Jednofázové vs trojfázové napájanie pre AI compute
Prvý rozhovor, ktorý vykoľají stavbu AI zostavy, nie je o GPU. Je o zásuvke v stene. Niekto objedná 8-GPU server, príde technik, pozrie sa na dostupný okruh a projekt stojí tri týždne, kým elektrikár prerobí rozvody v miestnosti. Tento článok je tou verziou daného rozhovoru, ktorý chcete absolvovať skôr než podpíšete objednávku.
Je určený nákupcom, vedúcim laboratórií a integrátorom v Európe, ktorí musia rozhodnúť, či ich existujúca elektroinštalácia stačí, alebo či do rozpočtu pribudne prechod na trojfázové napájanie. Nepredpokladáme u Vás žiadne znalosti silnoprúdu — ale budeme úprimní v tom, kde na výpočtoch naozaj záleží.
Základy striedavého prúdu v najmenšej dávke, ktorá postačí
Striedavý prúd v zásuvke má tri čísla, ktoré sa oplatí poznať.
Napätie. Tlak, ktorým sieť tlačí elektróny. Európa beží na nominálnych 230 V medzi fázou a nulou. Severná Amerika má 120 V v bežných zásuvkách a 208 V alebo 240 V pre výkonnejšie zariadenia. Napätie sa meria medzi dvoma vodičmi — buď medzi „živým“ vodičom a nulou, alebo medzi dvoma živými vodičmi rôznych fáz.
Frekvencia. Koľkokrát za sekundu zmení sínusovka striedavého prúdu smer. V Európe a väčšine Ázie 50 Hz, v Severnej Amerike a niekoľkých výnimkách 60 Hz. Pre serverové zdroje to takmer nehrá rolu — prakticky všetky moderné spínané zdroje zvládnu oboje. Záleží na tom však pri motoroch, transformátoroch a pri každom zariadení závislom od synchrónnej frekvencie.
Prúd. Koľko elektrónov pretečie za sekundu. Meria sa v ampéroch. Hodnota ističa, ktorú na okruhu vidíte (16 A, 32 A, 63 A), je maximálny trvalý prúd, ktorý vodič a istič bezpečne unesú.
Výkon — to, čo Vaše GPU skutočne poháňa — je napätie × prúd. Pri 230 V a 16 A dostanete teoretickú kapacitu 3,680 W. V praxi sa trvalý odber vo väčšine jurisdikcií znižuje na 80 % hodnoty ističa, takže 16 A okruh zvládne asi 2,950 W trvalej záťaže. Toto číslo si zapamätajte — je to najčastejšie citovaný údaj v celom článku.
Jednofázové, split-phase, trojfázové
Sieť dodáva výkon ako tri sínusovky, každú posunutú o 120° voči ostatným. Čo dostanete v zásuvke, závisí od toho, ako je budova zapojená od transformátora.
- L1 — živý vodič fázy 1
- L2 — živý vodič fázy 2 (posun 120°)
- L3 — živý vodič fázy 3 (posun 240°)
- N — nulový vodič (spoločný spätný)
- PE — ochranný zemniaci vodič
- Jednofázovo: L1 + N — 230 V
- Trojfázovo: L1+L2+L3 + N — 400 V L-L / 230 V L-N
Jednofázové napájanie. Jeden živý vodič a jeden nulový. Takto vyzerá každá európska domáca zásuvka: 230 V medzi fázou a nulou, jeden istič, jeden okruh. Jednoduché, všadeprítomné, kapacitne obmedzené. „Jednofázový 16 A“ okruh je v EÚ štandardná obývačková zásuvka.
Split-phase. Severoamerická zvláštnosť: sekundár transformátora na 240 V so stredovým vývodom na nulu, čo dáva 120 V na každej polovici a 240 V cez obe. Takto je napájaná americká sušička bielizne alebo nabíjačka elektromobilu. V Európe neexistuje. Keď americké fórum píše o „240 V“, takmer vždy myslí split-phase 120/240 V, nie európskych jednofázových 230 V. Rozvody, ističe aj zásuvky sú iné. Uvádzame to len preto, aby ste si rady z amerických zdrojov nepomýlili s realitou v EÚ.
