Zasilanie jedno- i trójfazowe dla obliczeń AI
Pierwsza rozmowa, która wykoleja projekt serwera AI, nie dotyczy kart GPU. Dotyczy gniazdka w ścianie. Ktoś zamawia serwer z ośmioma GPU, przyjeżdża instalator, patrzy na dostępny obwód i projekt staje na trzy tygodnie, bo elektryk musi przerobić instalację w pomieszczeniu. Ten artykuł to wersja tamtej rozmowy, którą warto odbyć, zanim podpiszą Państwo zamówienie.
Tekst adresowany jest do kupujących, kierowników laboratoriów i integratorów w Europie, którzy muszą rozstrzygnąć, czy istniejąca instalacja elektryczna wystarczy, czy też na liście zakupów trzeba uwzględnić modernizację do zasilania trójfazowego. Nie zakładamy żadnej wiedzy o układach zasilania — ale uczciwie powiemy, gdzie obliczenia naprawdę mają znaczenie.
Podstawy prądu przemiennego w najmniejszej skutecznej dawce
Prąd przemienny w gniazdku opisują trzy wielkości, które warto znać.
Napięcie. Siła, z jaką sieć przepycha elektrony. Europa pracuje na nominalnych 230 V między fazą a przewodem neutralnym. Ameryka Północna stosuje 120 V w zwykłych gniazdkach oraz 208 V lub 240 V dla urządzeń o większej mocy. Napięcie mierzy się między dwoma przewodami — albo między przewodem fazowym a neutralnym, albo między dwoma przewodami fazowymi różnych faz.
Częstotliwość. Ile razy na sekundę sinusoida prądu przemiennego zmienia kierunek. 50 Hz w Europie i w większości Azji, 60 Hz w Ameryce Północnej i w kilku innych krajach. Dla zasilaczy serwerowych ma to niewielkie znaczenie — praktycznie wszystkie współczesne zasilacze impulsowe przyjmują obie częstotliwości. Ma to jednak znaczenie dla silników, transformatorów i każdego urządzenia zależnego od częstotliwości synchronicznej.
Prąd. Ile elektronów przepływa w ciągu sekundy. Mierzony w amperach. Wartość znamionowa wyłącznika w obwodzie (16 A, 32 A, 63 A) to maksymalny prąd ciągły, jaki przewód i wyłącznik mogą bezpiecznie przenieść.
Moc, czyli to, co faktycznie napędza karty GPU, jest iloczynem napięcia i prądu. Przy 230 V i 16 A daje to teoretycznie 3,680 W. W praktyce obciążenie ciągłe w większości krajów ogranicza się do 80% wartości wyłącznika, więc obwód 16 A nadaje się do około 2,950 W pracy ciągłej. Warto zapamiętać tę liczbę — to najczęściej przywoływana wartość w całym artykule.
Jednofazowe, dwufazowe dzielone, trójfazowe
Sieć dostarcza energię w postaci trzech sinusoid, każda przesunięta o 120° względem pozostałych. To, co trafia do gniazdka, zależy od tego, jak budynek został podłączony do transformatora.
- L1 — faza 1
- L2 — faza 2 (przesunięcie 120°)
- L3 — faza 3 (przesunięcie 240°)
- N — przewód neutralny (wspólny powrót)
- PE — przewód ochronny
- Jednofazowe: L1 + N — 230 V
- Trójfazowe: L1+L2+L3 + N — 400 V międzyfazowo / 230 V faza-neutralny
Zasilanie jednofazowe. Jeden przewód fazowy i jeden neutralny. Tak wygląda każde domowe gniazdko w Europie: 230 V między fazą a przewodem neutralnym, jeden wyłącznik, jeden obwód. Proste, powszechne, ograniczone pod względem mocy. Obwód „jednofazowy 16 A” to domyślne gniazdko w pokoju w Unii Europejskiej.
Zasilanie dwufazowe dzielone. Północnoamerykańska osobliwość: uzwojenie wtórne transformatora 240 V z odczepem środkowym na przewód neutralny, co daje 120 V na każdej połowie i 240 V między skrajnymi przewodami. Tak zasilana jest amerykańska suszarka do ubrań albo ładowarka do auta elektrycznego. W Europie coś takiego nie istnieje. Gdy na amerykańskim forum pada „240 V”, prawie zawsze chodzi o dzielone 120/240 V, a nie o europejskie jednofazowe 230 V. Okablowanie, wyłączniki i gniazdka są inne. Wspominamy o tym tylko po to, by porady z amerykańskich źródeł nie myliły się z realiami unijnymi.
