Tokeny na sekundę za euro: ekonomia GPU w inferencji
Większość kupujących zadaje złe pytanie. Chcą wiedzieć, który układ GPU jest „najszybszy”. Właściwe pytanie przy produkcyjnym obciążeniu inferencyjnym brzmi: „który GPU wygeneruje najwięcej tokenów na każde wydane euro w ciągu najbliższych trzech lat dla modelu, który faktycznie obsługuję”. Te dwa pytania mają różne odpowiedzi, a różnica jest na tyle duża, że wybór według surowej szybkości regularnie kosztuje klientów Kentino 30–60% budżetu.
Ten artykuł przelicza to na liczby. Adresatem jest osoba dobierająca konfigurację serwera inferencyjnego, która przeczytała W01 oraz N03, a teraz musi zdecydować pomiędzy RTX 5090, RTX Pro 6000 Blackwell, L40 a L4 — oraz ustalić, ile sztuk.
Miara: dlaczego tok/s na euro, a nie tok/s
Liczą się dwa reżimy wydajności, a ich mylenie to najczęstszy błąd przy doborze sprzętu.
Tok/s w pojedynczym strumieniu to wartość, którą widzi jeden użytkownik czekający na jedną odpowiedź. Przy generowaniu tokenów ogranicza ją przepustowość pamięci i jest niemal wyłącznie funkcją przepustowości VRAM podzielonej przez rozmiar wag modelu (zob. W01). Tok/s przepustowości ciągłej to wartość, jaką serwer wypracowuje dla wielu równoczesnych użytkowników przy włączonym batchowaniu ciągłym. Na sprzęcie klasy Blackwell powyżej batcha 16 ogranicza ją moc obliczeniowa. To właśnie liczy się w produkcji.
Obie wartości różnią się 10–25× na tej samej karcie. Pojedynczy strumień Llama 70B INT4 na RTX Pro 6000 Blackwell to około 32 tok/s. Ta sama karta przy batchu 32 z batchowaniem ciągłym vLLM osiąga ponad 600 tok/s łącznie. Dobór według pojedynczego strumienia zaniża wdrożenia przepustowościowe o rząd wielkości; dobór według przepustowości przewymiarowuje wdrożenia wrażliwe na opóźnienia. Rachunek TCO opiera się tutaj na przepustowości ciągłej, bo to ona dominuje w kosztach.
Aktualne ceny detaliczne w UE (maj 2026)
Poniższe ceny to detal w UE, bez VAT, w kanale otwartym — nie kontrakty wolumenowe OEM ani wynajem w chmurze. Źródłem są unijne porównywarki cen i cenniki dystrybutorów z maja 2026. Należy je traktować jako przedziały; wahania rzędu 10–20% z kwartału na kwartał są normalne.
| GPU | VRAM | TDP | Cena rynkowa w UE bez VAT |
|---|---|---|---|
| RTX 5090 | 32 GB GDDR7 | 575 W | €2,500–€3,000 |
| RTX Pro 6000 Blackwell Workstation | 96 GB ECC | 600 W | €8,000–€9,500 |
| RTX Pro 6000 Blackwell Server Edition | 96 GB ECC | 600 W | €8,500–€10,000 |
| L40 | 48 GB ECC | 300 W | €7,500–€9,500 |
| L4 | 24 GB | 72 W | €2,500–€3,500 |
| H100 SXM (dla porównania, nie w ofercie Kentino) | 80 GB HBM3 | 700 W | €27,000–€35,000 |
Już z samej tej tabeli płyną dwa wnioski. Pro 6000 Server Edition kosztuje mniej więcej 3× tyle co 5090 przy 3× większym VRAM i równoważnej przepustowości — cena idzie za pojemnością pamięci, a nie za surową szybkością. L4 to jedyna karta poniżej 100 W. Sam ten fakt zmienia obraz TCO, gdy do równania wchodzi prąd.
