Jednofázové vs. třífázové napájení pro AI výpočty

První rozhovor, který zhatí stavbu AI serveru, se netýká GPU. Týká se zásuvky ve zdi. Někdo objedná server s 8 GPU, přijede technik, podívá se na dostupný okruh a projekt se na tři týdny zastaví, než elektrikář místnost předělá. Tento článek je verzí onoho rozhovoru, kterou chcete absolvovat předtím, než podepíšete objednávku.

Je určen nákupčím, vedoucím laboratoří a integrátorům v Evropě, kteří potřebují rozhodnout, zda stávající elektroinstalace stačí, nebo zda patří na soupisku materiálu i upgrade na třífázový přívod. Nepředpokládáme u Vás žádné znalosti silnoproudu — ale budeme upřímní v tom, kde na výpočtech opravdu záleží.

Základy střídavého proudu v nejmenší dávce, která dává smysl

U střídavého proudu v zásuvce stojí za to znát tři čísla.

Napětí. Tlak, jakým síť žene elektrony. Evropa jede na jmenovitých 230 V mezi fází a nulovým vodičem. Severní Amerika na 120 V u běžných zásuvek a 208 V nebo 240 V u výkonnějších spotřebičů. Napětí se měří mezi dvěma vodiči — buď mezi „živým“ vodičem a nulou, nebo mezi dvěma živými vodiči různých fází.

Frekvence. Kolikrát za sekundu sinusovka střídavého proudu změní směr. 50 Hz v Evropě a většině Asie, 60 Hz v Severní Americe a u několika výjimek. Pro serverové zdroje to skoro nehraje roli — prakticky všechny moderní spínané zdroje zvládnou obojí. Důležité to ale je pro motory, transformátory a jakékoli zařízení závislé na synchronní frekvenci.

Proud. Kolik elektronů za sekundu proteče. Měří se v ampérech. Hodnota jističe, kterou na okruhu vidíte (16 A, 32 A, 63 A), je maximální trvalý proud, který vodič a jistič bezpečně unesou.

Výkon, tedy to, co skutečně pohání Vaše GPU, je napětí × proud. Při 230 V a 16 A dostanete teoretickou kapacitu 3,680 W. V praxi se trvalý odběr ve většině jurisdikcí omezuje na 80 % hodnoty jističe, takže okruh s 16 A zvládne zhruba 2,950 W trvalé zátěže. Toto číslo si zapamatujte — je to nejčastěji citovaný údaj v celém článku.

Jednofázový, split-phase a třífázový rozvod

Síť dodává výkon jako tři sinusovky, každou posunutou o 120° proti ostatním. Co dostanete v zásuvce, závisí na tom, jak byla budova od transformátoru zapojena.

Třífázový přívod (L1, L2, L3, N, PE)
  • L1 — fáze 1, živý vodič
  • L2 — fáze 2, živý vodič (posun 120°)
  • L3 — fáze 3, živý vodič (posun 240°)
  • N — nulový vodič (společný zpětný)
  • PE — ochranný vodič
→ rozvody v budově
V zásuvce
  • Jednofázový: L1 + N — 230 V
  • Třífázový: L1+L2+L3 + N — 400 V mezi fázemi / 230 V fáze-nula

Jednofázový rozvod. Jeden živý vodič a jeden nulový. Takto vypadá každá evropská domácí zásuvka: 230 V mezi fází a nulou, jeden jistič, jeden okruh. Jednoduché, všudypřítomné, kapacitně omezené. Okruh „jednofázový 16 A“ je v EU standardní obývákovou zásuvkou.

Split-phase. Severoamerická zvláštnost: sekundár transformátoru 240 V se středovým vývodem na nulu, který dává 120 V na každé polovině a 240 V přes obě. Takto se v USA napájí sušička prádla nebo nabíječka elektromobilu. V Evropě neexistuje. Když americké fórum píše „240 V“, myslí tím téměř vždy split-phase 120/240 V, nikoli evropských jednofázových 230 V. Rozvody, jističe i zásuvky jsou jiné. Uvádíme to jen proto, abyste si rady z internetu ze zdrojů z USA nepletli s evropskou realitou.

