Anatomie čtyřnohého robota
Sdílet
Čtyřnohý robot roku 2026 je technicky nejvyzrálejší třída kráčející platformy, kterou si dnes můžete koupit. Humanoidi se pořád dohadují o návrhu rukou a uspořádání trupu; u čtyřnohých je hotovo. Dvanáct aktuátorů, tři na nohu, hloubková kamera na těle, horní paluba pro senzory nebo rameno, baterie s rychlou výměnou, Wi-Fi zpět na základnovou stanici. Zajímavé rozdíly už nejsou v topologii nohou — jsou v krytí IP, nosnosti, zásobování náhradními díly a cenovce.
Referenční sadou v tomto článku je osm platforem, které si český kupující v roce 2026 reálně pořídí: Unitree B2, Unitree B2-W, Unitree Go2, Unitree Go2-W, DeepRobotics X30, DeepRobotics Lite3, Anybotics ANYmal D a Boston Dynamics Spot. Zhruba pokrývají rozpětí od $2,800 do $200,000 v plné konfiguraci. To je 70× rozpětí za něco, co na marketingových fotkách vypadá jako totéž zvíře. Na rozdílech přitom hodně záleží.
Topologie nohou — proč všichni skončili u 3 DoF na nohu
Čtyřnozí roboti se sjednotili na stejném návrhu nohy zhruba před šesti lety a nikdo nemá dobrý důvod se odchýlit. Každá noha má tři aktivní klouby: abdukci/addukci kyčle (do stran), flexi/extenzi kyčle (dopředu/dozadu) a koleno. To dává celkem 12 aktivních kloubů — dvanáct, ani víc, ani míň, u všech výše uvedených platforem.
Co se mění, je chodidlo. Tři rodiny:
- Bodová chodidla s poddajnou gumovou podložkou. Výchozí volba. Levná, vyměnitelná, bez aktuátoru, v pohodě na vnitřních podlahách, štěrku, udusané hlíně i schodech.
- Kolová chodidla (hybrid). Poháněná kola na konci každé nohy. Kráčí v terénu, jede po rovině. Unitree Go2-W a B2-W, varianty má i DeepRobotics, Swiss-Mile takto upravuje ANYmal. Přidává další 4 aktivní DoF (jeden na kolo), takže B2-W je fakticky 16DoF platforma.
- Kloubové chodidlo. U komerčních jednotek vzácné; potkáte ho ve výzkumných článcích. Přidává DoF v kotníku pro lepší kontakt se zemí. U sériové jednotky nestojí kabeláž za to, pokud úkolem není extrémní terén.
Kolové chodidlo není trik. V rovinném nebo zpevněném prostředí ztrojnásobí efektivní dojezd a sníží spotřebu na metr na polovinu. B2-W má udávaných 50 km na jedno nabití se 40 kg, zatímco kráčející B2 asi 20 km bez nákladu. Pro inspekční trasy s dlouhými chodbami nebo zpevněným příjezdem je hybrid správná odpověď.
Srovnání nohou a pohybu:
| Platforma | DoF nohou | DoF kol | Celkem DoF | Typ chodidla | Max. rychlost |
|---|---|---|---|---|---|
| Unitree Go2 | 12 | 0 | 12 | Bodové + guma | 5 m/s |
| Unitree Go2-W | 12 | 4 | 16 | Kolové chodidlo | ~5 m/s chůze, jízda rychleji |
| Unitree B2 | 12 | 0 | 12 | Bodové + guma | >6 m/s |
| Unitree B2-W | 12 | 4 | 16 | Kolové chodidlo | 5.6 m/s jízdou (20 km/h) |
| DeepRobotics Lite3 | 12 | 0 | 12 | Bodové + guma | 4.7 m/s |
| DeepRobotics X30 | 12 | 0 | 12 | Bodové + guma | >4 m/s |
| Anybotics ANYmal D | 12 | 0 | 12 | Bodové + poddajné | 1.2 m/s |
| Boston Dynamics Spot | 12 | 0 | 12 | Bodové + guma | 1.6 m/s |
Dvě věci stojí za povšimnutí. Zaprvé, čínské platformy jsou dramaticky rychlejší než západní průmyslové jednotky. B2 zvládá 6 m/s, Spot končí na 1.6 m/s a ANYmal D na 1.2 m/s — ne proto, že by Boston Dynamics a Anybotics neuměly postavit rychlého robota, ale protože jejich zákazníci z ropy, plynu a inspekcí nechtějí stroj běhající rychlostí 6 m/s kolem živého zařízení. Maximální rychlost je výzkumná metrika, ne průmyslová. Zadruhé, kolové chodidlo znamená 16DoF platformu — čtyři skutečné motory, které potřebují napájení, řízení a zpětnou vazbu a bývají u kolových jednotek první na odchod.