Wyniki benchmarków na pojedynczym GPU
Poniższe liczby pochodzą z publicznych benchmarków (vLLM, llama.cpp, SGLang) zebranych ze Spheron, CloudRift, RunPod oraz z przebiegów opublikowanych przez sam projekt vLLM, od maja 2025 do maja 2026. Nie są to pomiary Kentino — zweryfikowaliśmy je na naszych wewnętrznych maszynach 4×5090 i 4×Pro 6000 dla konfiguracji, które obsługujemy regularnie; dane publiczne mieszczą się w granicach ±15%.
Llama 3.3 70B FP8 — dekodowanie w pojedynczym strumieniu
| GPU | tok/s | Uwagi |
|---|---|---|
| RTX 5090 | n/d | Wagi FP8 o rozmiarze 75 GB nie mieszczą się w 32 GB |
| RTX Pro 6000 BW Workstation | 28–34 | Mieści się na jednej karcie z zapasem na KV |
| RTX Pro 6000 BW Server Ed. | 28–34 | Ten sam układ, serwerowa termika |
| L40 | n/d | 48 GB za mało dla FP8 70B; wyłącznie INT4 |
| L4 | n/d | Poza tą klasą |
| H100 SXM (dla porównania) | 55–65 | Przewaga przepustowości HBM3 |
Llama 3.3 70B INT4 (AWQ) — dekodowanie w pojedynczym strumieniu
| GPU | tok/s | Uwagi |
|---|---|---|
| RTX 5090 | n/d pojedynczo | 40 GB INT4 przekracza 32 GB; potrzebne 2× |
| 2× RTX 5090 (TP=2) | 24–30 | Widoczny podatek TP na PCIe |
| RTX Pro 6000 BW | 30–36 | Mieści się swobodnie, ponad 50 GB wolne na KV |
| L40 | 14–18 | GDDR6 ECC, niższa przepustowość |
| L4 | 4–6 | 24 GB ledwo mieści wagi, wolno |
Qwen 2.5 32B INT4 (AWQ) — pojedynczy strumień
| GPU | tok/s | Uwagi |
|---|---|---|
| RTX 5090 | 55–65 | Wagi 18–20 GB, KV w pozostałych 12 GB |
| RTX Pro 6000 BW | 55–65 | Przepustowość na równi z 5090; zapas miejsca na wagi |
| L40 | 28–34 | Ograniczenie przepustowości |
| L4 | 9–12 | Ciasno z pamięcią, ograniczona przepustowość |
Llama 3 8B FP16 — pojedynczy strumień i łącznie
| GPU | Tok/s pojedynczo | Łącznie przy batchu 32 |
|---|---|---|
| RTX 5090 | 90–110 | 3,200–3,800 |
| RTX Pro 6000 BW | 90–110 | 3,400–4,000 |
| L40 | 45–55 | 1,400–1,800 |
| L4 | 20–28 | 380–550 |
Kilka uczciwych wniosków z tych tabel. 5090 i Pro 6000 Blackwell mają identyczną przepustowość (1.79 TB/s) i identyczne tempo dekodowania na token — różnice to pojemność VRAM i ECC, a nie szybkość. L40 wypada w inferencji mniej więcej o połowę wolniej od tej pary Blackwell, ponieważ GDDR6 ECC daje 860 GB/s wobec 1,790 GB/s. L4 ma ćwierć tej przepustowości; nadrabia gęstością i ceną.
W pracy jednostrumieniowej z modelami klasy 70B Pro 6000 Blackwell to jedyna karta, która uruchomi model w FP8 w jednym slocie. 5090 wymusza INT4 i dwudrożny tensor parallel — a TP=2 na PCIe traci 30–35% na operacji all-reduce (zob. N03).