Trojfázové napájanie. Tri živé vodiče (L1, L2, L3) plus spoločný nulový. V Európe je štandardom 400 V medzi ľubovoľnými dvoma fázami a 230 V z každej fázy na nulu. Trojfázová zásuvka Vám teda dáva oboje — vysoké trojfázové napätie pre veľké motory a PDU, aj tri nezávislé jednofázové okruhy 230 V, ak ju správne rozdelíte. Na tomto formáte beží každá priemyselná inštalácia, každé dátové centrum a každá seriózna dielňa.
Trojfázová matematika vo verzii, ktorú potrebujete:
| Veličina | Vzorec | Príklad (400 V, 16 A) |
|---|---|---|
| Napätie fáza – nula | V_LN = V_LL / √3 | 400 / 1.732 ≈ 230 V |
| Celkový trojfázový výkon | P = √3 × V_LL × I × PF | 1.732 × 400 × 16 ≈ 11.1 kW |
| Výkon na fázu voči nule | P_phase = V_LN × I | 230 × 16 ≈ 3.7 kW |
| Celkový výkon ako 3× jednofázový | 3 × P_phase | 3 × 3.7 ≈ 11.1 kW |
Hlavný záver: trojfázový okruh 400 V 16 A prenesie tých istých 11 kW, na ktoré by inak bol potrebný jednofázový prívod 230 V s 48 A. Rovnaká meď, trojnásobný výkon, vyvážená záťaž na nulovom vodiči.
Elektrická realita v EÚ
| Typ inštalácie | Typicky dostupné okruhy | Celkovo využiteľný trvalý výkon |
|---|---|---|
| Byt | 1–4× 230 V 16 A jednofázovo | 3–12 kW |
| Rodinný dom | 1× 400 V 25–32 A trojfázovo + vetvové okruhy | 14–22 kW |
| Malá kancelária / laboratórium (jeden prívod) | 230 V 16 A alebo 32 A jednofázovo | 3–7 kW |
| Malá kancelária / laboratórium (3-fázovo) | 400 V 25 A alebo 32 A trojfázovo | 17–22 kW |
| Dielňa / ľahký priemysel | 400 V 32 A alebo 63 A trojfázovo | 22–43 kW |
| Priemysel / kolokácia / dátové centrum | 400 V 63 A+ trojfázovo, viacero prívodov | 43 kW+ na rack |
Ide o typické, nie garantované hodnoty. Prvá vec, ktorú pred dimenzovaním serverovej inštalácie urobíte, je pozrieť sa do skutočného rozvádzača a spočítať okruhy — nie vychádzať z toho, čo by budova „mala“ mať.
Niekoľko vecí, na ktorých sa kupujúci chytajú:
- Byt so zásuvkou 400 V pre sporák nie je trojfázová inštalácia. Niektoré byty v EÚ majú jednu trojfázovú zásuvku zapojenú pre indukčnú varnú dosku alebo prietokový ohrievač vody. Taký okruh rozumne neuživí inferenčný server bez prerobenia rozvodov a samostatného ističa.
- Samotné „32 A“ nič nehovorí. Jednofázový okruh 32 A pri 230 V má ~7.4 kW. Trojfázový okruh 32 A pri 400 V má ~22 kW. Na napätí záleží rovnako ako na prúde.
- Istič nie je jediným obmedzením. Prierez vodiča, prívod do rozvádzača z ulice aj hlavná poistka budovy obmedzujú Vašu skutočnú kapacitu. Okruh 32 A na hlavnej poistke 25 A vypne vyššie v rozvode skôr než nižšie.
