Generátor a prepínač napájania pre AI laboratóriá

Väčšina AI laboratórií generátor nepotrebuje. Ak vo Vašej lokalite o polnoci zhasne prúd, správne dimenzovaná UPS korektne vypne servery, zachová tréningový checkpoint a ráno môžete obnoviť prevádzku. To je férové východisko a je dôležité, pretože generátory sú drahé na obstaranie, drahé na údržbu a v kritickej chvíli nenápadne nepoužiteľné — ak nikto nerobil mesačné skúšobné chody.

Tento článok je pre menšinu nasadení kategórie Kentino, kde má výpadok naozaj merateľnú cenu: inferencia v režime 24/7 pre zákazníkov so SLA, viacdňové tréningové behy, ktoré si nemôžu dovoliť tvrdé zastavenie, laboratóriá v oblastiach so slabou spoľahlivosťou siete. Ak ste to Vy, čítajte ďalej. Ak nie — ak máte jeden server s experimentálnymi workloadmi — preskočte na poslednú sekciu, kúpte si 10 kVA UPS a tým to končí.

Súvisiace články: W04, P01–P05, I04, L05.

Kedy je generátor správna odpoveď

Rozhodnutie je o cene výpadku oproti cene riešenia. Vlastníctvo generátora stojí stredne veľké laboratórium zhruba €800–2,000 ročne len na údržbe, a to ešte pred inštaláciou za €10,000–40,000. Musíte si úprimne odpovedať, či Vaše riziko výpadku takú sumu ospravedlňuje.

Generátor dáva zmysel, keď je aspoň jedno z nasledujúceho pravdivé a neexistuje praktické náhradné riešenie:

  • Tréningové behy dlhšie než výdrž UPS. Ak púšťate 48-hodinové distribuované tréningové úlohy, 15-minútová UPS Vám kúpi checkpoint a reštart, nie kontinuitu. Ale ak obnova z checkpointu zožerie dve hodiny GPU času za €150 a výpadky prichádzajú raz za štvrťrok, matematika sa začína hýbať. Laboratórium s 30 servermi a päťciferným týždenným účtom za výpočty to počíta inak než jednouzlová hobby zostava.
  • Záväzky SLA pri inferencii. Ak zákazníkom fakturujete dostupnosť — a oni si ju vedia odmerať — výpadok znamená priamu finančnú sankciu plus stratu dôvery. Generátor spolu s UPS je štandardná odpoveď na čokoľvek nad cieľom SLA 99.5%.
  • Spoľahlivosť siete v lokalite je naozaj slabá. Niektoré priemyselné parky v EÚ a vidiecke podnikateľské areály zažijú tri až päť hodinových výpadkov ročne. UPS na korektné vypnutie má zmysel stále; generátor má zmysel vtedy, keď sa táto frekvencia vynásobí významnou cenou za hodinu.
  • Regulačná alebo zmluvná požiadavka. Niektoré regulované prostredia (zdravotnícky príbuzné, obranné, dodávateľský reťazec kritickej infraštruktúry) vyžadujú napájanie N+1. To býva predpísané, nie je to vec úvahy.

Kedy je generátor nesprávna odpoveď:

  • Jeden server, experimentálne workloady, v kancelárskej budove v Prahe alebo inom meste EÚ s kvalitnou sieťou. Použite jednoducho UPS.
  • Každé laboratórium, kde obnova trvá menej než desať minút a dáta sú v bezpečí. Reštart z checkpointu je v tejto mierke rýchlejší a lacnejší než generátor.
  • Laboratóriá pod zhruba 10 kW IT záťaže, kde je dnes na TCO konkurencieschopný lítiový batériový systém 100–200 kWh — téme sa venujeme ďalej v článku.

Dimenzovanie: IT záťaž je len polovica čísla

Najčastejšou chybou pri dimenzovaní generátora je zabudnuté chladenie.

Laboratórium s 25 kW IT záťaže nie je 25 kW záťaž pre generátor. Chladiaci systém miestnosti — presná klimatizácia, DX split, vzduchotechnická jednotka — odoberá ďalšiu energiu na odvod tohto tepla. Pri typickom PUE dátovej miestnosti 1.4–1.6 znamená 25 kW IT záťaže 35–40 kW celkovej záťaže objektu. K tomu pripočítajte ďalších 20% rezervy na rozbehové prúdy, rast záťaže a derating.