Skalowanie wielu GPU: podatek PCIe
Tensor parallel wyłącznie po PCIe nie skaluje się liniowo. Mechanizm omówiliśmy w N03; poniżej empiryczne mnożniki, które warto wstawić do modelu TCO.
| GPU | Konfiguracja | Realne skalowanie przepustowości wobec 1× |
|---|---|---|
| 1× | punkt odniesienia | 1.00 |
| 2× | TP=2 PCIe Gen5 | 1.50–1.70 |
| 4× | TP=4 PCIe Gen5 | 2.5–3.0 |
| 8× | TP=4 × PP=2 (zalecane) | 5.0–6.0 |
| 8× | TP=8 PCIe (unikać) | 4.0–4.8 |
Ścieżki pipeline-parallel i data-parallel skalują się niemal liniowo; tensor-parallel płaci podatek rosnący wraz z liczbą GPU. Dla modelu klasy 70B właściwą konfiguracją na 8× 5090 są dwie niezależne repliki (DP=2 × TP=4) albo TP=4 × PP=2 — a nie TP=8. Zob. K03 , gdzie opisano reguły konfiguracji.
Ma to znaczenie kosztowe, ponieważ podwojenie liczby GPU nigdy nie podwaja przepustowości. Naiwna prognoza budżetu w stylu „dwa razy więcej GPU, dwa razy więcej tok/s” obiecuje o 30–50% za dużo.
Model TCO na trzy lata
Cena katalogowa GPU to mniej więcej połowa rzeczywistego kosztu utrzymania karty inferencyjnej przez trzy lata. Druga połowa to prąd, udział w obudowie i powierzchnia. Poniższy model stosujemy wewnętrznie przy doborze konfiguracji Kentino AI.
TCO na 3 lata w przeliczeniu na GPU =
koszt GPU
+ udział w obudowie (obudowa + CPU + RAM + zasilacz + karta sieciowa) / liczba GPU
+ prąd: TDP × wykorzystanie × 8,760 h × 3 × €0.20/kWh
+ udział w powierzchni kolokacji/racka
+ serwis & części zamienne (~5% kosztu GPU / rok)
Przyjęte założenia:
- Prąd: €0.20/kWh średnio (typowo dla przemysłowej kolokacji w UE lub własnego centrum danych). W czeskim segmencie biznesowym to często €0.18–€0.22; w Niemczech więcej.
- Wykorzystanie: 60% w trybie ciągłym (realistyczne obciążenie produkcyjne — nie 100% jak w benchmarku ani 5% jak w laboratorium).
- PUE: 1.4. Narzut centrum danych (chłodzenie, straty dystrybucji). Podnosi to efektywny koszt prądu do 0.28 €/kWh poboru GPU.
- Udział w obudowie: €4,000 rozłożone na 4 GPU (€1,000/GPU) przy konfiguracji Kentino 4-GPU z 5090; €8,000 na 8 (€1,000/GPU) przy obudowie 8-GPU z Pro 6000.
- Serwis: 5% rocznie kosztu GPU (fundusz na kartę zapasową + czas na sterowniki i utrzymanie).
Tabela TCO w przeliczeniu na GPU
| GPU | Karta € | Obudowa € | Prąd € (3 lata) | Serwis € (3 lata) | TCO 3 lata € |
|---|---|---|---|---|---|
| RTX 5090 | 2,800 | 1,000 | 2,540 | 420 | 6,760 |
| RTX Pro 6000 BW WS | 8,800 | 1,000 | 2,650 | 1,320 | 13,770 |
| RTX Pro 6000 BW SE | 9,400 | 1,000 | 2,650 | 1,410 | 14,460 |
| L40 | 8,500 | 1,000 | 1,325 | 1,275 | 12,100 |
| L4 | 3,000 | 800 | 318 | 450 | 4,568 |
| H100 SXM (porówn.) | 30,000 | 3,500 | 3,090 | 4,500 | 41,090 |
Wiersze z prądem: TDP × 0.60 × 8,760 × 3 × 0.20 × 1.4 (PUE) / 1,000. Wiersz L4 robi wrażenie — rachunek za prąd przy pracy ciągłej przez trzy lata wynosi €318. Dla 5090 to €2,540. Ośmiokrotnie większy pobór, ośmiokrotnie wyższy rachunek.
