym treningu. Czasem wyskakuje o 02:30 we wtorek, gdy nikogo nie ma w budynku, a w środę okazuje się, że serwer przez noc trzykrotnie zrestartował się twardo.
Da się temu zapobiec piętnastoma minutami namysłu. Policzyć obciążenie, spojrzeć na wyłącznik i zdecydować, czy trzeba wezwać elektryka zanim złoży się zamówienie na serwer. Wizyta elektryka na obiekcie to kilkaset euro; przeróbka to kilka tysięcy plus miesiąc opóźnienia projektu.
Szczególnie paskudny wariant: obwód utrzymuje obciążenie średnie, ale wyzwala się na pikach chwilowych. Serwer 8-GPU na 5090 (4.5 kW trwale) potrafi skoczyć do 6 kW na dziesiątki milisekund przy przejściu między krokami treningu. Wyłącznik jednofazowy 32 A o charakterystyce B (7.4 kW w pracy ciągłej) przyjmuje to bez problemu. Wyłącznik 16 A o charakterystyce C po niewłaściwej stronie mocno obciążonego obwodu — już nie. Objawia się to jako „serwer losowo restartuje się, gdy zaczynamy trening”, a diagnozuje to w końcu elektryk z cęgami pomiarowymi.
HVAC: każdy kilowat wchodzący staje się kilowatem wychodzącym
Pierwsza zasada fizyki laboratorium obliczeniowego: cała moc elektryczna wprowadzona do pomieszczenia kończy w nim jako ciepło. Serwer 4 kW to grzejnik 4 kW z dodatkowymi krokami. Klimatyzacja musi odbierać to ciepło w tym samym tempie, inaczej temperatura w pomieszczeniu rośnie, aż sprzęt zacznie się dławić, ludzie wyjdą albo jedno i drugie.
1 kW ciepła = 3,412 BTU/h
1 tona chłodzenia = 3.517 kW = 12,000 BTU/h
W laboratorium 10 kW trzeba odbierać 10 kW ciepła bez przerwy. To ~34,000 BTU/h, czyli około 2.85 tony chłodzenia. Urządzenia mają jednak moc znamionową w określonych warunkach, a pomieszczenie ze słabym przepływem powietrza, słońcem na południowej ścianie i ludźmi w środku traci wydajność chłodzenia. Standardowa reguła zapasu:
wydajność HVAC = 1.3 do 1.5 × obciążenie IT + laboratorium
Przy 10 kW obciążenia IT należy zainstalować 13–15 kW mocy chłodniczej. Zaokrąglamy do systemu 15 kW. Brzmi to jak przesada aż do pierwszego lipcowego popołudnia przy 35 °C, gdy temperatura otoczenia w budynku rośnie, a klimatyzacja o mocy znamionowej dostarcza 80% tabliczki.
ASHRAE TC 9.9 wyznacza obwiednię termiczną, za którą idzie każdy projekt centrum danych. Obecny zalecany zakres to 18–27 °C termometru suchego na wlocie serwera, przy wilgotności od 8 °C punktu rosy do 60% RH, z pułapem ≤ 80% RH. Nowsza klasa H1 dla AI/HPC o dużej gęstości zawęża to do 18–22 °C. Dla małego laboratorium z kartami klasy prosumenckiej (5090, 4090) szersze okno 18–27 °C jest w porządku; warto przyjąć 22 °C jako punkt projektowy i pogodzić się z tym, że w letnie popołudnia temperatura dryfuje do 25 °C.
Wilgotność ma znaczenie nie mniejsze niż temperatura, z dwóch powodów. Poniżej 30% RH rośnie ryzyko wyładowań elektrostatycznych — zła wiadomość dla ludzi dotykających elektroniki robotów i dla czułych czujników. Powyżej 80% RH rośnie ryzyko kondensacji na zimnych powierzchniach, a korozja przyspiesza w dłuższej perspektywie. Warto celować w 40–60% RH przez cały rok. Większość klimatyzatorów typu split nie zarządza aktywnie wilgotnością; w laboratorium w wilgotnym klimacie nadmorskim opłaca się dedykowany osuszacz lub jednostka klasy CRAC, która to potrafi.