Zasilanie trójfazowe. Trzy przewody fazowe (L1, L2, L3) plus wspólny przewód neutralny. W Europie standardem jest 400 V między dowolnymi dwiema fazami i 230 V między każdą fazą a przewodem neutralnym. Oznacza to, że gniazdo trójfazowe daje jedno i drugie — wysokie napięcie trójfazowe dla dużych silników i listew PDU oraz trzy niezależne obwody jednofazowe 230 V, jeśli rozdzieli się je prawidłowo. W tym formacie pracuje każda instalacja przemysłowa, każde centrum danych i każdy poważny warsztat.
Obliczenia dla układu trójfazowego w potrzebnym zakresie:
| Ilość | Wzór | Przykład (400 V, 16 A) |
|---|---|---|
| Napięcie faza–neutralny | V_LN = V_LL / √3 | 400 / 1.732 ≈ 230 V |
| Łączna moc trójfazowa | P = √3 × V_LL × I × PF | 1.732 × 400 × 16 ≈ 11.1 kW |
| Moc na fazę względem przewodu neutralnego | P_phase = V_LN × I | 230 × 16 ≈ 3.7 kW |
| Moc łączna jako 3× jednofazowa | 3 × P_phase | 3 × 3.7 ≈ 11.1 kW |
Najważniejsze: obwód trójfazowy 400 V 16 A przenosi te same 11 kW, które w układzie jednofazowym 230 V wymagałyby zasilania 48 A. Tyle samo miedzi, trzy razy większa moc, zrównoważone obciążenie przewodu neutralnego.
Realia instalacji elektrycznych w Unii Europejskiej
| Rodzaj instalacji | Typowo dostępne obwody | Łączna moc użyteczna w pracy ciągłej |
|---|---|---|
| Mieszkanie | 1–4× 230 V 16 A jednofazowe | 3–12 kW |
| Dom jednorodzinny | 1× 400 V 25–32 A trójfazowe + obwody odbiorcze | 14–22 kW |
| Małe biuro / laboratorium (jedno zasilanie) | 230 V 16 A lub 32 A jednofazowe | 3–7 kW |
| Małe biuro / laboratorium (trójfazowe) | 400 V 25 A lub 32 A trójfazowe | 17–22 kW |
| Warsztat / lekki przemysł | 400 V 32 A lub 63 A trójfazowe | 22–43 kW |
| Przemysł / kolokacja / centrum danych | 400 V 63 A+ trójfazowe, wiele zasilań | 43 kW+ na szafę rack |
To wartości typowe, a nie gwarantowane. Pierwszą czynnością przed doborem instalacji serwerowej jest sprawdzenie rzeczywistej rozdzielnicy i policzenie obwodów, a nie poleganie na tym, co budynek „powinien” mieć.
Kilka rzeczy, które zaskakują kupujących:
- Mieszkanie z gniazdem kuchenki 400 V to jeszcze nie instalacja trójfazowa. Część mieszkań w UE ma jedno gniazdo trójfazowe doprowadzone do płyty indukcyjnej lub przepływowego podgrzewacza wody. Taki obwód nie nadaje się rozsądnie do zasilenia serwera inferencyjnego bez przebudowy instalacji i osobnego wyłącznika.
- Samo „32 A” nic nie znaczy. Obwód jednofazowy 32 A przy 230 V to ~7.4 kW. Obwód trójfazowy 32 A przy 400 V to ~22 kW. Napięcie ma takie samo znaczenie jak prąd.
- Wyłącznik to nie jedyne ograniczenie. Przekrój przewodu, zasilanie rozdzielnicy od strony ulicy oraz główny bezpiecznik budynku także ograniczają rzeczywistą moc. Obwód 32 A przy głównym bezpieczniku 25 A zadziała wcześniej po stronie zasilania niż w samym obwodzie.