Koszt miliona tokenów
Teraz łączymy TCO ze zmierzoną przepustowością ciągłą na reprezentatywnym obciążeniu — Llama 3.3 70B INT4 przy batchu 32, Qwen 32B przy batchu 32 albo Llama 8B przy batchu 64. Przepustowość karty w tok/s mnożymy przez 0.60 wykorzystania × 3 × 8,760 × 3,600, aby otrzymać łączną liczbę obsłużonych tokenów, a następnie dzielimy przez nią TCO. Poniższe liczby mają charakter poglądowy; należy je dostosować do własnego modelu i batcha.
| GPU | Obciążenie | Tok/s w trybie ciągłym | Tokeny/3 lata (mld) | € / Mtok |
|---|---|---|---|---|
| RTX 5090 | Llama 8B FP16 batch 64 | 3,500 | 199 | 0.034 |
| RTX 5090 | Qwen 32B INT4 batch 32 | 600 | 34 | 0.20 |
| Pro 6000 BW | Llama 70B FP8 batch 32 | 480 | 27 | 0.51 |
| Pro 6000 BW | Qwen 32B INT4 batch 32 | 650 | 37 | 0.37 |
| L40 | Llama 8B FP16 batch 64 | 1,600 | 91 | 0.13 |
| L40 | Qwen 32B INT4 batch 32 | 320 | 18 | 0.67 |
| L4 | Llama 8B FP16 batch 64 | 450 | 26 | 0.18 |
| L4 | Llama 8B FP8 batch 128 | 650 | 37 | 0.12 |
Trzecią kolumnę należy czytać jako koszt miliona obsłużonych tokenów przy pełnym TCO. Open-router i API chmurowe liczą za te same modele €0.10–€2.00 za milion tokenów, zależnie od poziomu usługi; rozwiązanie on-premise plasuje się więc w tym samym przedziale lub taniej przy stałym obciążeniu. Rachunek przestaje się spinać poniżej 30% wykorzystania — w TCO dominuje wtedy capex poniesiony niezależnie od tego, czy sprzęt pracował.
Argumenty za 5090
Na papierze 5090 ma najlepszy surowy wskaźnik tok/s na euro spośród kart w ofercie Kentino dla inferencji modeli poniżej 72B. €2,800 za 1.79 TB/s przepustowości i 32 GB GDDR7 to bardzo dużo karty. Przy obsłudze jednego użytkownika i modelu klasy 32B nic innego nie zbliża się do tej relacji.
5090 zawodzi w dwóch miejscach:
- Modele, które nie mieszczą się w 32 GB przy oczekiwanej kwantyzacji. Model 70B w FP8 (~75 GB) wymaga 3–4 kart; 70B w INT4 (~40 GB) — dwóch. Gdy tensor parallel przechodzi przez PCIe, płaci się 30–50% podatku na all-reduce, a wynik tok/s na kartę się załamuje.
- Skalowanie wielu GPU poza pipeline parallel. 8× 5090 to realny produkt (budujemy go), ale przepustowość na kartę przy modelu 70B w tensor parallel to około 0.55× wyniku pojedynczej karty. Kupuje się osiem kart, a otrzymuje 4.4× przepustowości. Nie 8×.
Siłą 5090 jest hostowanie wielu replik mniejszych modeli. 4× 5090 z czterema niezależnymi replikami Qwen 32B za load balancerem bije 4× 5090 obsługujące jeden model Llama 70B w tensor parallel — i pod względem przepustowości, i opóźnień — a przy tym całkowicie omija karę PCIe.