Aktuátory — QDD napříč celou třídou
Kvazi-přímý pohon (QDD) je v této velikostní třídě univerzální. BLDC motor s vnějším rotorem, převodovka s nízkým poměrem (5:1 až 10:1), zpětně hnatelná, odolná rázům. Článek o humanoidech (R01) jde do větší hloubky. U čtyřnohých je argumentace ještě čistší: nohy musí být lehké, dynamické a odolné nárazu; QDD dodá všechno troje.
Špičkový moment na kloub se pohybuje od 30 N·m na kyčli Go2 po 360 N·m na koleni B2 a téměř přesně koreluje s hmotností platformy. Spot a ANYmal D leží uprostřed — jsou dimenzované na průmyslovou nosnost, ne na rekordní rychlost. Hydraulické aktuátory z této třídy zcela zmizely; Spot od Boston Dynamics je elektrický a vždy byl.
Výpočetní výkon na palubě
Stejné rozdělení na dva počítače jako u humanoidů: realtimový řídicí procesor motorů uzavírající kloubovou smyčku na 500 Hz až 1 kHz a k tomu aplikační procesor pro vnímání, SLAM a jakékoli lokální ML. Řídicí jednotka motorů se téměř nikdy neinzeruje; aplikační procesor ano.
| Platforma | Aplikační výpočet | TOPS (INT8) |
|---|---|---|
| Unitree Go2 (spotřebitelská) | Pouze 8jádrové ARM CPU, bez NPU | n/a |
| Unitree Go2 EDU | + Jetson Orin Nano (~40 TOPS) | ~40 |
| Unitree Go2 EDU+ | + Jetson Orin NX (100 TOPS) | 100 |
| Unitree Go2-W (U4/ENT) | Jetson Orin NX 16 GB (100 TOPS) | 100 |
| Unitree B2 | Intel i5 + Intel i7 + Jetson Orin NX (až 3× moduly) | až 300 |
| Unitree B2-W | Stejné jako B2 | až 300 |
| DeepRobotics Lite3 | Základ ARM CPU; Jetson Orin Nano/NX volitelně | 40–100 |
| DeepRobotics X30 | Interní výpočetní deska; volitelná integrace Jetson Orin/Xavier | liší se |
| Anybotics ANYmal D | x86 PC (třída Intel i7) + pomocné desky | těžiště v CPU |
| Boston Dynamics Spot | x86 PC uvnitř; volitelný payload NVIDIA (CORE I/O, payloady s GPU) | podle payloadu |
Vzorec, který stojí za pojmenování: západní průmyslové jednotky (Spot, ANYmal) se dodávají se silným x86 jádrem pro autonomní software a GPU výkon berou jako payload, ne jako součást podvozku. Čínské jednotky pro výzkum (Go2 EDU, B2) mají Jetson přímo na páteři. Oba přístupy fungují; první je přívětivější pro firemní IT, druhý pro robotiky, kteří jedou v PyTorch.
Palubní Jetson Orin NX (100 TOPS) zvládne 360° LiDAR SLAM na 10 Hz, YOLOv8-s na čelní kameře na 30 FPS, 7B INT4 LLM na 15–25 tok/s a malý VLM (Qwen2.5-VL 3B) v použitelném tempu. Neutáhne 70B LLM, seriózní 72B VLM ani žádný trénink. Přesně o této mezeře je I01 — čtyřnohý robot řeší lokální autonomii na palubě, těžké přemýšlení obstará GPU server přes Wi-Fi 6E.