IT záťaž Chladenie (pri PUE 1.5) Celkovo objekt Veľkosť generátora (×1.2 rezerva)
5 kW 2.5 kW 7.5 kW 9–10 kW
10 kW 5 kW 15 kW 18–20 kW
25 kW 12.5 kW 37.5 kW 45–50 kW
50 kW 25 kW 75 kW 90–100 kW

Vzorec:

P_agregat = (P_IT + P_chladenie) × 1.2
P_chladenie ≈ P_IT × (PUE − 1)
PUE sa pohybuje od 1.3 (dobre chladená miestnosť) po 1.8 (malá kancelária po úprave)

Praktický príklad pre stredne veľké laboratórium s jedným 8-GPU serverom Kentino AI, jedným 4-GPU serverom, chladením a sieťou:

IT záťaž:  8-GPU uzol 4.5 kW + 4-GPU uzol 2.4 kW + sieť/úložisko 0.6 kW = 7.5 kW
Chladenie: 7.5 × (1.4 − 1) = 3.0 kW (dobre riadená racková miestnosť)
Spolu:     7.5 + 3.0 = 10.5 kW
Agregát:   10.5 × 1.2 = 12.6 kW → kúpte jednotku 15 kW

Nikdy nepoddimenzujte generátor kvôli úspore investície. Generátor trvalo bežiaci nad 85% záťaže sa prehrieva, rýchlejšie sa opotrebuje a zlyhá presne počas výpadku, kvôli ktorému ste ho kupovali. Tých 20% rezervy nie je luxus — je to rozdiel medzi generátorom, ktorý naštartuje, a generátorom, ktorý naštartuje a o dve hodiny sa zastaví.

Trieda agregátu podľa veľkosti laboratória

Veľkosť laboratória Typická IT záťaž v kW Trieda agregátu Bežná cena v EÚ (len agregát)
Jeden server, bez SLA 2–5 kW generátor vynechať —
Malé laboratórium (1–2 uzly Kentino AI + chladenie) 7–12 kW 15–20 kW €5,000–12,000
Stredné laboratórium (3–6 uzlov + chladenie) 15–30 kW 25–50 kW €12,000–30,000
Väčšie laboratórium / malý edge pod dátového centra 40–80 kW 80–125 kW €30,000–80,000
Malé dátové centrum 100–200 kW 200–300 kW €80,000–200,000+

Ide o približné bežné ceny v EÚ bez DPH za priemyselné naftové agregáty s kapotážou (odhlučňovací kryt). Ceny sa líšia podľa triedy výrobcu, marže miestneho distribútora a podľa toho, či lokalita potrebuje špeciálny tichý kryt. Počítajte s ďalšími 30–60% navyše na montáž, elektrické pripojenie, ATS, palivovú nádrž, uvedenie do prevádzky a prvý servis.

Porovnanie typov paliva

Pri inštaláciách pre európske AI laboratóriá dominuje nafta — nie preto, že by bola technicky optimálna vo všetkých prípadoch, ale preto, že je najspoľahlivejšie servisovateľná, najdostupnejšia a regulačne najpredvídateľnejšia. Zemný plyn a propán majú svoje legitímne niky.

Vlastnosť Nafta Zemný plyn (NG) Propán (LPG)
Energetická hustota ~36 MJ/L — vysoká ~10 MJ/m³ — nízka, potrubím ~26 MJ/L — stredná
Logistika paliva Dovoz cisternou, skladovanie na mieste Potrubie — netreba sklad Dovoz cisternou, skladovanie na mieste
Neobmedzené skladovanie? Nie — degraduje za ~12 mesiacov Netýka sa (potrubie) Áno — neobmedzená skladovateľnosť
Spotreba pri 80% záťaže ~0.27 L/kWh vyrobenej energie ~0.33 m³/kWh ~0.38 L/kWh
Umiestnenie v interiéri Nutná vonkajšia kapotáž Môže bežať vnútri v kryte certifikovanom pre plyn Lepšie vonku
Súlad s emisnými normami EÚ Euro Stage V pre >19 kW Čistejší — bez výnimiek Stage V Nižšie CO₂; bez výhody pri NOₓ
Dostupnosť v ČR/EÚ Výborná — Cummins, MTU, Kohler-SDMO, Broadcrown Treba prípojku plynu; vidiecke lokality zriedka Veľkí distribútori paliva pokrývajú ČR