Kedy stačí jedna fáza
Pre výraznú časť kupujúcich sú jednofázové 230 V úplne v poriadku. Úprimné pravidlá:
Jeden 4-GPU AI server, consumer karty. Zostava so 4× RTX 5090 odoberá pod záťažou trvalých 1.8–2.4 kW. Na okruhu 230 V 16 A (trvalý limit 2.95 kW) máte dosť rezervy na samotný server plus workstation, monitor a osvetlenie miestnosti. Väčšina domácich kancelárií a malých laboratórií beží presne na tejto konfigurácii.
Jeden 4-GPU server, workstation karty. Štyri RTX Pro 6000 Blackwell so 600 W TDP na kartu sú hraničný prípad. Samotné karty odoberajú 2.4 kW; po pripočítaní hostiteľskej platformy, ventilátorov a čerpadiel sa celok dostane na 2.8–3.0 kW. To je presne na trvalom limite 16 A okruhu. Nasadzujeme ich preto, kedykoľvek je to možné, na 32 A okruhy alebo na trojfázový rack PDU s jedným serverom na fázu.
Inferenčná zostava s 8× L4 alebo 8× L40. Nízkopríkonové dátové karty (L4 pri 72 W, L40 pri 300 W) udržia celý server v rozpočte jediného 16 A okruhu. Systém s 8× L4 beží celkovo okolo 1.0 kW; 8× L40 sa blíži k 3.0 kW a profituje z 32 A prívodu.
Dva servery, okruh 32 A. Ak máte jednofázový okruh 230 V 32 A (trvalých 7.4 kW, po znížení ~5.9 kW), zvládnete na jednom prívode dva 4-GPU servery s consumer kartami. To je reálny strop jednofázových nasadení. Nad dva servery už výpočet nevychádza.
| Konfigurácia | Trvalý odber | Jednofázový okruh |
|---|---|---|
| Zostava 4× RTX 5090 / 4090 | 1.8–2.4 kW | 230 V 16 A |
| Zostava 4× RTX Pro 6000 Blackwell | 2.8–3.0 kW | 230 V 32 A odporúčané |
| Zostava 8× RTX 5090 / 4090 | 3.5–4.5 kW | 230 V 32 A (tesné) |
| Inferencia 8× L4 | 1.0–1.2 kW | 230 V 16 A |
| Inferencia 8× L40 | 2.8–3.2 kW | 230 V 32 A |
| 2× (4-GPU consumer) servery na jednom prívode | 4.0–4.8 kW | 230 V 32 A |
Ak sa Vaše nasadenie zmestí do tejto tabuľky a nebude rásť, trojfázové napájanie nepotrebujete. Zvyšok článku preskočte a objednajte u elektrikára samostatný 16 A alebo 32 A prívod s ističom charakteristiky B.
Kedy tri fázy POTREBUJETE
Trojfázové napájanie je povinné vo chvíli, keď platí čokoľvek z nasledujúceho:
Jeden rack odoberá trvalo viac než 7 kW. Jednofázový okruh 32 A pri 230 V je tvrdo obmedzený na teoretických 7.4 kW, po znížení ~5.9 kW. Čokoľvek nad to vyžaduje buď viacero jednofázových prívodov (ťažkopádne, nevzhľadné a aj tak narazíte na prívod do rozvádzača), alebo tri fázy. Pri 8-GPU serveri s 5090 (4.5 kW) plus hostiteľ, sieť a UPS ste už na 5–6 kW pre jeden server. Dva servery v racku sú 10 kW. Tri fázy sú jediná rozumná odpoveď.
Potrebujete trvalý odber 32 A a viac na jednom prívode. Väčšina bytových a malých komerčných inštalácií v EÚ obmedzuje jednofázové vetvové okruhy na 32 A. Nad touto hranicou prierez vodiča, výber ističa aj návrh rozvádzača už počítajú s tromi fázami. Keď elektrikára požiadate o „jednofázovú 63 A“ zásuvku pre server, čudne sa na Vás pozrie a potom Vám nacení tri fázy.