Opcje chłodzenia: przenośne, split czy CRAC
| Typ chłodzenia | Zakres mocy | Zalety | Wady |
|---|---|---|---|
| Klimatyzator przenośny (jednoprzewodowy) | 1–4 kW | Tani, bez montażu | Oddaje ciepło z powrotem do pomieszczenia, fatalna sprawność |
| Klimatyzator przenośny (dwuprzewodowy) | 2–5 kW | Nieco lepszy niż jednoprzewodowy | Nadal nieszczelny, głośny, z pojemnikiem na skropliny |
| Klimatyzator split (ścienny lub kasetonowy) | 3–12 kW | Najczystszy montaż dla jednego pomieszczenia | Wymaga jednostki zewnętrznej, brak redundancji |
| Multi-split (jedna jednostka zewnętrzna) | 6–25 kW | Kilka jednostek wewnętrznych na jednej sprężarce | Dobierany pod całkowite obciążenie jednoczesne, pojedynczy punkt awarii |
| CRAC (klimatyzacja precyzyjna) | 10–200 kW | Kontrola wilgotności, kierowanie przepływem powietrza | Przesada poniżej ~10 kW, drogi |
| Chłodzenie międzyrzędowe | 10–80 kW/rack | Stoi między rackami, bardzo duża gęstość | Klasa centrum danych, nie dla laboratorium |
Uczciwa rekomendacja według wielkości laboratorium:
- Poniżej 5 kW obciążenia IT: w razie potrzeby wystarczy dobry przenośny klimatyzator dwuprzewodowy, ale pojedynczy ścienny split jest czystszy, cichszy i w podobnej cenie, gdy uwzględnić gorszą sprawność jednostki przenośnej w perspektywie kilku lat.
- 5–15 kW obciążenia IT: split ścienny lub kasetonowy, dobrany na 1.3–1.5× obciążenia IT. To optymalny wybór dla laboratorium w jednym pomieszczeniu. System 15 kW to jedna sprężarka zewnętrzna i jedna lub dwie jednostki wewnętrzne.
- 15–40 kW obciążenia IT: system multi-split albo przejście na mały CRAC. W tej skali zaczyna być potrzebna kontrola wilgotności i naprawdę trzeba pomyśleć o redundancji (awaria jedynej sprężarki = brak chłodzenia = wyłączenie termiczne w 20 minut pod obciążeniem).
- Powyżej 40 kW obciążenia IT: dedykowana jednostka CRAC lub obieg wody lodowej; to już mała serwerownia, a nie laboratorium. Wykracza to poza zakres tego artykułu.
Klimatyzatory przenośne zasługują na osobne ostrzeżenie. Jednostki jednoprzewodowe pobierają chłodne powietrze z wnętrza pomieszczenia, wydmuchują ciepło przewodem na zewnątrz i zasysają powietrze zastępcze z reszty budynku (albo z dworu, przez dowolną nieszczelność). Są więc netto nieefektywne — na każdy 1 kW dostarczonego chłodu wpuszczają z powrotem ~0.3–0.5 kW ciepłego powietrza. Są też na tyle głośne, że praca w takim pomieszczeniu staje się nieprzyjemna. Należy je traktować jako rozwiązanie awaryjne, a nie plan.
Przepływ powietrza: dyscyplina przód-tył w racku ma znaczenie
Klimatyzacja dostarcza chłodne powietrze do pomieszczenia; rack zamienia je w użyteczną pracę. Pytanie mechaniczne brzmi, czy chłodne powietrze faktycznie dociera do wlotów GPU, zanim zmiesza się z gorącym wywiewem.
Standardową konwencją jest przepływ powietrza w racku z przodu do tyłu: chłodne powietrze wchodzi do racka z przodu, przechodzi przez serwery i wychodzi z tyłu. Serwery Kentino AI trzymają się tej konwencji: 3× wlot 120 mm z przodu i 1× wylot 120 mm z tyłu na obudowę, dobrane do pracy ciągłej 24/7 z wentylatorami przemysłowymi. To ta sama konwencja, którą stosuje każda serwerownia, i z tego samego powodu: pozwala oddzielić zimny nawiew od gorącego powrotu.
W poważnym centrum danych zimny nawiew i gorący powrót są fizycznie rozdzielone zabudową korytarza — panelami, kurtynami lub pełnymi obudowami wokół rzędów racków. W małym laboratorium z jednym czy dwoma rackami przy ścianie zwykle nie da się zbudować pełnej zabudowy gorącego korytarza, ale można zrobić wersję prostą:
- Fronty serwerów skierowane do źródła zimnego powietrza (wylot klimatyzatora split albo drzwi z chłodniejszego pomieszczenia).