Senzorická výbava
Každý moderní čtyřnohý robot přichází se stejným nákupním seznamem a k tomu s doplňky podle platformy. Základní sada:
| Senzor | Úloha |
|---|---|
| 9osá IMU | Rovnováha, orientace, stav chůze |
| Enkodéry kloubů (dvojité) | Poloha + rychlost na kloub |
| Kontakt chodidla (silový nebo z IMU) | Událost dotyku se zemí pro každou nohu |
| Čelní RGB-D kamera | Hloubka + barva pro překážky a klasifikaci terénu |
| Mikrofon + reproduktor | Hlasové povely, upozornění |
| Rádio Wi-Fi + Bluetooth | Komunikace |
Volitelné doplňky, které oddělují jednotlivé třídy:
- 3D LiDAR (na horní palubě). Unitree 4D LiDAR L1 standardně na Go2 EDU a B2; Hesai XT16 na Go2-W Ultimate (dosah 120 m, ±1 cm); Velodyne / Robosense / Ouster na ANYmal D a Spot jako payload. Nejdůležitější jediný parametr, který si přečtěte.
- Zadní RGB-D kamera. Standard na Spotu a ANYmalu D, volitelně na B2 a X30. Záleží na ní, když robot couvá nebo jede chodbou.
- Termokamera. Volitelný payload na X30, ANYmalu D i Spotu. Pro elektro a strojní inspekce povinnost.
- Optika s natáčením a zoomem. Referencí je Spot Cam 2 (leden 2026): 4K, 25× zoom, integrovaná radiometrická termokamera, 360° sféra. ANYmal D nabízí ekvivalent.
- Tlaková čidla v chodidlech. Spot a ANYmal D mají skutečné tenzometrické snímače; Unitree a DeepRobotics odvozují kontakt z IMU a momentu v kloubech. Na kluzkém povrchu jsou tenzometry spolehlivější.
Go2 EDU + LiDAR L1 stačí na vnitřní mapování a výzkumnou laboratoř. Na venkovní průmyslovou inspekci s 360° hloubkou, termovizí a optickým zoomem se díváte po Spotu nebo ANYmalu D — a cena tomu odpovídá.
Baterie, výdrž, výměna za chodu
Tady čtyřnozí nad humanoidy vítězí: výměna baterie za chodu je norma, ne výjimka, a výdrže jsou delší, protože robot nebojuje s gravitací o to, aby zůstal stát.
| Platforma | Baterie | Udávaná výdrž | Výměna za chodu |
|---|---|---|---|
| Unitree Go2 | ~8 Ah | 1–2 hod | Rychlá výměna |
| Unitree B2 | ~45 Ah / 58 V (~2.6 kWh) | 4 hod s 20 kg, 5 hod bez nákladu | Rychlá výměna |
| Unitree B2-W | >2 kWh, 58 V | 25 km se 40 kg, 50 km v rozšířené verzi | Rychlá výměna |
| DeepRobotics Lite3 | ~7 Ah | 1.5–2 hod | Rychlá výměna |
| DeepRobotics X30 | Velký paket | 2.5–4 hod, hlídka 10+ km | Za chodu |
| Anybotics ANYmal D | ~700 Wh | 2–4 hod | Za chodu |
| Boston Dynamics Spot | Baterie vyměnitelná za chodu (605 Wh nom.) | 90 min nominálně, 60–120 min v praxi | Skutečná výměna za chodu (dvě baterie) |
Skutečná výměna za chodu — robot běží dál, zatímco měníte paket — je podpisová funkce Spotu a je dostupná i na ANYmalu D. Unitree a DeepRobotics tomu říkají „rychlá výměna“, protože jednotka musí být v bezpečné poloze (sedí na zádních kloubech). U nepřetržitých hlídek, kde si nemůžete dovolit třicetivteřinový výpadek, obstojí jen západní jednotky. Počítejte minimálně se dvěma bateriemi na robota, se třemi při dlouhých směnách.