Kiedy wystarczy zasilanie jednofazowe
Dla sporej części kupujących jednofazowe 230 V w zupełności wystarczy. Uczciwe zasady:
Jeden serwer AI z czterema GPU, karty konsumenckie. Konfiguracja z 4× RTX 5090 pobiera pod obciążeniem 1.8–2.4 kW w sposób ciągły. Na obwodzie 230 V 16 A (limit ciągły 2.95 kW) zostaje zapas na sam serwer, stację roboczą, monitor i oświetlenie pomieszczenia. Większość domowych biur i małych laboratoriów pracuje dokładnie w takiej konfiguracji.
Jeden serwer z czterema GPU, karty do stacji roboczych. Cztery karty RTX Pro 6000 Blackwell po 600 W TDP to przypadek graniczny. Same karty pobierają 2.4 kW; po dodaniu platformy, wentylatorów i pomp całość wypada na 2.8–3.0 kW. To dokładnie granica pracy ciągłej obwodu 16 A. Takie maszyny wdrażamy, gdy tylko się da, na obwodach 32 A albo na trójfazowej listwie PDU z jednym serwerem na fazę.
Serwer inferencyjny z 8× L4 lub 8× L40. Energooszczędne karty serwerowe (L4 po 72 W, L40 po 300 W) mieszczą cały serwer w budżecie jednego obwodu 16 A. System z ośmioma L4 pobiera łącznie około 1.0 kW; z ośmioma L40 zbliża się do 3.0 kW i korzysta z zasilania 32 A.
Dwa serwery, obwód 32 A. Mając obwód jednofazowy 230 V 32 A (7.4 kW w pracy ciągłej, ~5.9 kW po obniżeniu) można podłączyć do jednego zasilania dwa serwery z czterema kartami konsumenckimi. To realny pułap wdrożeń jednofazowych. Powyżej dwóch serwerów obliczenia przestają się spinać.
| Konfiguracja | Pobór ciągły | Obwód jednofazowy |
|---|---|---|
| Konfiguracja 4× RTX 5090 / 4090 | 1.8–2.4 kW | 230 V 16 A |
| Konfiguracja 4× RTX Pro 6000 Blackwell | 2.8–3.0 kW | 230 V 32 A zalecane |
| Konfiguracja 8× RTX 5090 / 4090 | 3.5–4.5 kW | 230 V 32 A (na styk) |
| Inferencja na 8× L4 | 1.0–1.2 kW | 230 V 16 A |
| Inferencja na 8× L40 | 2.8–3.2 kW | 230 V 32 A |
| 2× serwer (4 GPU konsumenckie) na jednym zasilaniu | 4.0–4.8 kW | 230 V 32 A |
Jeśli dane wdrożenie mieści się w tej tabeli i nie będzie rosło, zasilanie trójfazowe nie jest potrzebne. Można pominąć resztę artykułu i zamówić u elektryka dedykowany obwód 16 A lub 32 A z wyłącznikiem o charakterystyce B.
Kiedy zasilanie trójfazowe jest KONIECZNE
Zasilanie trójfazowe staje się obowiązkowe w chwili, gdy spełniony jest którykolwiek z poniższych warunków:
Jedna szafa rack pobiera ponad 7 kW w sposób ciągły. Obwód jednofazowy 32 A przy 230 V jest twardo ograniczony do teoretycznych 7.4 kW, a po obniżeniu do ~5.9 kW. Wszystko powyżej wymaga albo kilku zasilań jednofazowych (niezgrabnie, brzydko, a i tak ograniczy nas rozdzielnica), albo zasilania trójfazowego. Serwer z ośmioma kartami 5090 (4.5 kW) wraz z platformą, siecią i zasilaczem UPS to już 5–6 kW na jeden serwer. Dwa serwery w szafie to 10 kW. Zasilanie trójfazowe jest jedyną sensowną odpowiedzią.
Potrzebny jest pobór ciągły 32 A lub większy z jednego zasilania. Większość unijnych instalacji mieszkaniowych i drobnokomercyjnych ogranicza jednofazowe obwody odbiorcze do 32 A. Powyżej tej wartości przekrój przewodu, dobór wyłącznika i projekt rozdzielnicy zakładają już układ trójfazowy. Prośba o gniazdo „63 A jednofazowe” do serwera zostanie przyjęta przez elektryka ze zdziwieniem, a wycena i tak obejmie zasilanie trójfazowe.
Kilka serwerów w jednym pomieszczeniu. Powyżej dwóch serwerów z ośmioma GPU wchodzimy na teren zasilania trójfazowego, czy nam się to podoba, czy nie. Moc po prostu nie mieści się w unijnych obwodach jednofazowych bez brzydkich kompromisów.