Viacero serverov v jednej miestnosti. Akonáhle prekročíte dva 8-GPU servery, ste v trojfázovom území, či sa Vám to páči alebo nie. Príkon sa na jednofázové okruhy v EÚ jednoducho nezmestí bez nepekných kompromisov.
Chcete jeden PDU na rack, nie tri. Priviesť do racku tri samostatné jednofázové okruhy pre tri servery je teoreticky možné. V praxi je vedenie káblov hrozné, záťaž nevyvážite a každý aspoň trochu slušný rack PDU nad 5 kW je výhradne trojfázový. K trom fázam sa aj tak dostanete — cez PDU.
Pripravenosť na jeden server navyše. Toto je prípad, ktorý v praxi vidíme najčastejšie. Laboratórium objedná jednu 4-GPU zostavu, integrátor je už na mieste, v rozvádzači je miesto a dodatočný náklad na pritiahnutie trojfázového prívodu teraz je zlomkom nákladov na prerobenie inštalácie o osemnásť mesiacov, keď príde druhý server. Ak máte akýkoľvek plán rásť, tri fázy od prvého dňa sú správna voľba.
Výhody troch fáz, konkrétne
Okrem čistej kapacity majú tri fázy tri reálne technické výhody.
Menej medi na rovnaký výkon. Trojfázový prívod 400 V 32 A prenesie 22 kW na štyroch vodičoch (L1, L2, L3, N) dimenzovaných každý na 32 A. Ekvivalentný jednofázový rozvod — 22 kW pri 230 V — by potreboval 96 A na jedinej dvojici fáza-nula, čo znamená oveľa hrubší kábel a oveľa väčší istič. Pri dlhých trasách v priemyselných budovách je úspora medi reálnymi peniazmi.
Vyvážená záťaž, nízky prúd v nulovom vodiči. Keď sú tri fázy zaťažené rovnomerne, spätný prúd v nulovom vodiči je približne nulový (tri sínusovky sa vyrušia). Nulový vodič preto môže byť dimenzovaný slabšie, transformátory bežia chladnejšie a účinník zostáva čistý. Pri jednofázovej inštalácii preteká späť cez nulový vodič každý odobratý ampér.
Prirodzené rozloženie medzi viacero zariadení. Trojfázové PDU Vám dajú tri nezávislé jednofázové vetvy 230 V (L1+N, L2+N, L3+N). Do každej vetvy zapojte jeden server a máte automatické vyváženie záťaže — za predpokladu, že servery majú zhruba rovnaký odber. Racky dimenzujeme práve s týmto na mysli: tri identické 4-GPU servery na jeden trojfázový 32 A PDU sú najčistejšia topológia, akú postavíte.
Čistejší priebeh pri vysokej spínanej záťaži. Zdroje pre GPU sú spínané a odoberajú prúd v nárazoch s dvojnásobkom sieťovej frekvencie. Trojfázové systémy zvládajú tento profil záťaže lepšie, pretože každá fáza vidí len tretinu celkovej spínacej aktivity. Prejaví sa to nižším harmonickým skreslením na prívode budovy a v extrémnych prípadoch menším počtom zbytočných výpadkov nadradených prúdových chráničov.
Daň za to: tri fázy sa drahšie inštalujú, vyžadujú certifikovaného elektrikára, ktorý vie, čo robí, a komplikujú dimenzovanie PDU aj UPS. Nad 7 kW na rack nie je nič z toho prekážkou. Pod touto hranicou je jedna fáza jednoducho jednoduchšia.
Ako trojfázový PDU v skutočnosti rozdeľuje výkon
Toto je časť, ktorú väčšina kupujúcich neuvidí až do dňa inštalácie, takže sa oplatí ju rozpísať.