Nafta je predvolená voľba pre väčšinu inštalácií v EÚ pretože: nádrž na mieste znamená nezávislosť od nepretržitej dodávky plynu; naftové agregáty v súlade s Euro Stage V sú dobre rozšírené cez českú distribučnú sieť (Cummins, MTU aj Kohler-SDMO majú pokrytie v ČR); a údržbe naftových motorov rozumie každá priemyselná servisná firma.

Zemný plyn dáva zmysel vtedy, keď budova už má plynovú prípojku s dostatočným prietokom, keď je lokalita natoľko mestská, že dovoz nafty cisternou je nepraktický, alebo keď miestne predpisy či obmedzenia prenajímateľa zakazujú naftovú nádrž. Kompromis: prerušenie dodávky plynu súčasne s výpadkom elektriny — nie je to časté, ale je to reálne.

Propán je riešenie pre niku na vidieckych alebo izolovaných miestach, kde je sieť nespoľahlivá a plynovod nedosiahne. Neobmedzená skladovateľnosť LPG prekonáva nutnosť obmieňať naftu zhruba po 12 mesiacoch. Povolenia na nádrž sú vo väčšine českých a európskych kontextov podobné ako pri nafte.

Lítiová batéria ako alternatíva pre laboratóriá do 50 kW

V roku 2026 je to naozaj relevantné. Systém BESS (batériové úložisko energie) s lítium-železo-fosfátovými článkami (LFP) s kapacitou 100–200 kWh, inštalovaný v lokalite s rozumnou kvalitou siete a nejakou fotovoltikou, dnes dokáže na desaťročnom TCO konkurovať kombinácii naftového generátora a UPS pri laboratóriách pod 50 kW IT záťaže a s cieľovou výdržou 4–8 hodín.

Naftový agregát vs. BESS — porovnanie TCO za 10 rokov
Nákladová kategória Naftový agregát (50 kW) + UPS BESS 200 kWh
Počiatočná investícia do hardvéru €20,000–40,000 €30,000–50,000
Montáž + elektroinštalácia €5,000–10,000 €3,000–6,000
Ročná údržba €1,000–2,500 €200–500
Palivo pri 8 h/rok skúšobných chodov + udalostiach €500–1,500 €0 (nabíjanie zo siete)
Výmena batérie/motora (10 rokov) €4,000–8,000 (generálka motora) €10,000–20,000 (výmena článkov v 8.–10. roku)
Približné TCO za 10 rokov €45,000–90,000 €45,000–80,000

Výhodou BESS je prevádzková jednoduchosť: žiadna obmena paliva, žiadny mesačný skúšobný chod, žiadne povolenie na výfukové splodiny, žiadny hluk, žiadne riziko úniku nafty. Nevýhodou BESS je, že 200 kWh je strop — ak výpadok trvá 12 hodín, je koniec. Naftový generátor beží, kým máte palivo.

Cesta cez BESS dáva zmysel, keď: IT záťaž je pod 50 kW; cieľová výdrž je 4–8 hodín (nie „neobmedzená“); lokalita má alebo plánuje fotovoltiku pripojenú do siete; miestne obmedzenia hluku alebo emisií robia naftu nepríťažlivou; alebo tím nechce riešiť palivový a servisný program.

Nafta stále vyhráva, keď: je potrebná výdrž nad 8 hodín; IT záťaž presahuje 50 kW; lokalita je vidiecka so slabou sieťou a bez fotovoltiky; alebo kapitálové obmedzenie uprednostní nižšiu vstupnú investíciu (20 kW naftový agregát za €8,000 je stále nižší vstupný bod než BESS s kapacitou 100 kWh).

Prepínače záťaže: MTS, ATS a CTTS

Prepínač záťaže je zariadenie, ktoré presúva záťaž medzi distribučnou sieťou a generátorom. Výber správneho typu nie je pre AI laboratóriá zložitý, ale rozdiely sa oplatí poznať.

