Rozpočet napájania a chladenia pre robotické + AI výpočtové laboratórium

Výpočtová časť robotického laboratória je tá, ktorá sa fotí na web. Zásuvka v stene je tá, ktorá rozhoduje o tom, či z toho vôbec niečo pobeží. Väčšina laboratórií, ktoré sme videli „dorásť do AI“, podceňuje svoju trvalú elektrickú záťaž zhruba dvojnásobne, zistí to v prvom mesiaci, keď počas tréningového behu vypadne istič, a potom strávi ďalší štvrťrok prekáblovaním miestnosti, ktorú považovala za hotovú.

Tento článok je rozpočtovou verziou tej istej diskusie — ešte predtým, než podpíšete nájomnú zmluvu alebo objednáte server. Pokrýva kompletný zoznam záťaží — server, roboty, pracovné stanice, sieť, osvetlenie — výpočet chladenia, ktorý určí, či miestnosť záťaž ustojí, elektroinštaláciu, ktorú naozaj potrebujete, a kontrolný zoznam, ktorý odovzdáte elektrikárovi skôr, než pustí vŕtačku do steny.

Pre koho: vedúci laboratórií, integrátori a nákupcovia v Európe, ktorí do jednej miestnosti umiestňujú jeden či dva AI servery a pár humanoidných alebo štvornohých robotov. Vychádzame z európskej reality 230 V / 400 V. Severoamerickí čitatelia môžu väčšinu napätí vydeliť dvoma a dospejú zhruba k rovnakým záverom.

Kompletný zoznam záťaží

Robotické + AI laboratórium má viac trvalo napájaných zariadení, než si pri prvej stavbe ktokoľvek spočíta. Výpočtový výkon je titulok; zvyšok je telo faktúry.

Trvalý odber — kompletný inventár laboratória
Zariadenie Trvalý odber Poznámky
Kentino AI 4-GPU server (4× RTX 5090) 2.0–2.4 kW Podľa W04; prechodové špičky nad 3 kW
Kentino AI 8-GPU server (8× RTX 5090) 4.0–5.0 kW Trvalý tréning; špičky do ~6 kW
Kentino AI 4-GPU server (4× RTX Pro 6000) 2.6–3.0 kW Tvrdo limitované na kartu, menej prechodových javov
Nabíjačka humanoida (trieda Unitree G1) 0.3–1.0 kW Nabíjačka G1 má 54 V × 5 A ≈ 0.27 kW; väčšie humanoidy odoberajú viac
Nabíjačka štvornohého robota (trieda Unitree Go2, B2) 0.2–0.5 kW Menšia batéria, kratší cyklus
ToR / manažment switch 50–150 W 10 / 25 GbE 8–24 portov
Wi-Fi 6E AP (na kus) 15–30 W Napájané cez PoE; počítajte aj switch
Vývojárska pracovná stanica (desktop s 1× 5090) 400–700 W Viac pri lokálnom doladení modelov
Bezmonitorový vývojový stroj / jump host 100–200 W Stále zapnutý
Monitor (27" 4K) 30–60 W Na monitor; väčšina stolov má 2
Osvetlenie (LED panely, laboratórna trieda) 200–400 W Pre miestnosť 30–50 m²
Rôzne (3D tlačiareň, spájkovanie, osciloskop) 100–500 W Nárazovo; počítajte so špičkou
HVAC miestnosti (teplo vrátené zhora) 30–50 % IT záťaže Chladiaci príkon, pozri sekciu HVAC

Pár vecí, ktoré stojí za to zdôrazniť, kým prejdeme na príklad:

  • Parametre nabíjačky G1 (54 V, 5 A ≈ 270 W) sú oveľa nižšie, než ľudia odhadujú. Väčšie humanoidné platformy v triede 70–130 kg môžu z rýchlonabíjačky odoberať 1 kW aj viac; poučka „nabíjanie humanoida = 1 kW“ je konzervatívna, ale nie nezmyselná. Overte si skutočné parametre nabíjačky pre Vašu jednotku.
  • Pracovné stanice nie sú „zadarmo“. Vývojár s 5090 v desktope, ktorý robí lokálnu inferenciu a ladenie, dokáže trvalo ťahať 500 W. Štyria vývojári sú 2 kW nepretržite, teda porovnateľne so 4-GPU serverom.
  • Osvetlenie a drobnosti sa sčítajú. Laboratórium s 30 m², poriadnym pracovným osvetlením, tromi tlačiarňami a spájkovacím pracoviskom má ľahko 1 kW ešte predtým, než sa objaví akýkoľvek AI hardvér.