Argumenty za Pro 6000 Blackwell
96 GB ECC GDDR7 przy 1.79 TB/s kupuje się wtedy, gdy model 70B w FP8 ma się zmieścić na jednej karcie i nie ma ochoty na spory z PCIe. Wersje Workstation i Server Edition mają ten sam układ, tę samą pamięć i tę samą przepustowość — różni je format (chłodzenie aktywne wobec pasywnego), BIOS z wyższym limitem mocy oraz walidacja dla serwerowych obudów OEM. Server Edition kosztuje €700–€1,500 więcej i jest właściwym wyborem do każdej konfiguracji rackowej pracującej 24/7.
Gdzie Pro 6000 wygrywa w tok/s na euro:
- Hosting 70B w FP8 na jednej karcie. Bez tensor parallel, bez podatku PCIe. Ponad 30 tok/s w pojedynczym strumieniu, ponad 480 tok/s łącznie przy batchowaniu.
- Skalowanie przez repliki. 4× Pro 6000 = cztery niezależne repliki 70B za routerem. Liniowe skalowanie przepustowości i łagodna izolacja awarii.
- ECC do trenowania. Jeśli obciążenie obejmuje dostrajanie LoRA / QLoRA albo pełne przetrenowanie, ECC się zwraca (zob. W01).
Gdzie Pro 6000 to przesada: każde wdrożenie, które nie potrzebuje >32 GB na kartę. Jeśli wszystkie modele mieszczą się na 5090, płaci się 3× więcej za VRAM, który nie zostanie wykorzystany. Widzimy to regularnie — kupujący wybiera Pro 6000, bo to karta „profesjonalna”, a potem uruchamia na niej model 13B.
Argumenty za L40
L40 zajmuje niewygodną pozycję. 48 GB ECC, GDDR6 zamiast GDDR7, przepustowość 860 GB/s — w inferencji mniej więcej połowa Pro 6000 Blackwell, przy 75–90% jego ceny. W czystym przeliczeniu tok/s na euro w inferencji wygrywa Pro 6000.
Argumenty za L40 opierają się na trzech innych osiach:
- TDP. 300 W wobec 600 W. Połowa kosztu prądu w ciągu trzech lat (€1,325 wobec €2,650 w naszym modelu). W szafach ograniczonych termicznie lub na obwodach jednofazowych decyduje to o tym, czy zmieszczą się cztery karty, czy dwie.
- Walidacja do centrum danych. L40 ma chłodzenie pasywne, walidację OEM u Supermicro/Dell/HPE oraz standardową pięcioletnią ścieżkę gwarancji dla centrów danych. Pro 6000 Workstation nie ma walidacji do pracy 24/7 w obudowie serwerowej; Server Edition ma, ale jest w kanale sprzedaży nowszy.
- Pułap niezawodności. L40 zaprojektowano z myślą o ciągłym obciążeniu serwerowym. Średni czas między awariami przy inferencji 24/7 jest wymiernie lepszy niż w wywodzącym się z rynku konsumenckiego 5090.
Uczciwa ocena: jeśli dla klienta dostępność liczy się bardziej niż surowe tok/s — branże regulowane, kontrakty SLA z dyżurem, wszystko, co traci pieniądze, gdy karta padnie w środku nocy — L40 jest wart gorszego wyniku tok/s na euro. W czystej relacji ceny do wydajności już nie.
Argumenty za L4
L4 to karta, o którą nikt nie pyta, a którą powinna kupić większość klientów. 24 GB, 72 W, pojedynczy slot, bez dodatkowego złącza zasilania, chłodzenie pasywne. Osiem sztuk mieści się w serwerze 1U. Szesnaście w 2U.
W czym L4 jest dobra:
- Obsługa modeli klasy 8B na dużą skalę. Llama 3 8B FP8 przy batchu 64 daje około 650 tok/s na kartę. Osiem kart L4 w jednej obudowie to 5,000 tok/s łącznie dla endpointu Llama 8B. Przy poborze 600 W po stronie GPU.