Manuálny prepínač záťaže (MTS). Fyzický otočný prepínač, ktorý obsluha prehodí rukou. Lacný, jednoduchý, pre niektoré aplikácie vyhovujúci norme. Pre AI laboratórium nevhodný — kým človek dorazí a prepínač prehodí, UPS je vybitá a servery spadli. MTS je pre hobby použitie a napájanie na stavbe.

Automatický prepínač záťaže (ATS). Štandard pre každú serióznu inštaláciu. ATS nepretržite sleduje napätie a frekvenciu prívodu zo siete. Pri výpadku siete — alebo pri odchýlke napätia či frekvencie za nastavené medze — vyšle ATS štartovací signál do generátora, počká na stabilný výstup (typicky 10–30 sekúnd podľa času zahrievania agregátu) a potom prepne záťaž. Keď sa sieť vráti, ATS prepne späť (po konfigurovateľnom oneskorení na potvrdenie stability, typicky 3–5 minút) a dá generátoru pokyn na dochladenie a zastavenie.

Distribučná sieť
Primárny zdroj
Naftový agregát
Sekundárny zdroj
Štart na signál ATS
↓ oba zdroje na vstupe
ATS — automatický prepínač záťaže
Sleduje sieť. Pri výpadku → signál agregátu → čaká 10–30 s → prepne záťaž (open-transition, prerušenie ~100 ms). Pri obnove → čaká 3–5 min → prepne späť → agregát dochladí a zastaví.
↓
UPS (s dvojitou konverziou)
Preklenie 100 ms prerušenia ATS + okno štartu generátora (~2 min). Servery nevidia žiadne prerušenie.
↓
AI servery / záťaž
Nikdy nezaznamenajú poruchu

Štandardná topológia ATS + UPS: sieť alebo generátor napája ATS; UPS preklenie medzeru pri prepnutí a okno štartu agregátu; servery nič nespozorujú.

Prepnutie ATS je udalosť typu open-transition („break-before-make“): záťaž je na krátky okamih bez napätia — typicky 50–150 ms — kým stýkač rozopne pripojenie k sieti a zopne pripojenie generátora. Presne preto je UPS zaradená pred ATS. UPS zaznamená krátky pokles, zostane na batérii a servery si nič nevšimnú. Bez UPS by tých 100 ms prerušenia spôsobilo tvrdý reštart každého servera.

Prepínač s uzavretým prechodom (CTTS). CTTS pred prepnutím zosynchronizuje výstup generátora s priebehom napätia siete, potom oba zdroje nakrátko paralelne spojí (typicky pod 100 ms) a až potom odpojí sieť. Výsledkom je skutočne bezvýpadkové prepnutie — záťaž nezaznamená žiadne prerušenie. Toto používajú nemocnice a veľké dátové centrá, ktoré nezvládnu ani krátku poruchu.

Pre AI laboratóriá so správne dimenzovanou UPS je CTTS zbytočný luxus. UPS už poskytuje bezvýpadkovú ochranu na strane serverov; 100 ms mŕtveho času ATS sa k záťaži vôbec nedostane. CTTS pridáva citeľné náklady (prirážka 30–60% oproti ATS) aj zložitosť a vyžaduje súhlas prevádzkovateľa siete s krátkodobou paralelnou prevádzkou. Ak na Vašej lokalite nie je konkrétna záťaž, ktorá by ani s UPS pred sebou nezniesla 100 ms medzeru ATS, zostaňte pri štandardnom ATS.

Koordinácia UPS a generátora: problém preklenutia

Kritickým oknom je 10–30 sekúnd medzi výpadkom siete a prevzatím záťaže generátorom. Ak sa UPS vybije skôr, než sa generátor stabilizuje a ATS prepne, každý server tvrdo reštartuje. Správne dimenzovanie nie je voliteľné.

Sled udalostí pri výpadku siete:

T=0 s    Sieť klesne pod prahovú hodnotu
T=0 s    UPS to deteguje a prepne na batériu — servery nič nespozorujú
T=2 s    ATS štartuje generátor (po 2–5 s zámernom oneskorení proti zbytočným štartom)
T=12 s   Generátor dosiahne stabilné napätie a frekvenciu
T=14 s   ATS prepne záťaž — krátka udalosť open-transition ~100 ms
T=14 s   UPS vidí obnovenú sieť (generátor = nová sieť) a vracia sa do režimu float
T=15 s   Batéria UPS na 97–99% — takmer nepoužitá

Cieľ preklenutia UPS: minimálne 2 minúty pri plnej menovitej záťaži, nie 30 sekúnd. Prečo tá rezerva? Pretože generátory nie vždy naštartujú na prvý pokus. Studený naftový motor v českej zime pod −10 °C môže potrebovať dva či tri pokusy o štart, čo pridá 30–60 sekúnd. ATS zvyčajne povolí dva alebo tri pokusy, než vyhlási poruchu. UPS musí vydržať cez všetky.