Třífázový rozvod. Tři živé vodiče (L1, L2, L3) plus společný nulový vodič. V Evropě je standardem 400 V mezi libovolnými dvěma fázemi a 230 V z každé fáze na nulu. Třífázová zásuvka Vám tedy dává obojí — vysoké třífázové napětí pro velké motory a PDU a zároveň tři nezávislé jednofázové okruhy 230 V, pokud ji správně rozdělíte. Na tomto formátu běží každá průmyslová instalace, každé datacentrum i každá pořádná dílna.

Třífázové výpočty ve verzi, kterou potřebujete:

Veličina Vzorec Příklad (400 V, 16 A)
Napětí fáze-nula V_LN = V_LL / √3 400 / 1.732 ≈ 230 V
Celkový třífázový výkon P = √3 × V_LL × I × PF 1.732 × 400 × 16 ≈ 11.1 kW
Výkon na fázi vůči nule P_fáze = V_LN × I 230 × 16 ≈ 3.7 kW
Celkový výkon jako 3× jednofázový 3 × P_fáze 3 × 3.7 ≈ 11.1 kW

Hlavní sdělení: třífázový okruh 400 V 16 A přenese stejných 11 kW, které by jinak vyžadovaly jednofázový přívod 230 V s 48 A. Stejná měď, trojnásobný výkon, vyvážená zátěž na nulovém vodiči.

Realita elektroinstalací v EU

Typ instalace Obvykle dostupné okruhy Celkem využitelné trvale
Bytová jednotka 1–4× 230 V 16 A jednofázově 3–12 kW
Rodinný dům 1× 400 V 25–32 A třífázově + podružné okruhy 14–22 kW
Malá kancelář / laboratoř (jeden přívod) 230 V 16 A nebo 32 A jednofázově 3–7 kW
Malá kancelář / laboratoř (třífázově) 400 V 25 A nebo 32 A třífázově 17–22 kW
Dílna / lehký průmysl 400 V 32 A nebo 63 A třífázově 22–43 kW
Průmysl / kolokace / datacentrum 400 V 63 A+ třífázově, více přívodů 43 kW+ na rack

Jde o typické, nikoli zaručené hodnoty. První, co před dimenzováním serverové instalace uděláte, je podívat se na skutečný rozvaděč a spočítat okruhy — ne na to, co by budova „měla“ mít.

Několik věcí, na kterých nákupčí narazí:

  • Byt se zásuvkou 400 V pro sporák není třífázová instalace. Některé byty v EU mají jednu třífázovou zásuvku zapojenou pro indukční desku nebo průtokový ohřívač. Takový okruh nelze rozumně využít pro napájení inferenčního serveru bez přepojení a samostatného jističe.
  • Samotné „32 A“ nic neznamená. Jednofázový okruh 32 A při 230 V znamená ~7.4 kW. Třífázový okruh 32 A při 400 V znamená ~22 kW. Na napětí záleží stejně jako na proudu.
  • Jistič není jediným limitem. Průřez vodiče, přívod do rozvaděče z ulice i hlavní jistič budovy — to vše omezuje Vaši skutečnou kapacitu. Okruh s 32 A za hlavním jističem 25 A vypne dřív nahoře než dole.

Kdy jednofázový přívod stačí

Pro nezanedbatelnou část zákazníků je jednofázových 230 V v pořádku. Poctivá pravidla:

Jeden AI server se 4 GPU, herní karty. Sestava se 4× RTX 5090 má pod zátěží trvalý odběr 1.8–2.4 kW. Na okruhu 230 V 16 A (trvalý limit 2.95 kW) máte dost rezervy na samotný server plus workstation, monitor a osvětlení místnosti. Většina domácích kanceláří a malých laboratoří jede přesně v této konfiguraci.

Jeden server se 4 GPU, profesionální karty. Hraničním případem jsou 4× RTX Pro 6000 Blackwell se 600 W TDP na kartu. Samotné karty odebírají 2.4 kW; jakmile přidáte hostitelskou platformu, ventilátory a čerpadla, dostanete se na 2.8–3.0 kW. To je přesně na trvalém limitu okruhu 16 A. Tyto sestavy nasazujeme pokud možno na okruhy 32 A, nebo na třífázovou rackovou PDU s jedním serverem na fázi.

Inferenční sestava s 8× L4 nebo 8× L40. Nízkopříkonové datacentrové karty (L4 se 72 W, L40 s 300 W) udrží celý server v rozpočtu jediného okruhu 16 A. Systém s 8× L4 odebírá celkem kolem 1.0 kW; 8× L40 se dostane ke 3.0 kW a ocení přívod 32 A.