- Gęstość wielu replik. Każda L4 obsługuje niezależny model 8B. Osiem replik za load balancerem, zupełnie bez komunikacji między GPU. Awaria jednej karty zabiera 1/8 mocy, a nie całą usługę.
- Lokalizacje z ograniczoną mocą. Obwód 16 A uciągnie dwanaście kart L4 wraz z narzutem hosta. Ten sam obwód ledwo wystarczy na trzy karty 5090.
- Koszt miliona tokenów. Przy €0.12/Mtok dla 8B FP8 L4 jest tańsza niż jakiekolwiek API chmurowe dla tej samej klasy modeli.
W czym L4 wypada słabo: wszystko powyżej 13B, wszystko, co wymaga realnej przepustowości, i trenowanie w dowolnej postaci. L4 to wyspecjalizowana karta inferencyjna do modeli małych i średnich. Jeśli obciążenie się w tym nie mieści, lepiej ją pominąć.
Uczciwe porównanie z chmurą
Rachunek chmurowy dla porównywalnej konfiguracji. AWS p5.48xlarge (8× H100 SXM) kosztuje w cenniku on-demand $98.32/godz., czyli $12.29 za godzinę pracy jednego GPU. Wyspecjalizowane chmury AI (Lambda, RunPod, CoreWeave) liczą $2.00–$4.00 za godzinę H100 on-demand, a mniej przy zobowiązaniu rocznym.
Trzyletni koszt chmury on-demand dla jednego slotu inferencyjnego odpowiadającego H100:
- AWS on-demand: $12.29 × 8,760 × 3 = $323,000
- Chmura AI spot/rabatowana: $2.50 × 8,760 × 3 = $65,700
- Chmura AI zarezerwowana na rok: ~$1.80 × 8,760 × 3 = $47,300
Kentino on-premise, 8× Pro 6000 Server Edition: TCO ~€115,000 przez trzy lata dla ośmiu kart. Na kartę €14,400. To mniej więcej jedna czwarta najtańszej zarezerwowanej chmury z H100 przy porównywalnej przepustowości inferencji (Pro 6000 BW osiąga ~60–70% wyniku H100 SXM w obciążeniach niezależnych od NVLink).
Próg opłacalności wobec zarezerwowanego H100 w chmurze AI: maszyna on-premise z 8× Pro 6000 zwraca się przy mniej więcej 50% stałego wykorzystania w ciągu trzech lat. Poniżej tego progu lepiej wynajmować, powyżej — mieć na własność. Do tego samego rachunku dochodzi każdy poważny nabywca sprzętu on-premise i dlatego inferencja na własnym sprzęcie nie umarła w 2026 roku mimo obniżek cen w chmurze.
Macierz rekomendacji GPU według obciążenia
| Obciążenie | GPU pierwszego wyboru | Dlaczego |
|---|---|---|
| Llama 8B / Qwen 7B / Mistral 7B na dużą skalę | L4 (wiele sztuk) | Najlepsze tok/s/€ na małych modelach, najniższy pobór |
| Jeden użytkownik, klasa 32B, wrażliwość na opóźnienia | RTX 5090 | Najlepsza przepustowość/€, mieści się w INT4 |
| Wielu użytkowników, klasa 32B, nacisk na przepustowość | 2× RTX 5090 lub 1× Pro 6000 | Skalowanie replikami lub jedna karta, jeśli budżet pozwala |
| Inferencja 70B, jeden użytkownik, jakość FP8 | RTX Pro 6000 Blackwell | Jedyna karta mieszcząca 70B FP8 w jednym slocie |
| Inferencja 70B, wielu użytkowników, przepustowość | 4× Pro 6000 BW (repliki DP) | Liniowe skalowanie bez podatku TP na PCIe |
| Dostrajanie 70B (LoRA / QLoRA) | RTX Pro 6000 Blackwell SE | ECC, walidacja 24/7, treningowe KV mieści się w 96 GB |