Prepočítaný príklad: jeden server, dva humanoidy, štyri pracovné miesta

Reálna zostava: 1× server Kentino AI 256/8x, 2× humanoidný robot v nabíjacom doku, 4× vývojárska pracovná stanica s monitormi, sieťové prvky, osvetlenie a malá dielenská stolica.

1× server Kentino AI 8-GPU        ~ 4.5 kW
2× nabíjačka humanoida (~1 kW/ks) ~ 2.0 kW   (konzervatívne, väčšie platformy)
4× pracovná stanica (500 W/ks)    ~ 2.0 kW
8× monitor (50 W/ks)              ~ 0.4 kW
Sieťové prvky + AP                ~ 0.2 kW
Osvetlenie + rôzne                ~ 0.6 kW
                                  --------
Záťaž IT + laboratória            ~ 9.7 kW trvalo

Pre plánovanie zaokrúhlite na ~10 kW trvalo. Toto číslo riadi každé ďalšie rozhodnutie v tomto článku. Pozor aj na to, že údaj 10 kW predpokladá súčasné nabíjanie oboch humanoidov — čo sa stane, ak je tím zlý v plánovaní, a ten zlý bude. Počítajte s prípadom, keď všetko odoberá naraz.

Pre porovnanie: menšie laboratórium s jedným 4-GPU serverom, jedným humanoidom, dvoma pracovnými miestami a zvyškom úmerne zmenšeným sa dostane na 5–6 kW. Väčšie laboratórium s dvoma 8-GPU servermi a flotilou štyroch robotov pohodlne dosiahne 18–20 kW. „10 kW laboratórium“ je mediánový prípad, aký vidíme v roku 2026.

Jednofázová verzus trojfázová: kedy stačí ktorá

Tá istá otázka stlačená na to, čo je pre laboratórium podstatné: ktorý obvod záťaž unesie?

Kapacita obvodov v EÚ verzus 10 kW záťaž laboratória
Obvod Teoreticky Trvalo (80 %) Unesie 10 kW laboratórium?
230 V 16 A jednofázový 3.7 kW 2.95 kW Nie
230 V 32 A jednofázový 7.4 kW 5.9 kW Nie
400 V 16 A trojfázový 11.1 kW 8.9 kW Hraničné
400 V 32 A trojfázový 22.2 kW 17.6 kW Áno, pohodlne
400 V 63 A trojfázový 43.6 kW 34.8 kW Áno, aj s rezervou na rast

10 kW laboratórium leží tesne nad trvalým limitom trojfázového prívodu 400 V 16 A, takže 16 A trojfázový prívod je teoreticky možný, ale nenecháva žiadnu rezervu na druhý server či tretieho humanoida. Správnou odpoveďou pre 10 kW laboratórium v roku 2026 je trojfázový prívod 400 V 32 A na červenom 5-kolíkovom konektore IEC 60309 (CEE), interne rozdelený na jednofázové 16 A vetvové obvody v rozvádzači.

Voľba 32 A trojfázovo nie je len o dnešnej záťaži. Je to najlacnejšia poistka proti prekvapeniu typu „pridali sme server“. Rozdiel v cene inštalácie medzi 16 A a 32 A trojfázovo je malý — istič, konektor a o niečo hrubší kábel. Prerobiť to o dvanásť mesiacov neskôr stojí niekoľkonásobne viac, pretože ťaháte nový kábel cez hotové steny.

Pasca „veď to len zapojím“

Takmer každé laboratórium si pri prvej stavbe myslí, že existujúca elektroinštalácia postačí. Takmer nikdy nepostačí.

Typická európska kancelária má jeden či dva jednofázové 16 A obvody napájajúce všetky zásuvky, často zdieľané s osvetlením na rovnakom prívode. Zapojte 4-GPU server (2.4 kW), nabíjajúceho sa humanoida (1 kW), dve pracovné stanice (1 kW), monitory a svetlá (300 W) a ste na 4.7 kW na obvode s teoretickými 3.7 kW / trvalými 2.95 kW. Istič vypadne pri prvom dlhšom tréningovom behu. Niekedy vypadne o 02:30 v utorok, keď v budove nikto nie je, a v stredu prídete k serveru, ktorý sa cez noc trikrát tvrdo reštartoval.