Trojfázový rack PDU má jeden 5-kolíkový vstup 400 V (L1, L2, L3, N, PE) a ponúka lištu štandardných zásuviek C13 alebo C19. Interne rozdelí vstup do troch bánk:
= 230 V
(napr. 7 zásuviek)
Server 1
1× 4-GPU ~2.4 kW
= 230 V
(napr. 7 zásuviek)
Server 2
1× 4-GPU ~2.4 kW
= 230 V
(napr. 7 zásuviek)
Server 3
1× 4-GPU ~2.4 kW
Trojfázový PDU rozdelí jeden vstup 400 V na tri nezávislé banky 230 V — jeden server na fázu pre vyváženú záťaž.
Niekoľko praktických dôsledkov:
- Samotné servery zostávajú jednofázovými zariadeniami. Štandardné ATX alebo redundantné serverové zdroje prijímajú jednofázových 100–240 V. Niečo ako „trojfázový serverový zdroj“ v triede AI zostáv neexistuje. Tri fázy sú čisto voľbou rozvodu v budove; delenie zabezpečí PDU.
- Vyváženie záťaže je na Vás. Ak dáte dva servery na L1 a nič na L2 ani L3, strácate celý zmysel. Merané alebo spínané PDU ukazujú prúd po fázach; pri inštalácii ich skontrolujte a v prípade potreby záťaž prerozdeľte.
- Na ističi jednotlivých fáz záleží. Trojfázový PDU na 32 A býva interne istený na každej vetve na 16 A alebo 20 A. Z jednej banky zásuviek neodoberiete 30 A len preto, že vstupný prívod má 32 A na fázu. Prečítajte si technický list PDU.
- Servery s dvoma zdrojmi sú na troch fázach zaujímavá kapitola. Ak máte server s dvoma redundantnými zdrojmi a chcete skutočné napájanie A/B, potrebujete dva samostatné trojfázové prívody (ideálne z dvoch ističov, niekedy z dvoch zdrojov distribučnej siete). Zdroj 1 ide do PDU A napríklad na L1, zdroj 2 do PDU B na L1. Toto je návrh na úrovni kolokácie; malé laboratóriá ho potrebujú zriedka.
400 V vs 230 V na strane servera — ako to je so zariadeniami
Rozumná otázka: ak tri fázy dávajú 400 V medzi fázami, beží môj server nejako priamo na 400 V?
Pri AI serveroch triedy Kentino — platformy Supermicro a Bone64c s ATX alebo CRPS redundantnými zdrojmi — znie odpoveď nie. Serverové zdroje prijímajú jednofázové striedavé napätie 100–240 V. V tomto pásme sa prepínajú automaticky. Privediete im jednu z vetiev 230 V z trojfázového PDU a zdroj vôbec nerieši, že budova vyššie beží na troch fázach.
Časť techniky hyperscalerov a veľkých dátových centier používa vstupy 200–415 V alebo „vysokonapäťové DC“ (HVDC), kde je zdroj napájaný medzi fázami alebo priamo z usmernenej 380 V DC zbernice. Takéto riešenia existujú — vo veľkom sú účinnejšie, pretože každý konverzný stupeň stráca 1–3 % — ale nie sú tým, čo nasadí laboratórium alebo malá komerčná inštalácia v EÚ. Pri portfóliu, ktoré Kentino reálne stavia (4-GPU a 8-GPU servery s GPU na PCIe, štandardné CRPS zdroje), počítajte s jednofázovým prívodom 230 V do zdroja bez ohľadu na topológiu vyššie v rozvode.
| Trieda zdroja | Vstupné napätie | Kde sa vyskytuje |
|---|---|---|
| Consumer / workstation ATX | 100–240 V jednofáz. | 4-GPU desktopové a Tower zostavy |
| CRPS 1.6–2.4 kW redundantný | 100–240 V jednofáz. | 4-GPU rack, zostavy 8-GPU L4/L40 |
| CRPS 2.7–3.3 kW redundantný | 200–240 V jednofáz. | Zostavy 8-GPU 5090/Pro 6000 |
| HVDC hyperscalerov / 380 VDC | 380 V DC | Poskytovatelia cloudu, mimo nášho záberu |
| Telco / DC napájanie | −48 V DC | Telekomunikačné miestnosti, mimo nášho záberu |
Úprimná realita inštalácií v EÚ
Bez obchodného lesku vyzerá obraz pre európskych kupujúcich v roku 2026 takto:
- Jeden 4-GPU server: jednofázových 16 A stačí. Takto vyzerá väčšina nasadení v malých laboratóriách a na workstationoch.