Potrzebna jest jedna listwa PDU na szafę, a nie trzy. Doprowadzenie trzech osobnych obwodów jednofazowych do szafy, by zasilić trzy serwery, jest teoretycznie możliwe. W praktyce prowadzenie kabli wygląda fatalnie, nie da się zrównoważyć obciążenia, a każda choćby przyzwoita listwa PDU powyżej 5 kW występuje wyłącznie w wersji trójfazowej. I tak skończy się na zasilaniu trójfazowym — za sprawą listwy PDU.
Zapas na jeszcze jeden serwer w przyszłości. To przypadek, który widzimy w praktyce najczęściej. Laboratorium zamawia jedną maszynę z czterema GPU, integrator i tak jest na miejscu, w rozdzielnicy jest miejsce, a koszt doprowadzenia zasilania trójfazowego teraz to ułamek kosztu przerabiania instalacji za osiemnaście miesięcy, gdy pojawi się drugi serwer. Jeśli w planach jest jakikolwiek rozwój, zasilanie trójfazowe od pierwszego dnia jest właściwym wyborem.
Konkretne zalety zasilania trójfazowego
Poza samą mocą zasilanie trójfazowe ma trzy realne zalety inżynierskie.
Mniej miedzi przy tej samej mocy. Zasilanie trójfazowe 400 V 32 A przenosi 22 kW czterema przewodami (L1, L2, L3, N) dobranymi na 32 A każdy. Równoważna dostawa jednofazowa — 22 kW przy 230 V — wymagałaby 96 A na jednej parze faza–neutralny, czyli znacznie grubszego kabla i znacznie większego wyłącznika. Przy długich trasach kablowych w budynkach przemysłowych oszczędność miedzi to realne pieniądze.
Zrównoważone obciążenie, niski prąd w przewodzie neutralnym. Gdy trzy fazy są obciążone równomiernie, prąd powrotny w przewodzie neutralnym jest bliski zeru (trzy sinusoidy się znoszą). Dzięki temu przewód neutralny może mieć mniejszy przekrój, transformatory pracują chłodniej, a współczynnik mocy pozostaje korzystny. W instalacji jednofazowej każdy pobrany amper wraca przewodem neutralnym.
Naturalny rozdział między wiele urządzeń. Trójfazowe listwy PDU udostępniają trzy niezależne tory jednofazowe 230 V (L1+N, L2+N, L3+N). Podłączenie jednego serwera do każdego toru daje automatyczne równoważenie obciążenia — przy założeniu, że serwery pobierają zbliżoną moc. Tak właśnie dobieramy szafy: trzy identyczne serwery z czterema GPU na jedną trójfazową listwę PDU 32 A to najczystsza możliwa topologia.
Czystszy przebieg przy dużym obciążeniu impulsowym. Zasilacze kart GPU pracują impulsowo i pobierają prąd porcjami z podwojoną częstotliwością sieci. Układy trójfazowe radzą sobie z takim profilem obciążenia lepiej, bo każda faza widzi tylko jedną trzecią całej aktywności przełączania. Przekłada się to na niższe zniekształcenia harmoniczne w instalacji budynku, a w skrajnych przypadkach na mniej przypadkowych zadziałań wyłączników różnicowoprądowych po stronie zasilania.
Druga strona medalu: zasilanie trójfazowe jest droższe w wykonaniu, wymaga uprawnionego elektryka, który wie, co robi, i komplikuje dobór listew PDU oraz zasilaczy UPS. Żadna z tych rzeczy nie jest przeszkodą powyżej 7 kW na szafę. Poniżej tej wartości instalacja jednofazowa jest po prostu prostsza.
Jak trójfazowa listwa PDU rozdziela moc
To część, której większość kupujących nie widzi aż do dnia instalacji, więc warto ją opisać.
Trójfazowa listwa PDU do szafy rack przyjmuje jedno wejście 400 V o pięciu stykach (L1, L2, L3, N, PE) i udostępnia szereg standardowych gniazd C13 lub C19. Wewnątrz dzieli wejście na trzy sekcje:
= 230 V
(np. 7 gniazd)
Serwer 1
1× 4 GPU ~2.4 kW
= 230 V
(np. 7 gniazd)
Serwer 2
1× 4 GPU ~2.4 kW
= 230 V
(np. 7 gniazd)
Serwer 3
1× 4 GPU ~2.4 kW
Trójfazowa listwa PDU dzieli jedno wejście 400 V na trzy niezależne sekcje 230 V — jeden serwer na fazę dla zrównoważonego obciążenia.