Krytí IP — skutečná dělicí čára pro venkovní průmysl
Tohle je parametr, který odděluje „výzkumného psa“ od „průmyslového“ zřetelněji než cokoli jiného.
| Platforma | Krytí IP | Reálné venkovní použití |
|---|---|---|
| Unitree Go2 (spotřebitelská) | IPX4 (stříkající voda) | Slabý déšť, bez ponoření, raději uvnitř |
| Unitree Go2 EDU | IP54 (některé varianty) | Prach, stříkající voda; ne do deště ani na mokrá staveniště |
| Unitree B2 / B2-W | IP67 | Prachotěsné, krátké ponoření; venkovní průmysl v pořádku |
| DeepRobotics Lite3 | IP54 | Vnitřní / lehké venkovní |
| DeepRobotics X30 | IP67, -20 °C až +55 °C | Plný venkovní průmysl, i v mrazu |
| Anybotics ANYmal D | IP67 | Plný venkovní průmysl |
| Anybotics ANYmal X | IP67 + ATEX (nevýbušné) | Certifikováno pro prostředí s nebezpečím výbuchu (ropa a plyn) |
| Boston Dynamics Spot | IP54 | Prach, stříkající voda; veřejné fotky v dešti jsou pravé, ale Spot není určen k ponoření |
Dvě věci, které je dobré vědět. Spot má nižší krytí IP než Unitree B2. To lidi překvapuje. Boston Dynamics postavily autonomii a zásobování náhradními díly; podvozek je dimenzovaný na běžné průmyslové počasí, ne na monzun. ANYmal D jde dál. ANYmal X (nevýbušné provedení) je ve své vlastní lize pro práci v rafineriích. A IP67 neznamená „vezmi ho plavat“ — znamená prachotěsnost a 30minutové ponoření do 1 m. Trvalý déšť na pohybujícím se robotu s pracujícím těsněním si nakonec cestu dovnitř najde.
Třídy nosnosti
Právě na nosnosti je cenová třída poznat. Spotřebitelské a výzkumné jednotky nesou senzory. Průmyslové nesou senzory plus seriózní rameno nebo zakázkovou inspekční sestavu.
| Platforma | Nosnost při chůzi | Ve stoje / staticky | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Unitree Go2 | 3–5 kg | 8 kg | Spotřebitelská / vývojová |
| Unitree Go2-W | 5–8 kg | ~10 kg | Kolová chodidla, mírně vyšší |
| Unitree B2 | 40 kg trvale, 60+ ve špičce | 120 kg | Průmyslová třída |
| Unitree B2-W | 40 kg trvale | 120 kg | Stejný podvozek, hybridní pohyb |
| DeepRobotics Lite3 | 2.5–4.5 kg | ~7 kg | Výzkum |
| DeepRobotics X30 | 15 kg trvale, 40 kg ve špičce | 85 kg | Průmysl pro těžký provoz |
| Anybotics ANYmal D | 10–15 kg | ~30 kg | Průmyslová inspekce |
| Boston Dynamics Spot | 14 kg | ~14 kg | Plus Spot Arm (dílčí payload 11 kg) |
Všimněte si rozdílu mezi trvalou a špičkovou hodnotou. Čísla spotřebitelské třídy jsou zhruba poctivá; „statické“ hodnoty průmyslové třídy (120 kg u B2 ve stoje) jsou reálné, ale pro jakýkoli pohyb nepodstatné — platforma pod takovou hmotností neujde ani krok. Čtěte číslo trvalé nosnosti při chůzi, ne titulek.