Dva servery, okruh 32 A. Máte-li jednofázový okruh 230 V 32 A (7.4 kW trvale, ~5.9 kW po derating), můžete na jeden přívod připojit dva servery se 4 herními GPU. To je reálný strop jednofázových nasazení. Nad dva servery už výpočet nevychází.

Konfigurace Trvalý odběr Jednofázový okruh
Sestava 4× RTX 5090 / 4090 1.8–2.4 kW 230 V 16 A
Sestava 4× RTX Pro 6000 Blackwell 2.8–3.0 kW 230 V 32 A doporučeno
Sestava 8× RTX 5090 / 4090 3.5–4.5 kW 230 V 32 A (těsné)
Inference 8× L4 1.0–1.2 kW 230 V 16 A
Inference 8× L40 2.8–3.2 kW 230 V 32 A
2× server (4 herní GPU) na jednom přívodu 4.0–4.8 kW 230 V 32 A

Pokud se Vaše nasazení vejde do této tabulky a nebude růst, třífázový přívod nepotřebujete. Zbytek článku můžete přeskočit a zavolat elektrikáři, ať natáhne vyhrazený okruh 16 A nebo 32 A s jističem charakteristiky B.

Kdy třífázový přívod POTŘEBUJETE

Třífázový přívod se stává nutností ve chvíli, kdy platí cokoli z následujícího:

Jediný rack odebírá trvale více než 7 kW. Jednofázový okruh 32 A při 230 V je tvrdě omezen na teoretických 7.4 kW, ~5.9 kW po derating. Cokoli nad to vyžaduje buď několik jednofázových přívodů (neohrabané, nevzhledné a stejně narazíte na přívod do rozvaděče), nebo třífázový rozvod. U serveru s 8× 5090 (4.5 kW) plus hostitelská platforma, síť a UPS jste na 5–6 kW u jednoho serveru. Dva servery v racku znamenají 10 kW. Třífázový přívod je jediná rozumná odpověď.

Potřebujete trvalý odběr 32 A a více na jednom přívodu. Většina rezidenčních a malých komerčních instalací v EU omezuje jednofázové podružné okruhy na 32 A. Nad touto hranicí průřez vodiče, volba jističe i návrh rozvaděče počítají s třífází. Když elektrikáře požádáte o „jednofázovou zásuvku na 63 A“ pro server, podívá se na Vás divně a pak Vám nacení třífázi.

Více serverů v jedné místnosti. Jakmile překročíte dva servery s 8 GPU, jste v třífázovém území, ať se Vám to líbí nebo ne. Příkon se prostě na jednofázové evropské okruhy bez ošklivých kompromisů nevejde.

Chcete jednu PDU na rack, ne tři. Natáhnout do racku tři samostatné jednofázové okruhy pro napájení tří serverů je teoreticky možné. V praxi je vedení kabeláže příšerné, zátěž nevyvážíte a jakákoli alespoň trochu slušná racková PDU nad 5 kW existuje jen v třífázovém provedení. Stejně u třífáze skončíte — přes PDU.

Připravenost na ještě jeden server. Tenhle případ vidíme v praxi nejčastěji. Laboratoř objedná jednu sestavu se 4 GPU, integrátor je stejně na místě, v rozvaděči je místo a vícenáklad na natažení třífázového přívodu hned teď je zlomkem toho, co bude stát předělávka instalace za osmnáct měsíců, až dorazí druhý server. Pokud máte jakýkoli plán růst, je třífáze od prvního dne správná volba.

Výhody třífáze konkrétně

Kromě holé kapacity má třífázový rozvod tři reálné technické výhody.

Méně mědi na stejný výkon. Třífázový přívod 400 V 32 A přenese 22 kW po čtyřech vodičích (L1, L2, L3, N) dimenzovaných na 32 A každý. Ekvivalentní jednofázová dodávka — 22 kW při 230 V — by vyžadovala 96 A na jediné dvojici fáze-nula, tedy mnohem silnější kabel a mnohem větší jistič. U dlouhých kabelových tras v průmyslových budovách jsou úspory mědi skutečné peníze.

Vyvážená zátěž, nízký proud nulovým vodičem. Když jsou tři fáze zatížené rovnoměrně, je zpětný proud nulovým vodičem přibližně nulový (tři sinusovky se vyruší). Nulový vodič tedy může být dimenzován slaběji, transformátory běží chladněji a účiník zůstává čistý. U jednofázové instalace se každý odebraný ampér vrací nulovým vodičem.