- Tyły serwerów skierowane w stronę powrotu ciepła (ściana, najlepiej z czerpnią powrotną klimatyzacji wysoko na tej samej ścianie).
- Żadnego sprzętu z wlotem z boku lub z góry wmieszanego w rack. (To wyklucza biurowe desktopy postawione na racku, co widzieliśmy nieraz.)
Bez rozdzielenia zimny nawiew miesza się z gorącym wywiewem, zanim dotrze do racka, efektywna moc chłodnicza spada o 15–25%, a GPU powoli nagrzewają się przez całe popołudnie. Badania zabudowy w centrach danych pokazują 20–25% redukcji energii wentylatorów i 20% redukcji po stronie agregatów chłodniczych po wprowadzeniu właściwej zabudowy. Wersja laboratoryjna tej samej zasady: nie pozwalać powietrzu mieszać się tam, gdzie nie musi.
Baterie i ładowanie — co trzeba uwzględnić
Ładujący się robot nie jest obciążeniem stałym. Ładowarka pobiera moc bliską znamionowej przez pierwsze 70–80% cyklu, po czym zwalnia. Humanoid wracający z sesji treningowej z 20% baterii i podłączony do ładowania ciągnie pełną moc ładowarki przez godzinę lub dwie, a potem doładowuje się przez kolejną godzinę.
Dwie konsekwencje:
- Pobór ładowarki konkuruje z serwerem. Jeśli obwód utrzymuje sam serwer, ale jest dobrany dokładnie na 80% wyłącznika, podłączenie robota przy pełnym poborze wypycha go poza zakres. Powyższa kalkulacja laboratorium 10 kW zakładała jednoczesne ładowanie obu robotów; jeśli w Państwa realiach wygląda to tak, że „jeden robot się ładuje, a w tym czasie trwa trening”, można urwać z budżetu kilowat. Jeśli realia to „oba roboty ładują się pod koniec każdego dnia pracy, a w nocy idzie długi trening” — nie można.
- Rozłożyć w czasie albo przewymiarować. Czystą odpowiedzią jest przewymiarowanie obwodu. Tania odpowiedź to rozłożenie ładowania w czasie przez harmonogram gniazd sterowanego PDU — robot A ładuje się 18:00–22:00, robot B 22:00–02:00, a trening ma pomiędzy cały obwód dla siebie. Odpowiedź z harmonogramem PDU jest krucha, bo ludzie zapominają podłączyć roboty; rekomendujemy przewymiarowanie.
Subtelniejsza kwestia: roboty mają własne baterie, więc kilkuminutowy zanik zasilania nie jest dla robota problemem. Ładowarek robotów prawie nigdy nie trzeba podpinać pod UPS — robot żyje na własnej baterii, a ładowanie po prostu wznawia się po powrocie zasilania. Budżet UPS jest dla serwera, nie dla floty.
Dobór UPS
Serwer to ta część, której nie można stracić przez zapad napięcia czy krótką przerwę. Łagodne wyłączenie przy trwającym treningu zajmuje kilka minut. Migoczące zasilanie sieciowe (spadek do 0 V na 200 ms, powrót, znowu spadek 30 sekund później) zajmuje więcej.
| Konfiguracja | Obciążenie serwera | Min. moc UPS | Docelowy czas podtrzymania | Topologia |
|---|---|---|---|---|
| Laboratorium 4-GPU | 2.5 kW | 3 kVA / 2.4 kW | 10 min | Online, podwójna konwersja |
| 4-GPU + sprzęt deweloperski | 3.5 kW | 5 kVA / 4.0 kW | 10–15 min | Online, podwójna konwersja |
| Laboratorium 8-GPU | 5 kW | 8 kVA / 6.4 kW | 10–15 min | Online, podwójna konwersja |
| Laboratorium 2× 8-GPU | 10 kW | 15 kVA / 12 kW | 10 min | Online, podwójna konwersja |
Dla mocy obliczeniowej AI należy zawsze specyfikować topologię online z podwójną konwersją. Zasilacze UPS line-interactive mają czas przełączenia na baterię rzędu 4–10 ms — w porządku dla stacji biurowych, czasem katastrofalny dla serwera inferencyjnego w środku jądra CUDA. Te 4 ms nie wystarczą, by położyć cały sprzęt, ale wystarczą, byśmy widzieli zawieszone zadania treningowe wymagające twardego restartu. Podwójna konwersja ma zerowy czas przełączenia, bo obciążenie zawsze pracuje z falownika; bateria staje się po prostu źródłem DC.