Dá sa tomu predísť pätnástimi minútami rozmýšľania vopred. Spočítajte záťaž, pozrite sa na istič a rozhodnite sa, či potrebujete zavolať elektrikára predtým než objednáte server. Obhliadka elektrikárom stojí nižšie stovky eur; prerábka nižšie tisíce plus mesiac sklzu projektu.

Obzvlášť zákerný variant: obvod unesie priemernú záťaž, ale vypadne na prechodových špičkách. 8-GPU server s 5090 (trvalých 4.5 kW) dokáže počas prechodu medzi tréningovými krokmi na desiatky milisekúnd vyskočiť na 6 kW. Jednofázový 32 A istič s charakteristikou B (trvalých 7.4 kW) to v pohode absorbuje. 16 A istič s charakteristikou C na nesprávnej strane preťaženého obvodu nie. Prejaví sa to ako „server sa náhodne reštartuje, keď spustíme tréning“ a nakoniec to diagnostikuje elektrikár s kliešťovým ampérmetrom.

HVAC: každý kW dnu sa stane kilowattom von

Prvé fyzikálne pravidlo výpočtového laboratória: všetok elektrický príkon, ktorý do miestnosti dodáte, v nej skončí ako teplo. 4 kW server je 4 kW priamotop s pár krokmi navyše. HVAC musí toto teplo odvádzať rovnakou rýchlosťou, inak teplota v miestnosti stúpa, až kým technika nezačne znižovať výkon, ľudia neodídu, alebo oboje.

1 kW tepla  =  3,412 BTU/h
1 tona chladu  =  3.517 kW  =  12,000 BTU/h

Pre 10 kW laboratórium musíte trvalo odviesť 10 kW tepla. To je ~34,000 BTU/h, čiže asi 2.85 tony chladu. Technika má však menovitý výkon udávaný za konkrétnych podmienok a miestnosť so slabým prúdením vzduchu, slnkom na južnej stene a ľuďmi vo vnútri o časť chladiaceho výkonu príde. Štandardné pravidlo pre rezervu:

kapacita HVAC  =  1.3 až 1.5 × záťaž IT + laboratória

Pri 10 kW IT nainštalujte 13–15 kW chladiaceho výkonu. Zaokrúhlite na 15 kW systém. Znie to ako prestrel, kým nepríde prvé júlové popoludnie s 35 °C, keď teplota v budove stúpne a Vaša klimatizácia s menovitým výkonom dodá 80 % štítkovej hodnoty.

ASHRAE TC 9.9 definuje teplotnú obálku, ktorou sa riadi každý návrh dátového centra. Aktuálne odporúčané rozpätie je 18–27 °C suchého teplomera na vstupe do servera, s vlhkosťou od rosného bodu 8 °C do 60 % RH a stropom ≤ 80 % RH. Novšia trieda H1 pre vysokohustotné AI/HPC toto rozpätie zužuje na 18–22 °C. Pre malé laboratórium s prosumer GPU (5090, 4090) je širšie okno 18–27 °C v poriadku; mierte na 22 °C ako návrhový bod a počítajte s tým, že letné popoludnia môžu vyšplhať na 25 °C.

Vlhkosť je rovnako dôležitá ako teplota, a to z dvoch dôvodov. Pod 30 % RH rastie riziko elektrostatického výboja — zlá správa pre ľudí manipulujúcich s elektronikou robotov aj pre citlivé senzory. Nad 80 % RH rastie riziko kondenzácie na studených povrchoch a v dlhodobom horizonte sa zrýchľuje korózia. Mierte na 40–60 % RH po celý rok. Väčšina split klimatizácií vlhkosť aktívne nereguluje; pre laboratórium vo vlhkom prímorskom podnebí sa oplatí samostatný odvlhčovač alebo jednotka triedy CRAC, ktorá to zvláda.