- Jeden 8-GPU server: jednofázových 32 A funguje, tri fázy sú čistejšie. Okruh 32 A v rozvádzači nie je vždy k dispozícii; ak aj tak musíte ťahať nový kábel, natiahnite tri fázy.
- Dva 8-GPU servery alebo čokoľvek nad ~7 kW trvalo: tri fázy, bez výnimky. Jednofázový výpočet sa rozpadne, rozvádzač to neunesie a PDU, ktoré by ste chceli, v jednofázových variantoch neexistujú.
- Každý rack, do ktorého plánujete rásť: tri fázy od prvého dňa. Dodatočný náklad na inštaláciu je malý, náklad na neskoršie prerábanie veľký a Vaše budúce ja Vám poďakuje.
Medzi prvonákupcami je pokušenie vytlačiť jednu fázu na maximum a odložiť tak trojfázovú inštaláciu. Pri jednom serveri to vyjde. Pri druhom predvídateľne zlyhá.
Čo žiadať od elektrikára
Keď príde elektrikár obhliadnuť inštaláciu, podajte mu tento zoznam. (Pri nasadení postavenom Kentinom to radi urobíme za Vás, ale tieto formulácie sa hodia aj inak.)
- Dostupná kapacita hlavného rozvádzača. Koľko ampérov dovolí prívod do budovy? V bytovej zástavbe v EÚ má hlavná poistka často 25 A alebo 32 A celkovo; 32 A okruh pre server nenainštalujete, ak je celý byt na 25 A hlavnom istení.
- Existujúca dostupnosť troch fáz. Niektoré budovy majú tri fázy privedené do rozvádzača, ale rozvedenú len jednu. Náklad na privedenie troch fáz ku konkrétnej zásuvke je oveľa nižší než ťahanie troch fáz do budovy z ulice.
- Samostatný okruh pre server(y). Nezdieľaný s osvetlením, vzduchotechnikou ani kancelárskymi zásuvkami. Chcete samostatný istič charakteristiky B zladený so zapínacím prúdom zdrojov — charakteristika C vypína menej často, ale pred rozopnutím prepustí viac prúdu, charakteristika A vypína pri spínaných zdrojoch príliš agresívne.
- Typ a umiestnenie zásuvky. Pri troch fázach špecifikujte červené zásuvky CEE 16 A alebo 32 A (IEC 60309), pokiaľ nemáte v ruke konkrétny model PDU. Pri jednej fáze postačí Schuko CEE 7/4 (Nemecko, Rakúsko, Holandsko) alebo miestny štandard (ČR/SR používa CEE 7/5, francúzsko-belgický variant).
- Trieda prúdového chrániča. Spínané zdroje s PFC majú malé zvodové prúdy do zeme. Chrániče typu AC môžu pri viacerých serveroch zbytočne vypínať; správnou voľbou je typ A alebo typ B. Povedzte to výslovne — mnohí elektrikári automaticky siahnu po type AC.
- Dĺžka káblovej trasy. Ak je rozvádzač ďaleko od serverovne, pri vysokom prúde sa úbytok napätia stáva reálnym problémom. Elektrikár musí poznať dĺžku trasy, aby kábel správne nadimenzoval.
- Rezerva kapacity do budúcna. Žiadajte istič a vodič o jeden stupeň vyššie, než je Váš súčasný odber. Cenový rozdiel medzi meďou na 25 A a 32 A je malý; náklad na neskoršie prerobenie veľký.