Zvládání terénu
Marketingová tvrzení tady bývají dost volná. Poctivá, pozorovaná schopnost:
| Schopnost | Spotřebitelské (Go2 / Lite3) | Průmyslové (B2 / X30 / ANYmal D / Spot) |
|---|---|---|
| Hladký interiér | Výborné | Výborné |
| Schody (běžné, 18–20 cm) | Ano, spolehlivě | Ano, spolehlivě (Spot stoupá i klesá s ramenem autonomně) |
| Schody (průmyslové, 40 cm) | Na hraně | Ano (B2 předvedeno, ANYmal D certifikováno) |
| Svahy 30–45° | Ano | Ano |
| Sypký štěrk | V pořádku při nízké rychlosti | Dobré |
| Sníh / led | Špatné | Na hraně — nakonec uklouznou všechny platformy |
| Mokrý kovový rošt | Špatné | V pořádku s gumovými chodidly |
| Písek / sypké duny | Ne | Na hraně |
Co nezvládá dobře žádný čtyřnohý robot: hluboký sníh, vodu hlubší než chodidlo, mokrý kov v zimě nebo terén s převisy, které plánovač neuvidí. Úzká točitá schodiště, kde je stupeň kratší než podložka chodidla, sežerou je všechny.
Komunikace
| Spoj | Využití |
|---|---|
| Wi-Fi 6 / 6E | Výchozí spoj do LAN a na jakýkoli externí výpočetní výkon |
| Bluetooth 5.x | Párování, ovladač, mobilní aplikace |
| 4G / 5G dongle | Volitelně, pro venkovní nasazení a více lokalit |
| Kabelové připojení | Vývoj na většině platforem; u průmyslových jednotek vzácné |
Wi-Fi 6E je praktické minimum, pokud počítáte s výpočty mimo robota. Spot, ANYmal D i X30 bez problémů pojedou na privátním LTE/5G modemu, což je cesta, kterou volí většina průmyslových nasazení na více lokalitách — robot se připojí k privátní mobilní síti u zákazníka a inspekční data se synchronizují na centrální server. Vývoj po drátovém Ethernetu je nejběžnější na jednotkách Unitree EDU při práci s SDK; průmyslové jednotky počítají s vývojem v simulaci a bezdrátovým nasazením.
Manipulace — když má pes rameno
Tohle je funkce, která z čtyřnohého robota udělá místo „senzorové platformy“ stroj, který „něco udělá“. Seriózní rameno nabízejí tři platformy:
- Boston Dynamics Spot Arm. 7 DoF, nosnost 11 kg, ~$65k zvlášť. Otevírá dveře, otáčí ventily, zvedá drobné předměty. Vyzrálá autonomie, funkční ukázky v SDK.
- Unitree B2 s ramenem Z1 (nebo od třetí strany). 6 DoF, nosnost 5 kg, přišroubuje se na horní palubu. Levnější, ale méně integrované; manipulační stack si napíšete sami.
- Anybotics ANYmal D s manipulačním payloadem. Integrace na míru každého nasazení s několika dodavateli ramen pro inspekční úkoly (tlačítka, ventily).
DeepRobotics ukázal X30 s ramenními payloady ve výzkumném kontextu, ale nejde o produktové SKU. Unitree Go2 s ramenem je výzkumná kuriozita — platforma je příliš malá na to, aby unesla použitelné rameno. Pokud Vaše úloha zahrnuje interakci typu „sáhni na to“, díváte se po Spotu. Na pouhé nesení senzorů poslouží i levnější platformy.
Cenové hladiny, 1. čtvrtletí 2026
Přibližné ceníkové / tržní ceny v USD, bez DPH a bez dopravy. Tam, kde výrobce ceny nezveřejňuje, je použit ceník distributora. Berte jako orientační.