| Trenowanie 70B od zera | poza ofertą Kentino | Wynająć H100/B200 z NVLink, a wagi przenieść na własny sprzęt |
| Inferencja plus lekkie trenowanie, obiekt regulowany | L40 | ECC, niezawodność w pracy ciągłej, walidacja do centrum danych |
| Napięty budżet mocy w szafie, gęstość 1U | L4 (8× na 1U) | 72 W, pojedynczy slot, ECC niepotrzebne do inferencji |
| Inferencja modelu gęstego 405B | 3× Pro 6000 BW (PP) | Jedyna droga na sprzęcie Kentino; zob. K03 |
Uczciwa ocena
Większość klientów Kentino zaczyna od pytania, która karta jest najszybsza. Dla obciążenia, które naprawdę mają — model czatowy 7B lub 8B, może model rozumujący 32B, może model wizyjny klasy 7B–13B — właściwą odpowiedzią jest L4 albo 5090, a nie flagowiec. Dopłata do Pro 6000 Blackwell w naszym cenniku to €5,000–€7,000 na kartę. Przy czterech kartach w konfiguracji daje to €20,000–€28,000 za VRAM, który klient opłaca i z którego nie korzysta.
Zadaniem jest zapytać, jakie modele, przy jakiej liczbie równoczesnych sesji i przy jakim oknie kontekstu — i na tej podstawie dobrać sprzęt. Mniejsze zamówienie, ale klient wróci, gdy będzie skalował.
Co zrobić dalej
Przy doborze konfiguracji warto przejść te kroki po kolei:
- Wypisać każdy model, który trzeba obsłużyć, wraz z kwantyzacją i kontekstem. Dosłownie na kartce. Llama 3.3 70B INT4 @ 8K. Qwen 32B INT4 @ 32K. Llama 8B FP8 @ 16K. Bez tej listy każdy kolejny krok to zgadywanie.
- Obliczyć największe zapotrzebowanie na VRAM dla pojedynczej instancji (wagi + KV przy docelowej liczbie równoczesnych sesji). To dolna granica VRAM na kartę.
- Obliczyć docelową przepustowość tok/s w trybie ciągłym. Liczba równoczesnych użytkowników × tokeny na sekundę na użytkownika × współczynnik obciążenia. To wyznacza liczbę kart.
- Przypisać wynik do konkretnej karty. Jeśli zapotrzebowanie < 32 GB → 5090 lub L4. Jeśli < 48 GB → L40 albo kilka kart 5090. Jeśli 48–96 GB → Pro 6000 Blackwell. Jeśli > 96 GB → wiele kart w PP, a nie w TP.
- Policzyć TCO na trzy lata przy rzeczywistym wykorzystaniu. Przy współczynniku obciążenia < 30% warto jeszcze raz rozważyć chmurę. Przy > 50% własny sprzęt wygrywa wyraźnie.
- Dodać 30% zapasu do liczby GPU, jaka wyjdzie z obliczeń. Rzeczywiste obciążenia rosną, modele rosną, a zapotrzebowanie na cache KV niemal zawsze bywa niedoszacowane.
Kolejne artykuły z tej serii analizują te same liczby pod innym kątem: koszt miliona tokenów w rozbiciu na własny sprzęt i chmurę (T02) oraz ekonomia inferencji ciągłej wobec szczytowej (T03). Podstawy doboru GPU opisano w W07, a wybory dotyczące równoległości, które kształtują TCO przy wielu GPU, w K03.
Jedno zdanie do zapamiętania: większość klientów pyta, co jest najszybsze, zamiast zapytać, co jest najtańsze przy ich obciążeniu. Najszybsza karta rzadko bywa najtańszą odpowiedzią.
To część Kentino Wiki — serii referencyjnej o mocy obliczeniowej AI, robotyce i systemach, które je łączą. Uwagi i sprostowania prosimy kierować na info@kentino.com.