Ak elektrikár nedokáže po pohľade do rozvádzača odpovedať na otázky 1–3, nájdite si iného. Pri akejkoľvek komerčnej inštalácii ide o úplné základy.
Upozornenie na bezpečnosť
Povieme to raz a jasne, pretože na tom záleží.
Nikdy si svojpomocne nerobte tri fázy, split-phase ani čokoľvek nad rámec domáceho jednofázového okruhu. Napätia, o ktoré ide — 400 V medzi fázami, s poruchovými prúdmi, ktoré môžu pred rozopnutím ističa dosiahnuť tisíce ampérov — sú smrteľné v milisekundách, nie v sekundách. Izolačné vzdialenosti, prierezy vodičov, výber chrániča aj spôsob uzemnenia nie sú intuitívne a poruchové stavy nedávajú druhú šancu.
V EÚ je práca s tromi fázami všade vyhradená certifikovaným elektrikárom („revízia“ v ČR/SR, „qualification BR/B2V“ vo Francúzsku, „Elektrofachkraft“ v Nemecku). Certifikácia nie je byrokratická prekážka — existuje preto, že dôsledkom zlého zapojenia na trojfázovom okruhu 32 A býva oblúkový skrat, smrť elektrickým prúdom a požiar budovy. Poisťovňa neoprávnený elektrikársky zásah nepreplatí.
Platí to aj vtedy, ak sa technicky vyznáte v nízkonapäťovej elektronike. Nadšenec do 12 V, ktorý spájkoval stovky dosiek, stále nemá meraciu techniku, znalosť predpisov ani zaužívané bezpečnostné návyky na trojfázovú inštaláciu v budove. Zadajte to odborníkovi. Denná sadzba certifikovaného elektrikára je o dva rády lacnejšia než požiar.
Čo robiť ďalej
Ak dimenzujete elektroinštaláciu pre AI server, kroky v poradí sú:
- Spočítajte servery a sčítajte trvalý príkon. Použite tabuľku v časti „Kedy stačí jedna fáza“. Buďte úprimní k špičkovej záťaži — GPU v krátkych nárazoch vyskočia výrazne nad menovité TDP.
- Pozrite sa do svojho skutočného rozvádzača. Odfoťte ho, spočítajte okruhy, poznačte si hodnotu hlavnej poistky. Pošlite to svojmu integrátorovi skôr, než zostavu finalizujete.
- O jednej alebo troch fázach rozhodnite podľa rozpočtu príkonu, nie podľa toho, „čo máme“. Ak rozpočet hovorí tri fázy, neskúšajte to vtesnať do jednej.
- Zavolajte certifikovaného elektrikára na obhliadku. Obhliadka je lacná, prerábka nie.
- Okruhy predpíšte s rezervou na jeden server navyše. 4-GPU server by nemal byť dimenzovaný tak, aby zaplnil 16 A okruh na 95 %; ak je k dispozícii, lepšou voľbou je 32 A.
- Pri rackoch s viacerými servermi plánujte PDU ako súčasť elektroinštalácie. Trojfázový rack PDU plus zodpovedajúca červená zásuvka CEE 16/32 A, dimenzované na celkový odber racku plus 20 %.
- Zdokumentujte inštaláciu pre toho ďalšieho. Označte ističe. Zaznamenajte priradenie fáz. Elektrickú schému nechajte tam, kde ju ďalší technik nájde.
Nadväzujúce články tejto série idú hlbšie do vecí, na ktorých záleží, keď už máte napájanie v racku: typy PDU (P02), vyvažovanie fáz v praxi (P03), dimenzovanie ističov a zapínacie prúdy (P04), dimenzovanie UPS pre AI záťaže (P05), a návrh generátora a prepínača siete pre lokality, ktoré to potrebujú (P06).
Toto je súčasť Kentino Wiki, referenčnej série o AI výpočtoch, robotike a systémoch, ktoré ich spájajú. Pripomienky a opravy uvítame na info@kentino.com.