| Platforma | Ceník USD | Přibližně EUR | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Unitree Go2 Air | $2,590 | ~€2,400 | Spotřebitelský vstup |
| Unitree Go2 Pro | ~$2,800 | ~€2,600 | Spotřebitelský vrchol |
| Unitree Go2 EDU | $3,790 | ~€3,500 | + Jetson, přístup k SDK |
| Unitree Go2 EDU+ | $5,490 | ~€5,000 | Orin NX 100 TOPS |
| Unitree Go2-W U4 | $20,999 | ~€19,400 | Kolová chodidla + LiDAR XT16 |
| Unitree Go2-W ENT-U2 | $29,999 | ~€27,700 | Podniková verze s kolovými chodidly |
| DeepRobotics Lite3 (Basic) | ~$8,000 | ~€7,400 | Výzkumný vstup |
| DeepRobotics Lite3 (Pro/LiDAR) | $12,000–$18,000 | ~€11–17k | Výzkum s LiDARem |
| Unitree B2 | ~$50,000–$70,000 | ~€46–65k | Průmyslová třída |
| Unitree B2-W | ~$70,000–$90,000 | ~€65–83k | Hybridní pohyb |
| DeepRobotics X30 | $40,000–$60,000 | ~€37–55k | Průmyslová inspekce |
| Boston Dynamics Spot (Explorer) | $74,500 | ~€69,000 | Robot + 2 baterie + tablet |
| Boston Dynamics Spot + Arm | ~$140,000 | ~€130,000 | S ramenem se 7 DoF |
| Boston Dynamics Spot (plná výbava) | $150,000–$195,000 | ~€140–180k | Rameno + Cam 2 + termokamera |
| Anybotics ANYmal D | $150,000–$200,000+ | ~€140–185k+ | Průmysl, cena na vyžádání |
| Anybotics ANYmal X | $200,000+ | ~€185k+ | Nevýbušné, certifikováno pro prostředí s nebezpečím výbuchu |
Poctivé shrnutí. Pod $10k si koupíte vývojářskou hračku (základní Go2, Lite3 Basic). $10–30k je sladké místo výzkumné třídy (Go2 EDU+, Go2-W, Lite3 s LiDARem) — Jetson na palubě, slušný LiDAR, opravdové SDK. $40–90k je průmyslová třída, kde žijí Unitree B2 a DeepRobotics X30; fyzicky stejné schopnosti jako západní jednotky za poloviční cenu, ale s tenčím zásobováním díly a podporou mimo Asii. Nad $100k je hladina Spot / ANYmal, kde platíte za autonomní software, manipulaci a deset let zkušeností s integrací. Cenová propast je reálná, propast ve schopnostech je reálná a propast v síti podpory je ze všech největší.
V čem se platformy liší
Mapa po jedné řádce:
- Unitree Go2 — vývojářská hračka, ve třídě EDU+ pak výzkumná platforma. Správný robot na učení.
- Unitree Go2-W — hybridní pohyb pro vnitřní a zpevněné prostředí; levný způsob, jak mít LiDAR a kolová chodidla v jednom balení.
- Unitree B2 — čínská jednotka průmyslové třídy, IP67, 60 kg, nejrychlejší v tomto seznamu, nejnižší cena na kilogram nosnosti.
- Unitree B2-W — stejný podvozek na kolových chodidlech, volba pro hlídky na dlouhé vzdálenosti.
- DeepRobotics Lite3 — nejlevnější výzkumný pes s LiDARem, věrohodným SDK a příběhem kolem ROS 2.
- DeepRobotics X30 — plně průmyslová jednotka, IP67, do mrazu, za poloviční cenu západních ekvivalentů.
- Anybotics ANYmal D — švýcarská průmyslová jednotka, hluboká autonomie, IP67, víceleté referenční nasazení v ropě, plynu a energetice.
- Boston Dynamics Spot — etalon autonomie, etalon manipulace, nejvyzrálejší SDK a v plné výbavě nejdražší volba.
Pokud chcete jednu větu na platformu: Go2 = cena, B2 = rychlost za peníze, X30 = průmysl za peníze, ANYmal = odolnost, Spot = ekosystém.
Realita údržby
Čtyřnozí roboti se opotřebovávají v předvídatelném pořadí: nejdřív podložky chodidel (levné, čtvrtletně), pak kolenní QDD moduly (servisní interval 2,000–4,000 hodin při dynamickém provozu), pak kabeláž v kyčlích (únava z vibrací, u těžkých jednotek jedna porucha za čtvrtletí), pak motory v nábojích kol u variant s kolovými chodidly a nakonec bateriové pakety (300–500 cyklů, než klesne kapacita, tedy 6–12 měsíců u flotily s výměnou za chodu). Konektory LiDARu trpí únavou; termo a optické payloady se rozlaďují a chtějí roční kalibraci.