Częsty błąd: niedowymiarowanie UPS względem piku chwilowego. UPS 3 kVA przed serwerem o trwałym poborze 2.5 kW i pikach 3 kW przejdzie w tryb obejścia dokładnie wtedy, gdy był najbardziej potrzebny. UPS należy dobierać do obwiedni chwilowej, a nie do średniej trwałej. To ta sama logika, co dobór zasilacza opisany w W04.
Roboty, jak wspomniano, nie potrzebują UPS. Budżet kVA warto zachować dla mocy obliczeniowej.
Konkretna instalacja elektryczna dla laboratorium 10 kW
Co rekomendujemy, od początku do końca, dla laboratorium robotyki z AI o mocy 10 kW przy instalacji od zera:
Wyłącznik różnicowoprądowy typu B po stronie zasilania (upływy z zasilaczy)
Wyłączniki o charakterystyce C (prąd rozruchowy zasilaczy)
Trójfazowa podrozdzielnica laboratorium 32 A rozdzielona na sześć zrównoważonych jednofazowych obwodów 16 A — zasilacze serwera na osobnych fazach, HVAC odseparowany, ładowarki robotów na własnym wyłączniku.
Uwagi do tego układu:
- Trójfazowe 32 A na podrozdzielnicy laboratorium to zasilanie nadrzędne. Z niego schodzą jednofazowe obwody 16 A z każdej fazy, z grubsza zrównoważone.
- Dedykowane obwody serwera, po jednym na zasilacz. Serwer z dwoma zasilaczami ma oba przewody na dwóch różnych fazach — ta sama logika, co rozdzielone zasilanie w trójfazowej listwie PDU.
- Obwód ładowarek humanoidów jest oddzielony od serwera. Podłączenie robota nie zaburza środowiska elektrycznego serwera.
- HVAC na własnym obwodzie. Prąd rozruchowy sprężarki klimatyzacji jest znaczny; dzielenie obwodu z serwerem to proszenie się o przypadkowe wyzwolenia.
- Wyłącznik różnicowoprądowy typu B. Zasilacze impulsowe z PFC mają niewielkie składowe upływu stałoprądowego, które potrafią zmylić wyłączniki typu AC. Typ B jest właściwą odpowiedzią; typ A jest akceptowalny na mniejszych obwodach.
Dla uprawnionego elektryka to robota na jeden dzień w budynku, który ma już zasilanie trójfazowe do rozdzielnicy głównej. W budynku z samym zasilaniem jednofazowym operator może musieć rozbudować przyłącze, co dokłada tygodnie. Prosimy sprawdzić rozdzielnicę przed podpisaniem umowy najmu.
Uczciwe podsumowanie
Większość laboratoriów zaniża swoje potrzeby w zakresie zasilania i chłodzenia mniej więcej 2×. Schemat jest powtarzalny: ktoś projektuje pomieszczenie pod serwer kupowany dzisiaj, zapomina o drugim serwerze, którego zechce za rok, niedowymiarowuje chłodzenie, bo handlowiec podał kilowaty z tabliczki znamionowej, i pomija UPS, bo „mamy zasilanie z sieci, jest dobrze”.
Koszt zrobienia tego dobrze za pierwszym razem — doprowadzenie zasilania trójfazowego 32 A, montaż klimatyzacji split 15 kW, postawienie przed serwerem UPS 8 kVA z podwójną konwersją — mieści się w przedziale 8–15 tys. € dla laboratorium 10 kW. Koszt zrobienia tego źle to mniej więcej ta sama kwota plus kwartał opóźnienia projektu plus utrata wiarygodności przy tłumaczeniu zespołowi, że „serwer dzisiaj nie działa”. Wersję złą widywaliśmy częściej niż dobrą.