Jeden koordinačný detail, ktorý v praxi robí problémy: nábeh nabíjača UPS (charger walk-in). Keď ATS prepne záťaž na generátor, generátor zrazu nevidí len IT záťaž, ale aj nabíjač UPS, ktorý sa snaží rýchlo dobiť práve vybité batérie. Nabíjač UPS môže na menšom generátore predstavovať 5–15% jeho menovitého výkonu — treba s ním pri dimenzovaní počítať. Väčšina moderných UPS s dvojitou konverziou má nastaviteľný nábeh nabíjača. Nastavte ho; na väčšine jednotiek to nie je predvolené.

Skladovanie paliva: výpočet výdrže a požiarne predpisy

Naftový generátor pri 80% záťaže spotrebuje približne 0.27–0.30 L na kWh elektrického výstupu.

Veľkosť agregátu Záťaž (80%) Spotreba paliva (L/h) Nádrž na 8 hodín Nádrž na 24 hodín Nádrž na 72 hodín
15 kW 12 kW ~3.6 L/h ~30 L ~87 L ~260 L
25 kW 20 kW ~6.0 L/h ~48 L ~144 L ~430 L
50 kW 40 kW ~12 L/h ~96 L ~288 L ~864 L

Väčšina priemyselných agregátov sa dodáva s integrovanou „základovou“ alebo „podvozkovou“ nádržou s objemom 60–250 L. Agregát 15 kW so 100 L základovou nádržou Vám dá zhruba 27 hodín prevádzky pri 80% záťaže — pre väčšinu sieťových udalostí to stačí aj bez samostatnej prevádzkovej nádrže.

České a európske požiarne predpisy pre skladovanie nafty. Platí všeobecný režim EÚ (v ČR zavedený príslušnými normami ČSN): približne do 100–200 L nafty uskladnenej mimo budovy nie je vo väčšine českých obcí potrebné formálne povolenie, uplatňujú sa však pravidlá umiestnenia, záchytných vaní a odstupových vzdialeností od budov. Nad 200 L (a pri akejkoľvek pevnej inštalácii nad 50 L vo vnútri budovy) je nutná záchytná konštrukcia schopná zadržať 110% objemu nádrže. Nad 1,000 L sa zvyčajne spúšťa posúdenie požiarneho nebezpečenstva a prípadne povolenie od miestneho hasičského zboru (v českom kontexte Hasičský záchranný sbor). Veľké nádrže nad 5,000 L sú klasifikované ako sklad nebezpečných látok.

Pre prípad stredne veľkého AI laboratória (agregát 15–50 kW s prevádzkovou nádržou 100–500 L): vonkajšie umiestnenie s dvojplášťovou nádržou alebo nádržou v záchytnej vani, minimálne 2 m odstup od fasády budovy, poveternostne odolná kapotáž agregátu. Žiadne exotické povoľovanie netreba, ale pred montážou si to overte na miestnom hasičskom zbore.

Nafta uskladnená v prevádzkovej nádrži degraduje približne za 12 mesiacov. Čistenie paliva (cirkulácia cez filter) každých 6–12 mesiacov životnosť predlžuje. Štandardná prax: ročné prečistenie paliva plus doplnenie čerstvou naftou a mesačný skúšobný chod, ktorý spáli časť zásoby a udrží vstrekovače v kondícii.

Konkrétne scenáre

Scenár 1: Malé laboratórium, ~5 kW IT, jeden 4-GPU server Kentino AI plus nabíjacia stanica robota.
Verdikt ku generátoru: vynechať. UPS 5 kVA s dvojitou konverziou (Eaton 9PX 5000 alebo APC Smart-UPS SRT 5000) dá 10–15 minút na korektné vypnutie. Pravdepodobnosť výpadku dosť dlhého na to, aby ospravedlnil inštaláciu generátora za €10,000+, je v mestskej lokalite v ČR veľmi nízka. UPS celkovo: €2,000–3,500.