Možnosti chladenia: prenosné verzus split verzus CRAC

Porovnanie typov chladenia
Typ chladenia Rozsah výkonu Prednosti Slabiny
Prenosná klimatizácia (jedna hadica) 1–4 kW Lacná, bez inštalácie Vracia teplo späť do miestnosti, mizerná účinnosť
Prenosná klimatizácia (dve hadice) 2–5 kW O niečo lepšia než s jednou hadicou Stále netesná, hlučná, s nádobou na kondenzát
Split klimatizácia (nástenná alebo kazetová) 3–12 kW Najčistejšia inštalácia pre jednu miestnosť Vyžaduje vonkajšiu jednotku, bez redundancie
Multi-split (jedna vonkajšia jednotka) 6–25 kW Viac vnútorných jednotiek na jednom kompresore Dimenzovaná na celkovú súčasnú záťaž, jediný bod zlyhania
CRAC (presná klimatizácia) 10–200 kW Regulácia vlhkosti, usmernenie prúdenia Pod ~10 kW zbytočne predimenzovaná, drahá
In-row chladenie 10–80 kW/rack Umiestnené medzi rackmi, veľmi vysoká hustota Úroveň dátového centra, nie je vhodné do laboratória

Úprimné odporúčanie podľa veľkosti laboratória:

  • Pod 5 kW IT záťaže: jedna dobrá prenosná klimatizácia s dvoma hadicami v núdzi postačí, ale jedna nástenná split jednotka je čistejšia, tichšia a zhruba za rovnaké peniaze, keď započítate horšiu účinnosť prenosnej jednotky za pár rokov.
  • 5–15 kW IT záťaže: nástenná alebo kazetová split klimatizácia dimenzovaná na 1.3–1.5× IT záťaže. Toto je ideálna poloha pre jednomiestnostné laboratórium. 15 kW split systém je jedna vonkajšia kompresorová jednotka a jedna či dve vnútorné jednotky.
  • 15–40 kW IT záťaže: multi-split systém alebo prechod na malý CRAC. V tejto mierke už chcete reguláciu vlhkosti a naozaj musíte rozmýšľať o redundancii (zlyhanie jediného kompresora = žiadne chladenie = tepelné vypnutie do 20 minút pod záťažou).
  • Nad 40 kW IT záťaže: samostatná jednotka CRAC alebo okruh s chladenou vodou; prevádzkujete malú serverovňu, nie laboratórium. To je už nad rámec tohto článku.

Prenosné klimatizácie si zaslúžia osobitné varovanie. Jednohadicové prenosné jednotky nasávajú chladný vzduch zvnútra miestnosti, teplo vyfukujú hadicou von a náhradný vzduch ťahajú zo zvyšku budovy (alebo zvonka, akoukoľvek netesnosťou). Sú teda v čistom úhrne neefektívne — na každý 1 kW dodaného chladu pustia späť ~0.3–0.5 kW teplého vzduchu. Sú aj dosť hlučné na to, aby bol pracovný priestor nepríjemný. Používajte ich ako provizórium, nie ako plán.

Prúdenie vzduchu: na disciplíne spredu dozadu záleží

HVAC dodá chladný vzduch do miestnosti; rack ho premení na užitočnú prácu. Mechanická otázka znie, či sa chladný vzduch naozaj dostane k nasávaniu GPU skôr, než sa zmieša s horúcim výfukom.

Štandardnou konvenciou je prúdenie vzduchu rackom spredu dozadu: chladný vzduch vstupuje do racku spredu, prechádza servermi a vystupuje vzadu. AI servery Kentino túto konvenciu dodržiavajú s 3× 120 mm predným nasávaním a 1× 120 mm zadným odvodom na šasi, dimenzovaným na trvalú prevádzku 24/7 s priemyselnými ventilátormi. Je to tá istá konvencia, akú používa každá serverovňa, a z rovnakého dôvodu: umožňuje oddeliť studený prívod od horúceho spätného toku.

Vo veľkom dátovom centre sú studený prívod a horúci spätný tok fyzicky oddelené uzavretím uličiek — panelmi, závesmi alebo úplnými krytmi okolo radov rackov. V malom laboratóriu s jedným či dvoma rackmi pri stene zvyčajne nepostavíte plné uzavretie horúcej uličky, ale jednoduchú verziu zvládnete:

  • Prednou stranou serverov k zdroju chladného vzduchu (k výdychu split klimatizácie alebo k dverám z chladnejšej miestnosti).
  • Zadnou stranou serverov k ceste horúceho spätného toku (k stene, ideálne so sacím otvorom klimatizácie vysoko na tej istej stene).
  • Žiadne zariadenie s nasávaním zboku alebo zhora medzi technikou v racku. (Tým sú vylúčené kancelárske počítače naukladané na rack, čo sme videli viac než raz.)