Warto planować na 1.5× obecnego obciążenia. Obecne obciążenie należy traktować jako podłogę, a nie sufit. Krańcowy koszt jednego stopnia większego wyłącznika przy instalacji jest niewielki. Krańcowy koszt przerabiania instalacji jest duży.
Lista kontrolna przed instalacją
Zanim elektryk przyłoży wiertło do ściany, powinni Państwo umieć odpowiedzieć na wszystkie te punkty. Prosimy przekazać mu tę listę; jeśli nie potrafi według niej pracować, lepiej znaleźć innego elektryka.
Elektryka:
- Łączne obciążenie IT + laboratorium zsumowane w trybie trwałego poboru (według powyższej tabeli).
- Rozdzielnica główna budynku sprawdzona; wolna moc udokumentowana w amperach.
- Zasilanie trójfazowe potwierdzone na rozdzielnicy (albo rozbudowa przyłącza ujęta w zakresie).
- Wybrana lokalizacja podrozdzielnicy; zmierzona długość trasy kablowej pod kątem spadku napięcia.
- Wybrana liczba i obciążalność obwodów — zwykle 1× 32 A 3-faz. nadrzędny + 6× 16 A 1-faz. odbiorczych.
- Czerwone złącza CEE 16/32 A wyspecyfikowane dla odgałęzień trójfazowych.
- Wyłącznik różnicowoprądowy typu A lub B wyspecyfikowany, nie typu AC.
- Charakterystyka B lub C wyłączników dobrana do typu obwodu (prądy rozruchowe).
- Każdy zasilacz na innej fazie, każda ładowarka robota na własnym obwodzie.
- Sprężarka HVAC na własnym obwodzie.
- Opisy na każdym wyłączniku, schemat rozdzielnicy w ramce obok rozdzielnicy.
HVAC:
- Całkowite obciążenie cieplne = całkowite obciążenie elektryczne + 10% (ludzie, oświetlenie, zyski słoneczne).
- Moc chłodnicza dobrana na 1.3–1.5× obciążenia cieplnego.
- Lokalizacja jednostki wewnętrznej split wybrana pod nawiew chłodu na front racka.
- Lokalizacja jednostki zewnętrznej wybrana z przestrzenią serwisową i odprowadzeniem skroplin.
- Plan kontroli wilgotności — pasywny (gdy klimat pozwala) lub aktywny (osuszacz / CRAC).
- Zachowany przepływ powietrza w racku przód-tył; brak przeszkód z przodu i z tyłu.
- Wyspecyfikowany termometr i higrometr pomieszczenia; najlepiej z odczytem zdalnym.
UPS:
- Obciążenie serwera zmierzone lub wyspecyfikowane wraz z pikiem chwilowym.
- UPS dobrany na 1.25× obciążenia szczytowego.
- Topologia online z podwójną konwersją, wyjście sinusoidalne.
- Wyspecyfikowany docelowy czas podtrzymania (zwykle 10–15 minut).
- Udokumentowany harmonogram wymiany baterii (3–5 lat dla VRLA).
- Udokumentowana procedura obejścia UPS na wypadek jego awarii.
Monitoring:
- Pomiar PDU na poziomie pojedynczych gniazd (zgodnie z zaleceniami P02).
- Czujniki temperatury i wilgotności pomieszczenia wpięte w stos monitoringu.
- Ustawione progi alarmowe (temperatura w racku > 27 °C, temperatura w pomieszczeniu > 25 °C, wilgotność poza zakresem 40–60%).
- Pozycje wyłączników udokumentowane w monitoringu (żeby wyzwolenie dało się rozpoznać, a nie tylko stwierdzić, że „serwer zniknął”).
Kolejny artykuł z serii I (I05) bierze ten szablon laboratorium i zamienia go w pełną konstrukcję referencyjną „laboratorium robotyki w pudełku” z listą części i benchmarkami. I06 omawia wdrożenie floty, gdy jeden serwer obsługuje wiele robotów, a matematyka obciążeń robi się ciekawsza. Odnośniki do komponentów bazowych: W04 (dobór zasilacza), P01 (jedno- czy trójfazowo), P02 (typy PDU), P03 (równoważenie faz), I01 (architektura edge AI).
To część Kentino Wiki, serii referencyjnej o mocy obliczeniowej AI, robotyce i systemach, które je łączą. Komentarze i sprostowania mile widziane pod adresem info@kentino.com.