Kilka praktycznych konsekwencji:
- Same serwery pozostają urządzeniami jednofazowymi. Standardowe zasilacze ATX oraz redundantne zasilacze serwerowe przyjmują 100–240 V jednofazowo. Coś takiego jak „trójfazowy zasilacz serwerowy” w klasie maszyn AI nie istnieje. Układ trójfazowy to wyłącznie kwestia rozdziału mocy w budynku; podziału dokonuje listwa PDU.
- Równoważenie obciążenia leży po stronie użytkownika. Podłączenie dwóch serwerów do L1 i niczego do L2 ani L3 niweczy cały sens. Listwy PDU z pomiarem lub sterowaniem pokazują prąd na każdej fazie; warto je sprawdzić przy instalacji i w razie potrzeby wyrównać obciążenie.
- Znaczenie ma zabezpieczenie na każdej fazie. Trójfazowa listwa PDU 32 A jest zwykle wewnętrznie zabezpieczona na każdym torze na 16 A lub 20 A. Nie da się pobrać 30 A z jednej sekcji gniazd tylko dlatego, że zasilanie wejściowe ma 32 A na fazę. Warto przeczytać kartę katalogową listwy PDU.
- Ciekawie robi się przy serwerach z dwoma zasilaczami. Serwer z dwoma redundantnymi zasilaczami i prawdziwym zasilaniem A/B wymaga dwóch osobnych zasilań trójfazowych (najlepiej z dwóch wyłączników, czasem z dwóch źródeł energii). Zasilacz 1 idzie do listwy PDU A na (przykładowo) fazę L1, zasilacz 2 do listwy PDU B na L1. To projekt klasy kolokacyjnej; małe laboratoria rzadko tego potrzebują.
400 V czy 230 V po stronie serwera — kwestia sprzętu
Zasadne pytanie: skoro układ trójfazowy daje 400 V między fazami, czy serwer może pracować bezpośrednio na 400 V?
W przypadku serwerów AI klasy Kentino — platform Supermicro i Bone64c z zasilaczami ATX lub redundantnymi CRPS — odpowiedź brzmi: nie. Zasilacze serwerowe przyjmują napięcie przemienne 100–240 V jednofazowo. Dobierają je automatycznie w tym zakresie. Podłącza się je do jednego z torów 230 V trójfazowej listwy PDU, a zasilacz nie wie i nie musi wiedzieć, że budynek jest zasilany trójfazowo.
Część sprzętu hiperskalerów i dużych centrów danych korzysta z wejść 200–415 V albo z „wysokonapięciowego prądu stałego” (HVDC), gdzie zasilacz zasilany jest międzyfazowo albo bezpośrednio z wyprostowanej szyny 380 V DC. Takie rozwiązania istnieją — przy dużej skali są efektywniejsze, bo każdy etap przetwarzania traci 1–3% — ale nie trafią do unijnego laboratorium ani do niewielkiej instalacji komercyjnej. W przypadku sprzętu, który Kentino faktycznie buduje (serwery z 4 i 8 kartami GPU na magistrali PCIe, standardowe zasilacze CRPS), należy przyjąć zasilanie zasilacza napięciem jednofazowym 230 V niezależnie od topologii po stronie budynku.
| Klasa zasilacza | Napięcie wejściowe | Gdzie występuje |
|---|---|---|
| Konsumencki / do stacji roboczej, ATX | 100–240 V jednofazowo | Konfiguracje desktop i tower z 4 GPU |
| CRPS 1.6–2.4 kW redundantny | 100–240 V jednofazowo | Rack z 4 GPU, konfiguracje 8-GPU L4/L40 |
| CRPS 2.7–3.3 kW redundantny | 200–240 V jednofazowo | Konfiguracje 8-GPU 5090/Pro 6000 |
| HVDC hiperskalerów / 380 VDC | 380 V DC | Dostawcy chmury, poza naszym zakresem |
| Telekomunikacja / siłownia DC | −48 V DC | Pomieszczenia telekomunikacyjne, poza naszym zakresem |
Uczciwy obraz instalacji w Unii Europejskiej
Bez marketingowego lukru obraz dla europejskich kupujących w 2026 roku wygląda tak:
- Jeden serwer z 4 GPU: zasilanie jednofazowe 16 A w zupełności wystarczy. To większość wdrożeń w małych laboratoriach i na stanowiskach roboczych.