Scenár 2: Stredné laboratórium, ~10 kW IT (1× 8-GPU uzol Kentino AI + chladenie + sieť).
Generátor: 15 kW naftový s akustickou kapotážou, ATS a 100 L prevádzkovou nádržou. ATS: štandardný open-transition, jedno- alebo trojfázový podľa napájania lokality (P01). UPS: 10 kVA s dvojitou konverziou a lítiovými batériami (Eaton 9PX 11 kVA alebo Vertiv Liebert GXT5 10 kVA) na 5-minútové preklenutie. Približná cena vrátane montáže, elektroinštalácie, ATS, palivovej nádrže a uvedenia do prevádzky: €12,000–20,000. Rozpočet na ročnú údržbu: €1,000–1,500.

Scenár 3: Väčšie laboratórium, ~30 kW IT (4× 8-GPU server, chladenie, úložisko, sieť).
Generátor: 50 kW naftový, trojfázový ATS, 500 L prevádzková nádrž na zhruba 40 hodín autonómie pri plnej záťaži. UPS: 30 kVA modulárna s dvojitou konverziou (Schneider Galaxy VS alebo Vertiv Liebert EXM) napájajúca celý rack, 5-minútové preklenutie. UPS je centralizovaná (podľa odporúčania v P05). Približná cena vrátane montáže: €30,000–50,000 so všetkým. Ročná údržba: €2,000–3,000. Ide o serióznu inštaláciu, ktorá si zaslúži autorizovaného projektanta elektro.

Výrobcovia generátorov a realita dodávok v EÚ

Cummins — najsilnejšia servisná sieť vo východnej Európe, zastúpenie distribútora v ČR je solídne. Kompletný rad Stage V od 10 kW po megawattovú triedu. Dlhé dodacie lehoty pri zákazkových konfiguráciách (8–16 týždňov).

Kohler-SDMO — francúzsky vlastník, široké zastúpenie v EÚ. Značka SDMO je európsky priemyselný rad. Dostupné cez českých distribútorov.

MTU Onsite Energy — prémiová trieda, značka Rolls-Royce Power Systems, silné zastúpenie na nemecky hovoriacich trhoch a v českom priemysle. Vyššia cenová hladina, vhodná pre väčšie inštalácie (80 kW+).

Broadcrown / FG Wilson — dobre dostupné v ČR cez kanály priemyselnej techniky. Solídny stredný segment.

Pre inštaláciu v mierke laboratória (15–50 kW) je praktickým odporúčaním Cummins alebo Kohler-SDMO cez miestneho českého distribútora. Obaja ponúkajú lokálne servisné zmluvy, čo je pri požiadavke na ročnú údržbu kľúčové.

Údržba: priebežný náklad, ktorý ľudí prekvapí

Naftový generátor, ktorý len stojí v kapotáži a nikdy nebeží, Vám nenaštartuje vo chvíli, keď ho potrebujete. Záťaž údržby je reálna a nedá sa obísť.

Mesačne: skúšobný chod pod záťažou (minimálne 30% menovitej záťaže po dobu 30 minút — chod naprázdno nevyčistí karbón ani neudrží tesnenia vlhké); vizuálna kontrola hladiny chladiacej kvapaliny, oleja, stavu štartovacej batérie a hladiny paliva.

Štvrťročne: vypustenie odlučovača vody z paliva; kontrola stavu vzduchového filtra; záťažový test batérie (štartovacia batéria).

Ročne: test na záťažovom banku pri 100% menovitej záťaže po dobu 2 hodín; výmena oleja a filtra; prečistenie paliva alebo úplné vypustenie a doplnenie; test stavu chladiacej kvapaliny; kontrola kalibrácie regulátora otáčok.

Každých 5 rokov / 1,500–2,000 hodín: kontrola hlavy motora, nastavenie ventilov, servis vstrekovačov, kompletné preladenie.