Bez oddelenia sa studený prívod zmieša s horúcim výfukom ešte pred rackom, efektívny chladiaci výkon klesne o 15–25 % a GPU sa cez popoludnie postupne prehrievajú. Štúdie uzavretia uličiek v dátových centrách ukazujú 20–25 % úsporu energie ventilátorov a 20 % úsporu na chladiacich jednotkách po správnom uzavretí. Laboratórna verzia toho istého princípu: nenechajte vzduch miešať sa tam, kde to nie je nutné.

Batérie a nabíjanie

Nabíjajúci sa robot nie je ustálená záťaž. Nabíjačka ťahá takmer menovitý príkon počas prvých 70–80 % nabíjacieho cyklu a potom odber klesá. Humanoid, ktorý sa vráti z tréningu s 20 % batérie a pripojí sa, ťahá plný príkon nabíjačky hodinu či dve a potom ešte hodinu dobíja pomaly.

Dva dôsledky:

  1. Odber nabíjačky súperí so serverom. Ak Váš obvod unesie samotný server, ale je dimenzovaný presne na 80 % ističa, pripojenie robota na plný odber Vás pretlačí cez hranicu. Výpočet pre 10 kW laboratórium vyššie predpokladal súčasné nabíjanie oboch robotov; ak je Vašou realitou „nabíjame jedného robota počas tréningu“, môžete z rozpočtu ubrať kilowatt. Ak je Vašou realitou „na konci každého pracovného dňa nabíjame oboch robotov, zatiaľ čo cez noc beží dlhá tréningová úloha“, nemôžete.
  2. Rozložte v čase alebo predimenzujte. Čistým riešením je predimenzovať obvod. Lacným riešením je rozložiť nabíjanie v čase cez plán spínaných zásuviek na PDU — robot A sa nabíja 18:00–22:00, robot B 22:00–02:00 a tréningová úloha má medzitým celý obvod pre seba. Riešenie s plánovaním na PDU je krehké, pretože ľudia zabúdajú robotov pripojiť; odporúčame preto predimenzovanie.

Jemnejší bod: roboty majú vlastné batérie, takže niekoľkominútový výpadok pre ne nie je problém. Nabíjačky robotov takmer nikdy nemusíte zálohovať cez UPS — robot zostane nažive na vlastnej batérii a nabíjanie sa po návrate napájania jednoducho obnoví. Rozpočet na UPS patrí serveru, nie flotile.

Dimenzovanie UPS

Server je tá časť, ktorú si nemôžete dovoliť stratiť pri poklese napätia alebo krátkom výpadku. Korektné vypnutie z bežiacej tréningovej úlohy trvá pár minút. Kolísajúci prívod zo siete (klesne na 0 V na 200 ms, vráti sa, o 30 sekúnd klesne znova) trvá dlhšie.

Dimenzovanie UPS podľa konfigurácie zostavy
Zostava Záťaž servera Minimálny výkon UPS Cieľová výdrž Topológia
4-GPU laboratórium 2.5 kW 3 kVA / 2.4 kW 10 min Online dvojitá konverzia
4-GPU + vývojárske vybavenie 3.5 kW 5 kVA / 4.0 kW 10–15 min Online dvojitá konverzia
8-GPU laboratórium 5 kW 8 kVA / 6.4 kW 10–15 min Online dvojitá konverzia
2× 8-GPU laboratórium 10 kW 15 kVA / 12 kW 10 min Online dvojitá konverzia

Pre AI výpočty vždy predpíšte topológiu online s dvojitou konverziou. Line-interactive UPS majú pri prepnutí na batériu čas prechodu 4–10 ms — pre kancelárske pracovné stanice v poriadku, pre inferenčný server uprostred CUDA kernelu občas katastrofálne. Tie 4 ms nestačia na zhodenie všetkého hardvéru, ale stačia na to, aby nám tréningové úlohy zamrzli a vyžiadali si tvrdý reštart. Dvojitá konverzia má nulový čas prechodu, pretože záťaž je stále na meniči; batéria sa len stane jednosmerným zdrojom.