- Jeden serwer z 8 GPU: jednofazowe 32 A działa, ale trójfazowe jest czystsze. Obwód 32 A w rozdzielnicy nie zawsze jest dostępny; jeśli i tak trzeba ciągnąć nowy przewód, lepiej od razu poprowadzić zasilanie trójfazowe.
- Dwa serwery z 8 GPU albo cokolwiek powyżej ~7 kW w pracy ciągłej: zasilanie trójfazowe, bez wyjątków. Obliczenia dla instalacji jednofazowej przestają się spinać, rozdzielnica tego nie udźwignie, a listwy PDU, których byśmy chcieli, nie występują w wersjach jednofazowych.
- Każda szafa, którą zamierzają Państwo rozbudowywać: zasilanie trójfazowe od pierwszego dnia. Dodatkowy koszt instalacji jest niewielki, koszt późniejszej przeróbki duży, a przyszli Państwo będą sobie za to wdzięczni.
Wśród kupujących po raz pierwszy pojawia się pokusa, by rozciągać instalację jednofazową tak daleko, jak się da, i odłożyć wykonanie zasilania trójfazowego. Przy jednym serwerze to działa. Przy drugim zawodzi w przewidywalny sposób.
O co poprosić elektryka
Gdy elektryk przyjedzie wycenić instalację, warto przekazać mu tę listę. (Przy wdrożeniu zbudowanym przez Kentino chętnie zrobimy to za Państwa, ale sama lista przydaje się także poza tym.)
- Dostępna moc w rozdzielnicy głównej. Ile amperów dopuszcza przyłącze budynku? W unijnym budynku mieszkalnym główny bezpiecznik ma często 25 A lub 32 A łącznie; nie da się wykonać obwodu serwerowego 32 A, jeśli całe mieszkanie jest na głównym bezpieczniku 25 A.
- Dostępność zasilania trójfazowego. Niektóre budynki mają trzy fazy doprowadzone do rozdzielnicy, a rozdzielone jedynie zasilanie jednofazowe. Koszt doprowadzenia trzech faz do konkretnego gniazda jest znacznie niższy niż koszt doprowadzenia zasilania trójfazowego do budynku od strony ulicy.
- Dedykowany obwód dla serwera lub serwerów. Niewspółdzielony z oświetleniem, wentylacją ani gniazdami biurowymi. Właściwym wyborem jest dedykowany wyłącznik o charakterystyce B dobrany do prądu rozruchowego zasilaczy — charakterystyka C zadziała rzadziej, ale przepuści większy prąd przed zadziałaniem, a charakterystyka A reaguje zbyt agresywnie na zasilacze impulsowe.
- Rodzaj i umiejscowienie gniazda. Dla zasilania trójfazowego należy wskazać czerwone gniazda CEE 16 A lub 32 A (IEC 60309), chyba że znany jest konkretny model listwy PDU. Dla zasilania jednofazowego wystarczy Schuko CEE 7/4 (Niemcy, Austria, Holandia) albo lokalny standard (w Czechach i na Słowacji stosuje się CEE 7/5, odmianę francusko-belgijską).
- Klasa wyłącznika różnicowoprądowego. Zasilacze impulsowe z układem PFC mają niewielkie prądy upływu do ziemi. Wyłączniki typu AC mogą przy kilku serwerach zadziałać bez powodu; właściwym wyborem jest typ A lub typ B. Warto to wyraźnie zaznaczyć — wielu elektryków domyślnie montuje typ AC.
- Długość trasy kablowej. Jeśli rozdzielnica jest daleko od serwerowni, przy dużym prądzie realnym problemem staje się spadek napięcia. Elektryk musi znać długość trasy, aby prawidłowo dobrać przekrój przewodu.
- Zapas mocy na przyszłość. Warto poprosić o wyłącznik i przewód dobrane o jeden stopień powyżej bieżącego poboru. Różnica w cenie miedzi między 25 A a 32 A jest niewielka; koszt późniejszej przeróbki duży.