Rozpočet na ročnú údržbu — záložný generátor 15–50 kW
Kategória údržby Ročné náklady (EÚ bez DPH)
Mesačný skúšobný chod + spálené palivo €150–400
Ročná servisná zmluva €600–1,200
Ročný test na záťažovom banku €400–800
Prečistenie / obmena paliva €200–500
Neplánované opravy (priemer) €200–600
Celkový ročný rozpočet €1,000–3,000

Čo robiť ďalej: rozhodovací postup

Prejdite si to v tomto poradí.

Krok 1: Máte vôbec požiadavku na dostupnosť?
Ak Vás výpadky stoja na priamych stratách menej než €2,000 ročne, ekonomika generátora nevychádza. Použite UPS na korektné vypnutie (P05) a tým to končí. Toto je odpoveď pre väčšinu laboratórií v mierke Kentino.

Krok 2: Je Vaša IT záťaž pod 50 kW a požadovaná výdrž pod 8 hodín?
Posúďte alternatívu s lítiovou batériou (BESS). Porovnajte ponuky na LFP BESS 100–200 kWh s naftovým agregátom. V mestských lokalitách s rozumnou kvalitou siete a plánovanou fotovoltikou môže BESS vyhrať na desaťročnom TCO a na prevádzkovej jednoduchosti vyhrá určite.

Krok 3: Ak je generátor opodstatnený, dimenzujte ho správne.
Použite vzorec: P_agregat = (P_IT + P_chladenie) × 1.2. Vychádzajte zo skutočnej trvalej IT záťaže, nie z údaja na štítku. Nezabudnite na chladenie — v dobre vedenej miestnosti je to 30–50% IT záťaže. Radšej hore, nikdy nie dole.

Krok 4: Nafta, plyn alebo propán?
Pre mestské a prímestské lokality v ČR a EÚ voľte naftu. Zemný plyn, ak máte plynovú prípojku a prenajímateľ zakazuje naftovú nádrž. Propán pre vidiecke lokality, ktoré potrebujú dlhú autonómiu bez starostí s obmenou paliva.

Krok 5: ATS, nie MTS a nie CTTS.
Štandardný ATS s open-transition. Zosúlaďte prúdovú zaťažiteľnosť a počet fáz s napájaním lokality. Predpíšte 2–5 sekundové oneskorenie pri výpadku siete, aby sa predišlo zbytočným štartom pri krátkych poklesoch.

Krok 6: Dimenzujte UPS na preklenutie štartu generátora, nie na neobmedzenú výdrž.
5–10 minút pri plnej záťaži stačí. Batéria vydrží počas okna štartu agregátu; všetko ostatné zabezpečí generátor. Nastavte rýchlosť nábehu nabíjača UPS, aby ste pri prepnutí generátor nepreťažili. Pozrite aj P05 k výberu topológie UPS (dvojitá konverzia, nie line-interactive).

Krok 7: Palivová nádrž podľa cieľovej výdrže.
Počítajte konzervatívne s 0.30 L/kWh. Nádrž na 8 hodín býva súčasťou agregátu. Na 24–72 hodín treba prevádzkovú nádrž so záchytnou vaňou. Pred objednaním si overte miestne požiarne predpisy.

Krok 8: Naplánujte údržbu ešte pred dňom montáže.
Servisnú zmluvu s miestnou autorizovanou servisnou firmou Cummins alebo Kohler-SDMO treba podpísať v deň uvedenia do prevádzky, nie vtedy, keď generátor odmietne naštartovať. Pre jednotku 15–50 kW počítajte s €1,000–3,000 ročne.

Úprimné zhrnutie: generátor je správna odpoveď pre malý počet nasadení kategórie Kentino. Väčšina laboratórií by mala skončiť pri správne dimenzovanej UPS a dobrej stratégii checkpointov. Pre tých, ktorí generátor naozaj potrebujú — inferencia so SLA 24/7, viacdňový tréning v lokalitách so slabou sieťou alebo zmluvne vyžadovaná dostupnosť — je vyššie opísaný postup štandardnou a dobre zvládnutou odpoveďou. Nepozlacujte ho prepínačom CTTS; nepoddimenzujte ho ignorovaním chladiacej záťaže; a nenechajte ho stáť bez testovania.


Toto je súčasť Kentino Wiki, referenčnej série o AI výpočtoch, robotike a systémoch, ktoré ich spájajú. Komentáre a opravy uvítame na info@kentino.com.