Přirozené rozdělení mezi více zařízení. Třífázové PDU Vám dají tři nezávislé jednofázové větve 230 V (L1+N, L2+N, L3+N). Zapojte do každé větve jeden server a máte automatické vyvážení zátěže — za předpokladu, že mají servery zhruba stejný odběr. Racky dimenzujeme právě s tímto záměrem: tři identické servery se 4 GPU na jednu třífázovou PDU 32 A je nejčistší topologie, jakou můžete postavit.

Čistší průběhy při vysoké spínané zátěži. Zdroje pro GPU jsou spínané a odebírají proud v pulzech o dvojnásobku síťové frekvence. Třífázové systémy tento profil zátěže zvládají lépe, protože na každou fázi připadá jen třetina celkové spínací aktivity. Projeví se to nižším harmonickým zkreslením na přívodu do budovy a v krajních případech menším počtem zbytečných výpadků proudových chráničů výše v rozvodu.

Kompromis: třífázový rozvod je dražší na instalaci, vyžaduje certifikovaného elektrikáře, který ví, co dělá, a komplikuje dimenzování PDU i UPS. Nad 7 kW na rack ale nic z toho není zásadní překážkou. Pod touto hranicí je jednofáze prostě jednodušší.

Jak třífázová PDU ve skutečnosti rozděluje výkon

Tuhle část většina zákazníků nevidí až do dne instalace, takže se vyplatí ji rozepsat.

Třífázová racková PDU má jeden 5pinový vstup 400 V (L1, L2, L3, N, PE) a nabízí lištu standardních zásuvek C13 nebo C19. Uvnitř rozdělí vstup do tří bank:

Třífázový vstup — 400 V do hvězdy, příklad 32 A
L1 · L2 · L3 · N · PE
↓
L1 + N
= 230 V
Banka A
(např. 7 zásuvek)

Server 1
1× 4 GPU ~2.4 kW
L2 + N
= 230 V
Banka B
(např. 7 zásuvek)

Server 2
1× 4 GPU ~2.4 kW
L3 + N
= 230 V
Banka C
(např. 7 zásuvek)

Server 3
1× 4 GPU ~2.4 kW

Třífázová PDU rozdělí jeden vstup 400 V do tří nezávislých bank po 230 V — jeden server na fázi pro vyváženou zátěž.

Několik praktických důsledků:

  • Samotné servery zůstávají jednofázovými zařízeními. Standardní ATX i redundantní serverové zdroje přijímají 100–240 V jednofázově. Nic jako „třífázový serverový zdroj“ ve třídě AI sestav neexistuje. Třífáze je čistě volbou rozvodu v budově; rozdělení obstará PDU.
  • Vyvážení zátěže je na Vás. Pokud dáte dva servery na L1 a nic na L2 ani L3, celý smysl tím zahodíte. Měřené či spínané PDU ukazují proud po fázích; při instalaci je zkontrolujte a v případě potřeby zátěž přerozdělte.
  • Na jištění jednotlivých fází záleží. Třífázová PDU 32 A bývá uvnitř jištěna na každé větvi 16 A nebo 20 A. Nemůžete jednou bankou zásuvek protáhnout 30 A jen proto, že vstupní přívod má 32 A na fázi. Přečtěte si datasheet PDU.
  • Servery se dvěma zdroji to na třífázi zajímavě komplikují. Pokud máte server se dvěma redundantními zdroji a chcete skutečné napájení A/B, potřebujete dva samostatné třífázové přívody (ideálně ze dvou jističů, někdy ze dvou zdrojů energie). Zdroj 1 jde do PDU A například na L1, zdroj 2 do PDU B na L1. Jde o návrh kolokační úrovně; malé laboratoře ho potřebují jen zřídka.

400 V vs 230 V na straně serveru — jak to je s technikou

Rozumná otázka: když třífáze dodává mezi fázemi 400 V, běží můj server nějak přímo na 400 V?

U AI serverů třídy Kentino — platformy Supermicro a Bone64c s ATX nebo redundantními CRPS zdroji — zní odpověď ne. Serverové zdroje přijímají jednofázových 100–240 V AC. V tomto pásmu se automaticky přizpůsobí. Přivedete jim jednu z větví 230 V z třífázové PDU a zdroj vůbec neřeší, že budova běží výše v rozvodu na třífázi.