Častá chyba: poddimenzovanie UPS vzhľadom na prechodovú špičku. UPS s 3 kVA pred serverom s trvalými 2.5 kW a prechodovými špičkami 3 kW prepne na bypass presne vtedy, keď ju najviac potrebujete. Dimenzujte UPS na prechodovú obálku, nie na trvalý priemer. Je to tá istá logika ako pri dimenzovaní zdroja v W04.

Roboty, ako sme uviedli, UPS nepotrebujú. Ušetrite kVA rozpočet pre výpočtovú techniku.

Konkrétna elektroinštalácia pre 10 kW laboratórium

Čo odporúčame od začiatku do konca pre 10 kW robotické + AI laboratórium pri novej inštalácii:

Prívod do budovy
Hlavný rozvádzač — 400 V 3-fáz, voľná kapacita ≥40 A
↓
Podružný rozvádzač laboratória
400 V 3-fáz CEE 32 A červený 5-kolíkový (IEC 60309)
Prúdový chránič typu B pred rozvádzačom (zvodový prúd zdrojov)
Ističe s charakteristikou C (správanie zdrojov pri nábehu)
↓Vetvové obvody
L1 — Rackový obvod A
16 A 1-fáz · Zdroj servera 1, switch
L2 — Rackový obvod B
16 A 1-fáz · Zdroj servera 2
L3 — Nabíjačky robotov
16 A 1-fáz · Nabíjačka humanoida 1 + 2
L1 — Pracovné stanice
16 A 1-fáz · 4 pracovné miesta
L2 — Osvetlenie + rôzne
16 A 1-fáz · Zásuvky laboratória
L3 — HVAC
16 A 1-fáz · Vnútorná jednotka split klimatizácie

Trojfázový 32 A podružný rozvádzač laboratória rozdelený na šesť vyvážených jednofázových 16 A vetvových obvodov — zdroje servera na samostatných fázach, HVAC oddelené, nabíjačky robotov na vlastnom ističi.

Poznámky k tomuto usporiadaniu:

  • Trojfázových 32 A v podružnom rozvádzači laboratória je nadradený prívod. Z neho odbočujú jednofázové 16 A obvody z každej fázy, zhruba vyvážene.
  • Vyhradené obvody pre server, jeden na každý zdroj. Server s dvoma zdrojmi má obe prívodné šnúry na dvoch rôznych fázach — rovnaká logika ako pri delenom zapojení na trojfázovej PDU.
  • Obvod nabíjačky humanoida je oddelený od servera. Pripojenie robota nenaruší elektrické prostredie servera.
  • HVAC na vlastnom obvode. Nábehový prúd kompresora klimatizácie je značný; zdieľanie obvodu so serverom si priam pýta zbytočné výpadky ističa.
  • Prúdový chránič typu B. Spínané zdroje s PFC majú malé jednosmerné zložky zvodového prúdu, ktoré dokážu oklamať chrániče typu AC. Správnou odpoveďou je typ B; typ A je na menších obvodoch akceptovateľný.

V budove, ktorá už má trojfázový prívod do hlavného rozvádzača, ide o prácu na jeden deň pre certifikovaného elektrikára. V budove s len jednofázovou prípojkou môže distribútor potrebovať posilniť prívod, čo pridá týždne. Skontrolujte rozvádzač ešte pred podpisom nájmu.

Úprimný záver

Väčšina laboratórií podceňuje svoje potreby napájania a chladenia zhruba 2×. Vzorec je stále rovnaký: niekto navrhne miestnosť okolo servera, ktorý kupuje dnes, zabudne na druhý server, ktorý bude chcieť o rok, poddimenzuje chladenie, pretože predajca uviedol štítkové kW, a vynechá UPS, lebo „máme elektrinu zo siete, to je v pohode“.

Urobiť to správne hneď na prvýkrát — natiahnuť trojfázový 32 A prívod, nainštalovať 15 kW split klimatizáciu a predradiť serveru 8 kVA UPS s dvojitou konverziou — vyjde pri 10 kW laboratóriu na €8–15k. Urobiť to zle stojí zhruba to isté číslo plus štvrťrok sklzu projektu plus stratu dôveryhodnosti, keď tímu oznámite, že „server dnes nefunguje“. Zlú verziu sme videli častejšie než tú správnu.