Na této úrovni rozhoduje dostupnost dílů od výrobce. Nejvyzrálejší kanál má Unitree. DeepRobotics se v Evropě rychle zlepšuje. Anybotics (se sídlem v Curychu) i Boston Dynamics mají silnou evropskou podporu. Dodací lhůty pro Prahu a Brno: 1–2 týdny u Unitree a DeepRobotics, 2–4 týdny u Anybotics, podobně u Spotu.
Kde do toho zapadá Kentino
Stejně jako v článku o humanoidech: Kentino je český channel partner a co-sell na straně výpočetního výkonu. Čtyřnohé roboty neprodáváme. Stavíme on-premise inferenční servery Kentino AI (4× nebo 8× RTX 5090 nebo RTX Pro 6000 Blackwell, hostitel EPYC nebo Xeon), se kterými flotila čtyřnohých robotů komunikuje přes Wi-Fi 6E nebo privátní mobilní síť. Vztah je stejný jako u humanoidů: robot si bezpečnost a lokální autonomii řeší na palubě, těžké přemýšlení přistane na GPU serveru a inferenční server je týž bez ohledu na to, jestli je klientem Go2, nebo Spot.
Výpočet párování — která třída inferenčního serveru sedne které flotile robotů — najdete v I01 a prohloubíme ho v I05 (referenční sestava se seznamem dílů a benchmarky).
Co dělat dál
Pokud zvažujete čtyřnohého robota, než utratíte peníze, stojí za to zodpovědět tyto otázky:
- Jaké je prostředí? Vnitřní laboratoř, vnitřní provoz, venkovní provoz, drsné venkovní prostředí, prostředí s nebezpečím výbuchu. Z toho plyne potřebné krytí IP a z něj třída stroje.
- Jaká je nosnost? Jen senzory (5–10 kg), inspekční sestava (10–20 kg), těžký náklad (30+ kg). Tím se zúží třída platformy.
- Potřebujete manipulaci? Pokud ano, Spot nebo B2 s ramenem. Pokud ne, cokoli ze seznamu.
- Jak dlouho má robot běžet na jednu směnu? Pod 90 minut — kterýkoli. Nepřetržitá hlídka — jen skutečná výměna za chodu (Spot, ANYmal D, případně X30 s výměnou za chodu).
- Jaká třída terénu? Běžné schody a rampy — všechny. Průmyslové 40cm schody, rampy, smíšený venkovní terén — jen průmyslová třída. Hybridní kolová chodidla na dlouhé zpevněné úseky.
- Jaký je požadavek na palubní výpočet? Jetson Orin NX (100 TOPS) na palubě, pokud chcete realtimový SLAM z více kamer a malý VLM. Jen CPU, pokud vše odesíláte na server.
- Jaký je plán pro výpočty mimo robota? Cloud, on-premise, hybrid. Rozhodněte se před podpisem objednávky (viz I01).
- Jak je to s náhradními díly? Vyžádejte si nabídku na náhradní kolenní modul, bateriový paket a sadu podložek chodidel — včetně dodací lhůty. Pokud dodavatel nenacení, je to odpověď sama o sobě.
- Jak je to s SDK? Otevřený ROS 2 wrapper (Unitree, DeepRobotics, Boston Dynamics), nebo uzavřený proprietární stack. Uzavřené stacky přivážou Vaši integrační roadmapu k výrobci.
- Počítáte i s místem? Nabíjecí dok, síť (minimálně AP s Wi-Fi 6E, u náročného venkovního provozu privátní 5G), bezpečný pracovní prostor a místo, kam odložit 2–3 bateriové pakety na nabíječkách.
Pokud neumíte odpovědět alespoň na šest z nich, nejste na nákup připraveni. Promluvte si nejdřív s integrátorem, nebo si výzkumnou jednotku na týden pronajměte.
Třída čtyřnohých robotů je vyzrálá. Rozdíly mezi platformami už nejsou o topologii nohou — jsou o krytí IP, zásobování náhradními díly, ekosystému manipulace a ceně. Marketingová fotka není ten robot. Certifikát IP67 ano.
Toto je součást Kentino Wiki, referenční série o AI výpočtech, robotice a systémech, které je propojují. Komentáře a opravy uvítáme na info@kentino.com.