Jeśli elektryk nie potrafi odpowiedzieć na pytania 1–3 po obejrzeniu rozdzielnicy, warto znaleźć innego elektryka. To podstawa każdej instalacji komercyjnej.
Uwaga o bezpieczeństwie
Powiemy to raz, wprost, bo to naprawdę istotne.
Nigdy nie należy samodzielnie wykonywać instalacji trójfazowej, dwufazowej dzielonej ani niczego poza domowym obwodem jednofazowym. Występujące tu napięcia — 400 V międzyfazowo, przy prądach zwarciowych sięgających tysięcy amperów, zanim zadziała wyłącznik — są śmiertelne w milisekundach, nie w sekundach. Odstępy izolacyjne, przekroje przewodów, dobór wyłączników różnicowoprądowych i układ uziemienia nie są intuicyjne, a tryby awarii nie dają drugiej szansy.
W Unii Europejskiej prace przy instalacjach trójfazowych są powszechnie zastrzeżone dla elektryków z uprawnieniami (w Czechach i na Słowacji „revize”, we Francji „qualification BR/B2V”, w Niemczech „Elektrofachkraft”). Te uprawnienia to nie biurokratyczna bariera — istnieją dlatego, że skutkiem błędnego podłączenia obwodu trójfazowego 32 A bywa łuk elektryczny, porażenie prądem i pożar budynku. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za prace elektryczne wykonane bez uprawnień.
Dotyczy to również osób biegłych w elektronice niskonapięciowej. Hobbysta pracujący na 12 V, który wlutował setki układów, wciąż nie ma sprzętu pomiarowego, wiedzy o przepisach ani wyćwiczonych nawyków bezpieczeństwa potrzebnych do wykonania instalacji trójfazowej w budynku. Lepiej zlecić to na zewnątrz. Dniówka uprawnionego elektryka jest o dwa rzędy wielkości tańsza niż pożar.
Co zrobić dalej
Przy doborze instalacji elektrycznej pod serwer AI kolejność kroków jest następująca:
- Policzyć serwery i zsumować moc pobieraną w pracy ciągłej. Warto skorzystać z tabeli w sekcji „Kiedy wystarczy zasilanie jednofazowe”. Trzeba uczciwie ocenić obciążenia szczytowe — karty GPU w krótkich impulsach przekraczają znamionowe TDP.
- Obejrzeć rzeczywistą rozdzielnicę. Zrobić zdjęcie, policzyć obwody, zanotować wartość głównego bezpiecznika. Warto przesłać to integratorowi przed ostatecznym doborem konfiguracji.
- Wybór między zasilaniem jednofazowym a trójfazowym oprzeć na bilansie mocy, a nie na tym, „co już mamy”. Jeśli bilans wskazuje na zasilanie trójfazowe, nie warto próbować upychać wszystkiego w instalacji jednofazowej.
- Zamówić wizję lokalną u uprawnionego elektryka. Wizja lokalna jest tania, przeróbka już nie.
- Dobrać obwody z zapasem na jeszcze jeden serwer. Serwer z czterema GPU nie powinien wypełniać obwodu 16 A w 95%; lepszym wyborem jest 32 A, o ile jest dostępne.
- Przy szafach z kilkoma serwerami zaplanować listwę PDU jako część instalacji elektrycznej. Trójfazowa listwa PDU wraz z pasującym czerwonym gniazdem CEE 16/32 A, dobrana do łącznego poboru szafy powiększonego o 20%.
- Udokumentować instalację dla następnej osoby. Opisać wyłączniki. Zanotować przypisanie faz. Przechowywać schemat elektryczny tam, gdzie znajdzie go kolejny technik.
Kolejne artykuły z tej serii wchodzą głębiej w zagadnienia istotne już po doprowadzeniu zasilania do szafy: rodzaje listew PDU (P02), równoważenie faz w praktyce (P03), dobór wyłączników i prąd rozruchowy (P04), dobór zasilaczy UPS pod obciążenia AI (P05) oraz projektowanie agregatu i przełącznika zasilania dla obiektów, które tego wymagają (P06).
To część Kentino Wiki, serii referencyjnej o obliczeniach AI, robotyce i systemach, które je łączą. Komentarze i uwagi prosimy kierować na adres info@kentino.com.