Plánujte na 1.5× svojej súčasnej záťaže. Berte súčasnú záťaž ako spodnú, nie hornú hranicu. Pri inštalácii je rozdiel v cene jednej veľkosti ističa navyše malý. Prerobiť celú inštaláciu je drahé.

Kontrolný zoznam pred inštaláciou

Skôr než elektrikár pustí vŕtačku do steny, mali by ste vedieť odpovedať na všetky tieto body. Zoznam mu odovzdajte; ak podľa neho nedokáže pracovať, nájdite si iného elektrikára.

Elektroinštalácia:

  • Celková záťaž IT + laboratória spočítaná pri trvalom odbere (použite tabuľku vyššie).
  • Hlavný rozvádzač budovy skontrolovaný; voľná kapacita zdokumentovaná v ampéroch.
  • Trojfázová prípojka potvrdená v rozvádzači (alebo nacenené posilnenie prípojky).
  • Zvolené umiestnenie podružného rozvádzača; zmeraná dĺžka trasy kábla kvôli úbytku napätia.
  • Zvolený počet a dimenzovanie obvodov — typicky 1× 32 A 3-fáz nadradený + 6× 16 A 1-fáz vetvových.
  • Predpísané červené konektory CEE 16/32 A pre trojfázové vývody.
  • Predpísaný prúdový chránič typu A alebo B, nie typu AC.
  • Ističe s charakteristikou B alebo C podľa typu obvodu (správanie pri nábehu).
  • Každý zdroj na inej fáze, každá nabíjačka robota na vlastnom obvode.
  • Kompresor HVAC na vlastnom obvode.
  • Označenie každého ističa, schéma rozvádzača v ráme vedľa neho.

HVAC:

  • Celková tepelná záťaž = celková elektrická záťaž + 10 % (ľudia, svetlá, slnečné zisky).
  • Kapacita HVAC dimenzovaná na 1.3–1.5× tepelnej záťaže.
  • Umiestnenie vnútornej jednotky split klimatizácie zvolené tak, aby fúkala pred rack.
  • Umiestnenie vonkajšej jednotky zvolené so servisným priestorom a odvodom kondenzátu.
  • Plán regulácie vlhkosti — pasívny (ak to podnebie dovolí) alebo aktívny (odvlhčovač / CRAC).
  • Dodržané prúdenie rackom spredu dozadu; žiadne prekážky vpredu ani vzadu.
  • Predpísaný teplomer a vlhkomer do miestnosti; ideálne s diaľkovým odčítaním.

UPS:

  • Záťaž servera zmeraná alebo špecifikovaná vrátane prechodovej špičky.
  • UPS dimenzovaná na 1.25× špičkovej záťaže.
  • Topológia online s dvojitou konverziou, čistý sínusový výstup.
  • Stanovená cieľová výdrž (typicky 10–15 minút).
  • Zdokumentovaný plán výmeny batérií (3–5 rokov pri VRLA).
  • Zdokumentovaný postup obchádzky (bypass) pre prípad zlyhania UPS.

Monitoring:

  • Meranie PDU na úrovni jednotlivých zásuviek (podľa odporúčaní P02 ).
  • Senzory teploty a vlhkosti v miestnosti napojené na monitorovací systém.
  • Nastavené poplachové prahy (teplota v racku > 27 °C, teplota v miestnosti > 25 °C, vlhkosť mimo 40–60 %).
  • Polohy ističov zdokumentované v monitoringu (aby bol výpadok identifikovateľný, nielen „server zmizol“).

Nadväzujúci článok v sérii I (I05) berie túto šablónu laboratória a mení ju na kompletnú referenčnú zostavu „robotické laboratórium v krabici“ so zoznamom dielov a benchmarkmi. I06 pokrýva nasadenie flotily, keď jeden server obsluhuje viacero robotov a výpočet záťaže sa stáva zaujímavejším. Krížové odkazy na jednotlivé komponenty: W04 (dimenzovanie zdroja), P01 (jedna verzus tri fázy), P02 (typy PDU), P03 (vyvažovanie fáz), I01 (architektúra edge AI).


Toto je súčasť Kentino Wiki, referenčnej série o AI výpočtoch, robotike a systémoch, ktoré ich spájajú. Komentáre a opravy uvítame na info@kentino.com.