Některá zařízení hyperscalerů a velkých datacenter používají vstupy 200–415 V nebo „vysokonapěťový DC“ (HVDC), kde je zdroj napájen mezi fázemi nebo přímo z usměrněné sběrnice 380 V DC. Taková zařízení existují — ve velkém jsou účinnější, protože každý převodní krok ztratí 1–3 % — ale evropská laboratoř ani malá komerční instalace je nasazovat nebude. U portfolia, které Kentino skutečně staví (servery se 4 a 8 GPU na PCIe, standardní CRPS zdroje), počítejte s jednofázovým přívodem 230 V do zdroje bez ohledu na topologii výše v rozvodu.

Třída zdroje Vstupní napětí Kde se objevuje
Spotřebitelský / workstation ATX 100–240 V jednofáz. Desktopové a tower sestavy se 4 GPU
CRPS 1.6–2.4 kW redundantní 100–240 V jednofáz. Rackové sestavy se 4 GPU, sestavy 8× L4/L40
CRPS 2.7–3.3 kW redundantní 200–240 V jednofáz. Sestavy 8× 5090/Pro 6000
Hyperscaler HVDC / 380 VDC 380 V DC Poskytovatelé cloudu, mimo náš záběr
Telco / DC rozvodna −48 V DC Telekomunikační místnosti, mimo náš záběr

Poctivá realita instalací v EU

Bez prodejního lesku vypadá situace pro evropské zákazníky v roce 2026 takto:

  • Jeden server se 4 GPU: jednofázových 16 A stačí. Takto vypadá většina nasazení v malých laboratořích a na workstationech.
  • Jeden server s 8 GPU: jednofázových 32 A funguje, třífáze je čistší. Okruh 32 A v rozvaděči není vždy k dispozici; pokud stejně musíte táhnout nový vodič, natáhněte rovnou třífázi.
  • Dva servery s 8 GPU nebo cokoli nad ~7 kW trvale: třífáze, bez výjimek. Jednofázový výpočet se rozpadá, rozvaděč to neunese a PDU, které byste chtěli, v jednofázové variantě neexistují.
  • Jakýkoli rack, do kterého chcete růst: třífáze od prvního dne. Vícenáklad na instalaci je malý, náklad na pozdější předělávku velký a Vaše budoucí já Vám poděkuje.

Zákazníci, kteří nakupují poprvé, mívají sklon hnát jednofázi na maximum, jen aby odložili třífázovou instalaci. U jednoho serveru to vyjde. U druhého to předvídatelně selže.

Co po elektrikáři chtít

Až elektrikář přijde instalaci nacenit, předejte mu tento seznam. (U nasazení postaveného Kentinem to rádi vyřídíme za Vás, ale tyto body se hodí i jinak.)

  1. Dostupná kapacita v hlavním rozvaděči. Kolik ampér přívod budovy umožňuje? U bydlení v EU má hlavní jistič často 25 A nebo 32 A celkem; okruh 32 A pro server nenainstalujete, pokud je celý byt na hlavním jističi 25 A.
  2. Dostupnost stávající třífáze. Některé budovy mají třífázi přivedenou do rozvaděče, ale rozvedenou jen jednofázi. Náklad na přivedení třífáze ke konkrétní zásuvce je mnohem nižší než tažení třífáze do budovy z ulice.
  3. Vyhrazený okruh pro server či servery. Nesdílený s osvětlením, vzduchotechnikou ani kancelářskými zásuvkami. Chcete vyhrazený jistič charakteristiky B odpovídající chování zdrojů při náběhovém proudu — charakteristika C vypíná méně často, ale propustí před vybavením větší proud, charakteristika A vypíná u spínaných zdrojů příliš agresivně.
  4. Typ a umístění zásuvky. Pro třífázi specifikujte červené zásuvky CEE 16 A nebo 32 A (IEC 60309), pokud nemáte vybraný konkrétní model PDU. Pro jednofázi postačí Schuko CEE 7/4 (Německo, Rakousko, Nizozemsko) nebo místní standard (ČR/SR používá CEE 7/5, francouzskou / belgickou variantu).
  5. Typ proudového chrániče. Spínané zdroje s PFC mají malé svodové proudy do země. Chrániče typu AC mohou při více serverech zbytečně vypínat; správnou volbou je typ A nebo typ B. Řekněte to výslovně — mnoho elektrikářů automaticky sáhne po typu AC.
  6. Délka kabelové trasy. Pokud je rozvaděč daleko od serverovny, stává se při vysokém proudu reálným problémem úbytek napětí. Elektrikář potřebuje znát délku trasy, aby kabel správně nadimenzoval.
  7. Rezerva pro budoucí kapacitu. Požádejte, aby byl jistič i vodič dimenzován o stupeň výše, než je Váš současný odběr. Cenový rozdíl mezi mědí na 25 A a 32 A je malý; náklad na pozdější předělávku velký.

Pokud elektrikář nedokáže na otázky 1–3 odpovědět pohledem do rozvaděče, najděte si jiného elektrikáře. U jakékoli komerční instalace jde o naprostý základ.

Důrazné varování k bezpečnosti

Řekneme to jednou a natvrdo, protože na tom záleží.

Nikdy nedělejte svépomocí třífázi, split-phase ani cokoli nad rámec domácího jednofázového okruhu. Napětí, o která jde — 400 V mezi fázemi, se zkratovými proudy, které mohou dosáhnout tisíců ampér, než jistič vybaví — zabíjejí v milisekundách, ne v sekundách. Vzdušné vzdálenosti, průřezy vodičů, volba chrániče a způsob uzemnění nejsou intuitivní a poruchové stavy druhou šanci nedávají.

V EU je práce na třífázi všude vyhrazena certifikovaným elektrikářům (v ČR/SR „revize“, ve Francii „qualification BR/B2V“, v Německu „Elektrofachkraft“). Certifikace není byrokratická překážka — existuje proto, že mezi následky chybného zapojení třífázového okruhu 32 A patří obloukový výboj, smrt elektrickým proudem a požár budovy. Pojišťovna neautorizované elektrikářské práce neproplatí.

Platí to i tehdy, pokud jste technicky zdatní v nízkonapěťové elektronice. Kutil od 12 V, který propájel stovky desek, pořád nemá měřicí vybavení, znalost předpisů ani zažité bezpečnostní návyky na to, aby provedl třífázovou instalaci v budově. Zadejte to odborníkovi. Denní sazba certifikovaného elektrikáře je o dva řády levnější než požár.

Co udělat dál

Pokud dimenzujete elektroinstalaci pro nasazení AI serverů, postupujte v tomto pořadí:

  1. Spočítejte si servery a sečtěte trvalý příkon. Použijte tabulku v sekci „Kdy jednofázový přívod stačí“. Buďte poctiví ohledně špičkové zátěže — GPU v krátkých pulzech výrazně překračují jmenovité TDP.
  2. Podívejte se na svůj skutečný rozvaděč. Vyfoťte ho, spočítejte okruhy, poznamenejte si hodnotu hlavního jističe. Pošlete to svému integrátorovi, než sestavu finalizujete.
  3. Rozhodněte mezi jednofází a třífází podle rozpočtu výkonu, ne podle toho, „co máme“. Pokud z rozpočtu vychází třífáze, nesnažte se vynutit jednofázi.
  4. Zavolejte certifikovaného elektrikáře na obhlídku. Obhlídka je levná, předělávka ne.
  5. Dimenzujte okruhy s rezervou na jeden celý server. Server se 4 GPU by neměl vyplnit okruh 16 A na 95 %; je-li k dispozici 32 A, je to lepší volba.
  6. U racků s více servery plánujte PDU jako součást elektroinstalace. Třífázová racková PDU plus odpovídající červená zásuvka CEE 16/32 A, dimenzovaná na celkový odběr racku plus 20 %.
  7. Zdokumentujte instalaci pro toho, kdo přijde po Vás. Popište jističe. Poznamenejte přiřazení fází. Nechte elektrotechnické schéma tam, kde ho další technik najde.

Navazující články této série jdou víc do hloubky u věcí, na kterých záleží, jakmile máte napájení u racku: typy PDU (P02), vyvažování fází v praxi (P03), dimenzování jističů a chování při náběhovém proudu (P04), dimenzování UPS pro AI zátěže (P05) a návrh generátoru a přepínače zdrojů pro pracoviště, která je potřebují (P06).


Tento článek je součástí Kentino Wiki, referenční série o AI výpočetní technice, robotice a systémech, které je propojují. Komentáře a opravy rádi uvítáme na info@kentino.com.